Suszarka UV do paznokci - czy może powodować raka skóry?

Suszarka UV do paznokci jest bardzo użytecznym narzędziem. Czy to jednak prawda, że jej stosowanie zwiększa ryzyko wystąpienia raka skóry?
Suszarka UV do paznokci - czy może powodować raka skóry?
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 25 lutego, 2023

Suszarka UV do paznokci to doskonałe narzędzie, ale zdania na temat szkodliwości jej działania są podzielone. Podczas gdy organizacje takie jak The Skin Cancer Foundation zwracają uwagę, że ryzyko związane z promieniowaniem UV związanym z tymi urządzeniami jest umiarkowane, to ostatnie badania sugerują, że ich używanie może prowadzić do śmierci komórek i uszkodzenia DNA.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Nature Communications grupa dermatologów dokonała ustaleń, które potwierdzają potencjalne ryzyko związane z tymi narzędziami . Oto wszystkie szczegóły.

Suszarka UV do paznokci – czy jest bezpieczna?

Grupa naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego w Stanach Zjednoczonych ustaliła, że światło ultrafioletowe (UV) emitowane przez lampy stosowane w salonach manicure mogą szkodzić zdrowiu skóry.

Eksperci stwierdzili, że ich regularne stosowanie prowadzi do znacznego uszkodzenia DNA komórek skóry. Przyczynia się również do degradacji komórek i mutacji, które następnie prowadzą do pojawienia się raka skóry.

Aby dojść do tych wniosków, przeprowadzono test z komórkami ludzkimi i mysimi. Wystawiono je na działanie światła ultrafioletowego w 20-minutowych sesjach. W tym czasie zaobserwowano śmierć komórek wynoszącą od 20% do 30%.

Ponadto po trzech kolejnych 20-minutowych ekspozycjach zaobserwowano śmierć komórek od 65% do 70%. Pozostałe komórki doświadczyły uszkodzenia DNA i degradacji mitochondriów, co wiąże się ze zwiększonym ryzykiem raka skóry.

W komunikacie prasowym autorzy badania wyjaśniają, że światło słoneczne emituje promienie ultrafioletowe A o długości od 315 do 400 nanometrów, które głęboko wnikają w skórę. Łóżko opalające wykorzystuje od 280 do 400 nanometrów. Tymczasem suszarki do paznokci UV mają widmo od 340 do 395 nanometrów.

Chociaż szkodliwe skutki solarium zostały udowodnione w kilku badaniach, niewiele uwagi poświęcono temu, w jaki sposób suszarki UV do paznokci wpływają na ludzkie komórki na poziomie molekularnym.

Suszarka do paznokci hybrydowych
Ostatnie badania ostrzegają, że długotrwała ekspozycja na lampy UV stosowane w manicure żelowym może mieć wpływ na zdrowie skóry .

Ograniczenia badania

Chociaż badania są jednymi z pierwszych, które skupiają się konkretnie na wpływie lamp UV stosowanych w manicure, istnieją pewne ograniczenia. Najbardziej godnym uwagi – bez wątpienia – jest to, że testy na komórkach ludzkich różnią się od testów na żywych zwierzętach.

Naukowcy zwracają uwagę, że przed ostatecznym stwierdzeniem, że lampy te zwiększają ryzyko zachorowania na raka skóry, konieczne jest przeprowadzenie długoterminowych badań skupiających się na ludzkich komórkach.

W każdym razie uważają, że dotychczasowe odkrycia te są wystarczające, aby podjąć bardziej zapobiegawcze środki podczas korzystania z tego typu urządzeń.

Kontrowersyjne wyniki

Należy wspomnieć, że wcześniejsze badania nad tymi narzędziami przyniosły kontrowersyjne wyniki. W badaniu udostępnionym przez British Journal of Dermatology eksperci ustalili, że ryzyko rozwoju raka płaskonabłonkowego (SCC) w wyniku stosowania lamp UV jest niskie.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że takie ryzyko zostanie zredukowane do zera dzięki użyciu rękawiczek bez palców. Inne środki, takie jak stosowanie kremów przeciwsłonecznych, również skutecznie chronią skórę przed omawianą ekspozycją.

Badania opisane w The Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology wykazały, że po szeroko zakrojonych poszukiwaniach w literaturze, manicure żelowy ma niewielkie lub żadne ryzyko rakotwórcze.

Jak zmniejszyć ryzyko

Nadal badane są średnio- i długoterminowe skutki używania suszarek UV do paznokci. Na razie, jak donosi Food and Drug Administration (FDA), ich regularne stosowanie wiąże się z rozwojem przedwczesnych zmarszczek dłoni, plam starczych i prawdopodobnie raka skóry.

I chociaż ryzyko jest niskie, jeśli przestrzegasz instrukcji użytkowania, należy podjąć odpowiednie środki ochrony. Pozwolą one chronić skórę przed niekorzystnymi skutkami promieniowania UV.

Oto kilka zaleceń:

 • Dobrze umyj ręce. Usuń wszelkie ślady kosmetyków lub substancji zapachowych, które miały wcześniej kontakt z dłońmi (z wyjątkiem ochrony przeciwsłonecznej). Powód? Niektóre związki chemiczne w tych produktach są fotouczulające i sprawiają, że skóra jest bardziej podatna na uszkodzenia UV.
 • Nałóż krem przeciwsłoneczny. Około 20 minut przed wystawieniem rąk na działanie suszarki UV warto zastosować filtr przeciwsłoneczny o szerokim spektrum działania (30 SPF lub wyższy). Idealnie byłoby, gdyby zawierał tlenek cynku lub dwutlenek tytanu. Takie same działania należy podjąć w przypadku pedicure.
 • Nosić rękawice ochronne. Obecnie wiele salonów używa rękawiczek ochronnych, które odsłaniają tylko paznokcie. Ich zadaniem jest pochłanianie promieni UV w celu zmniejszenia ich wpływu na skórę.
 • Ustal, czy stosujesz produkty fotouczulające. Niektóre leki i suplementy mają działanie fotouczulające. Antybiotyki, doustne środki antykoncepcyjne, estrogeny, produkty z karczochów, ziele dziurawca i figi to tylko niektóre przykłady.
 • Przestrzegaj czasów użytkowania sugerowanych na urządzeniu. Lampy zawsze są dostarczane z instrukcją użytkowania. Im krótsza ekspozycja, tym mniejsze ryzyko. Bez powodu nie należy ich używać dłużej niż 10 minut na rękę.
 • Szukaj alternatyw. Suszarki do paznokci są niezbędne do utwardzenia lakieru hybrydowego. Jeśli skóra jest wrażliwa lub istnieją inne czynniki ryzyka raka, najlepiej unikać ich stosowania. Regularne manicure, w którym suszenie odbywa się naturalnie lub przy użyciu wentylatora bez promieni UV, jest najlepszą opcją.
Filtr przeciwsłoneczny
Przed wystawieniem dłoni na działanie lamp UV w celu wysuszenia lakieru do paznokci warto zastosować krem z filtrem przeciwsłonecznym. Może to pomóc zmniejszyć ryzyko raka skóry.

Suszarka UV do paznokci – o czym pamiętać?

Chociaż suszarka UV do paznokci jest powszechnie stosowana, nadal brakuje dokładnych badań nad skutkami jej stosowania. Ostatnie odkrycia sugerują, że może to prowadzić do pogorszenia stanu komórek. Może również prowadzić do uszkodzenia DNA, a tym samym do zwiększonego ryzyka raka skóry.

Ustalenia te są nadal przedmiotem dyskusji, ale eksperci sugerują, że istnieją wystarczające powody, aby wzmocnić środki zapobiegawcze. W związku z tym kluczowe znaczenie ma stosowanie chłonnych rękawic do narażenia na promieniowanie UV. Do tego dochodzi stosowanie filtrów przeciwsłonecznych o szerokim spektrum działania oraz wybór krótkich czasów naświetlania.

To może Cię zainteresować ...
Czym jest bariera skórna i jak o nią dbać?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Czym jest bariera skórna i jak o nią dbać?

Bariera skórna to warstwa ochronna skóry. Czynniki środowiskowe lub warunki medyczne mogą pogorszyć zdrowie sierści.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Hale,K, E. (23 de enero 2023). The Skin Cancer Foundation. Available in https://www.skincancer.org/es/blog/ask-the-expert-are-the-uv-lamps-in-the-dryers-at-the-nail-salon-safe-to-use/#:~:text=Producen%20predominantemente%20Rayos%20UVA%2C%20que,por%20Dispositivos%20de%20bronceado%20UV.
 • Zhivagui, M., Hoda, A., Valenzuela, N. et al. DNA damage and somatic mutations in mammalian cells after irradiation with a nail polish dryer. Nat Commun 14, 276 (2023). https://doi.org/10.1038/s41467-023-35876-8
 • In cells, UV-emitting nail polish dryers damage DNA and cause mutations.(17 january2023). EurekAlert! Science News Releases. Available in https://www.eurekalert.org/news-releases/976879
 • Le Clair MZ, Cockburn MG. Tanning bed use and melanoma: Establishing risk and improving prevention interventions. Prev Med Rep. 2016 Jan 14;3:139-44. doi: 10.1016/j.pmedr.2015.11.016. PMID: 27419006; PMCID: PMC4929140.
 • Ratycz MC, Lender JA, Gottwald LD. Multiple Dorsal Hand Actinic Keratoses and Squamous Cell Carcinomas: A Unique Presentation following Extensive UV Nail Lamp Use. Case Rep Dermatol. 2019 Oct 2;11(3):286-291. doi: 10.1159/000503273. PMID: 31762742; PMCID: PMC6873006.
 • Schwartz CT, Ezaldein HH, Merati M. Ultraviolet Light Gel Manicures: Is There a Risk of Skin Cancer on the Hands and Nails of Young Adults? J Clin Aesthet Dermatol. 2020 Jul;13(7):45-46. Epub 2020 Jul 1. PMID: 32983337; PMCID: PMC7492020.
 • Diffey BL. The risk of squamous cell carcinoma in women from exposure to UVA lamps used in cosmetic nail treatment. Br J Dermatol. 2012 Nov;167(5):1175-8. doi: 10.1111/j.1365-2133.2012.11107.x. Epub 2012 Oct 5. PMID: 22708984.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.