Suplementy kolagenowe - czy są bezpieczne?

Suplementy kolagenowe znajdują zastosowanie w profilaktyce i leczeniu schorzeń związanych ze stawami, kośćmi czy skórą. Ale jakie jest ich ryzyko?
Suplementy kolagenowe - czy są bezpieczne?
Franciele Rohor de Souza

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Franciele Rohor de Souza.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 20 grudnia, 2022

Suplementy kolagenowe pomagają odwrócić naturalną utratę kolagenu w organizmie, do której dochodzi w wyniku upływu czasu. Muszą one jednak być przepisane przez lekarza specjalistę.

Kolagen jest najobficiej występującym białkiem wytwarzanym przez ludzki organizm. Ma strukturę w postaci włókien, aby nadać spójność naskórkowi, włosom, kościom, ścięgnom, chrząstce i zębom. Ponadto znajduje się również w tkance otaczającej i chroniącej mięśnie i narządy wewnętrzne.

Suplementy stosowane są głównie w profilaktyce i leczeniu schorzeń związanych ze stawami, kośćmi i skórą. Wiążą się jednak z pewnym ryzykiem… Czy wiesz, na czym ono polega?

Suplementy kolagenowe – rodzaje

Zgodnie z wynikami badań opublikowanymi przez Journal of Drugs in Dermatology, korzyści wynikające z suplementacji kolagenu dla gojenia się ran i elastyczności skóry stają się coraz bardziej przekonujące.

Występują one w następujących prezentacjach:

  • Kapsułki, płyny lub proszki, które można przyjmować doustnie.
  • Batony proteinowe i śmietanki do kawy wzbogacone kolagenem.
  • Kremy kolagenowe. Pomagają wygładzać zmarszczki i zapobiegać ich powstawaniu.
Biały proszek. Suplementy kolagenowe
Suplementy kolagenowe można kupić w różnych prezentacjach. Najczęściej występują w postaci proszku lub kapsułek do przyjmowania doustnego lub w kremach.

Oprócz wspomnianych prezentacji zastrzyki kolagenowe są również dostępne w postaci zastrzyków.

  • Zastrzyki kolagenowe ujędrniają i poprawiają ogólny wygląd skóry. Ponadto wykazano, że utrzymują skuteczność do 12 tygodni.

Zastosowanie suplementów kolagenowych

Stosowanie suplementów kolagenowych stało się popularne w ostatnich latach. Ich funkcje sięgają od łagodzenia bólu stawów po poprawę zdrowia skóry. Podobnie, niektóre z bardziej znanych korzyści kolagenu obejmują:

  • Opóźnia starzenie i zapobiega powstawaniu zmarszczek.
  • Poprawia elastyczność i turgor naskórka.
  • Wzmacnia włosy i paznokcie.
  • Zmniejsza sztywność i dyskomfort w stawach.
  • Blokuje rozpad kości i zmniejsza ryzyko osteoporozy.
  • Kolagen zapobiega utracie masy mięśniowej.
  • Poprawia zdrowie układu krążenia.

Suplementy kolagenowe – przeciwwskazania

Każdy może przyjmować tego typu suplementy na receptę i pod stopniowym nadzorem.

Należy jednak zdawać sobie sprawę z przeciwwskazań kolagenu, a co za tym idzie, że istnieje pewne ryzyko w przypadku przyjęcia większej dawki niż zalecana.

Gdy przyjmujesz suplementy lub leki zawierające wapń

Jeśli bierzesz wapń, staraj się unikać spożycia kolagenu morskiego.

Jak wyjaśnia badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Sonora i opublikowane przez Journal of Biological and Health Sciences, białko to jest ekstrahowane z chrząstki i kości, więc suplementy zawierają już wystarczającą ilość wapnia. Z tego powodu, jeśli połączysz go z suplementami, możesz cierpieć na hiperkalcemię z objawami takimi jak:

  • Ból kości
  • Zmęczenie: Wynika to z faktu, że w miarę gromadzenia się wapnia we krwi czerwone krwinki potrzebują więcej czasu na transport tlenu do różnych części ciała
  • Wymioty i biegunka
  • Nieregularny puls: puls zmienia się, ponieważ serce musi pracować ciężej, aby pompować krew

Ciąża i karmienie piersią

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem, by ustalić, czy przyjmowanie suplementów jest dla nich wskazane.

Zaleca się również, aby kolagen był czysty, aby uniknąć szkodliwych substancji.

Skutki uboczne suplementów kolagenowych

Podczas gdy miejscowe stosowanie kolagenu jest stosunkowo bezpieczne, inne prezentacje mogą powodować działania niepożądane. Jednak występują one rzadko i nie są związane z poważnymi problemami zdrowotnymi.

Badanie przeprowadzone na doustnym suplemencie kolagenu i opublikowane w Journal of Medicinal Food wykazało, że u żadnej z osób nie wystąpiły działania niepożądane.

Problemy żołądkowo-jelitowe

Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego w 2016 roku przez kilku naukowców z Centrum Zdrowia Mięśniowo-Szkieletowego (Uniwersytet Kalifornijski), spośród 191 ochotników, u 14 wystąpiły problemy żołądkowo-jelitowe w wyniku przyjmowania suplementów kolagenowych.

Chociaż ten efekt uboczny występuje rzadko, istnieje możliwość, że może wystąpić w niektórych przypadkach.

Kobieta z niestrawnością
Spożycie kolagenu może powodować dyskomfort żołądkowo-jelitowy jako efekt uboczny. Jednak nie we wszystkich przypadkach występuje taka reakcja.

Objawy obejmują biegunkę lub zaparcia, zgagę i uczucie pełnego żołądka.

Nieprzyjemny smak w ustach

Większość suplementów kolagenowych jest bez smaku, ale ponieważ niektóre z nich pochodzą z owoców morza, mają silny posmak i zapach. Powoduje to nieprzyjemny smak w ustach po ich spożyciu.

Choroby skóry

Chociaż zwykle tak się nie dzieje i nie ma wystarczających dowodów naukowych, u niektórych osób mogą wystąpić dolegliwości skórne spowodowane reakcją alergiczną.

Niektóre osoby zgłaszały ciężkie epizody trądziku podczas rozpoczynania przyjmowania niektórych suplementów kolagenu. Jednak nie ma naukowych dowodów na powiązanie samego kolagenu z takimi epizodami. Dzieje się tak, ponieważ produkty zwykle zawierają inne elementy, takie jak biotyna, serwatka lub kwas hialuronowy, które mogą być odpowiedzialne za taki stan.

Suplementacja kolagenu jest również związana z pojawieniem się twardziny skóry. Jest to choroba, w której organizm nadmiernie wytwarza kolagen, powodując wiele objawów, takich jak sztywność stawów i ból. Nie ma jednak naukowych podstaw dla tego związku, gdyż organizm skutecznie reguluje nadmiar tego białka.

Reakcje alergiczne

W zależności od źródła ekstrakcji może istnieć większe ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej.

Zgodnie z artykułem opublikowanym w magazynie Nutrition and Health, ryby, owoce morza i jaja to pokarmy najczęściej wykorzystywane jako źródła ekstrakcji. W tym przypadku alergie same w sobie nie są przeciwwskazaniami do stosowania kolagenu. Problem wynika bardziej z samego pochodzenia kolagenu.

Jakie suplementy kolagenowe wybrać

Przyjmując suplementy kolagenowe, wybieraj kolagen hydrolizowany. Hydrolizowany kolagen poddawany jest zabiegowi rozbijania białka na mniejsze cząstki, co poprawia jego wchłanianie.

Jest to odpowiedni suplement do długotrwałego przyjmowania, wskazany w zapobieganiu i leczeniu przewlekłych chorób zwyrodnieniowych (choroba zwyrodnieniowa stawów i osteoporoza), a także w celu zapobiegania i łagodzenia starzenia się skóry.

-Teresa Figueres Juher & Esther Basés Pérez (2015)-

Ponadto zawsze upewnij się, że wybierasz czyste wersje, ponieważ niektóre zawierają chemikalia i inne składniki poprawiające ich teksturę i ułatwiające ich wchłanianie bez uciekania się do procesu hydrolizy. Te dodane dodatkowe substancje mogą mieć swoje własne przeciwwskazania.

Powinieneś również wziąć pod uwagę źródło ekstrakcji, zwłaszcza jeśli masz alergię pokarmową lub podejrzewasz, że możesz ją mieć.

Skonsultuj się ze specjalistą

Z biegiem lat organizm traci zdolność do produkcji kolagenu. Wiele osób sięga więc po suplementy, które spowalniają starzenie się skóry oraz wzmacniają kości i stawy.

Jednak istnieją przypadki, w których występują skutki uboczne. Dlatego zawsze najlepiej najpierw skonsultować się z profesjonalistą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Basés Pérez, E. (2015). REVISIÓN DE LOS EFECTOS BENEFICIOSOS DE LA INGESTA DE COLÁGENO [JB]. NUTRICION HOSPITALARIA, 1, 62–66. https://doi.org/10.3305/nh.2015.32.sup1.9482
  • Bolke, L., Schlippe, G., Gerß, J. y Voss, W. (2019). Un suplemento de colágeno mejora la hidratación, elasticidad, aspereza y densidad de la piel: resultados de un estudio ciego, controlado con placebo y aleatorizado. Nutrientes, 11 (10), 2494. https://doi.org/10.3390/nu11102494
  • Choi, F. D., Sung, C. T., Juhasz, M. L. W., & Mesinkovsk, N. A. (2019). Oral Collagen Supplementation: A Systematic Review of Dermatological Applications. Journal of Drugs in Dermatology : JDD18(1), 9–16. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30681787/
  • Czajka, A., Kania, E. M., Genovese, L., Corbo, A., Merone, G., Luci, C., & Sibilla, S. (2018). Daily oral supplementation with collagen peptides combined with vitamins and other bioactive compounds improves skin elasticity and has a beneficial effect on joint and general wellbeing. Nutrition Research57, 97–108. https://doi.org/10.1016/j.nutres.2018.06.001
  • García-Coronado, J. M., Martínez-Olvera, L., Elizondo-Omaña, R. E., Acosta-Olivo, C. A., Vilchez-Cavazos, F., Simental-Mendía, L. E., & Simental-Mendía, M. (2019, March 14). Effect of collagen supplementation on osteoarthritis symptoms: a meta-analysis of randomized placebo-controlled trials. International Orthopaedics. Springer Verlag. https://doi.org/10.1007/s00264-018-4211-5
  • Ito, N., Seki, S. y Ueda, F. (2018). Efectos del suplemento compuesto que contiene péptido de colágeno y ornitina sobre las afecciones de la piel y los niveles de IGF-1 en plasma: un ensayo aleatorizado, doble ciego y controlado con placebo. Drogas marinas, 16 (12), 482. https://doi.org/10.3390/md16120482
  • Kim DU, Chung HC, Choi J, Sakai Y, Lee BY. (2018). Oral Intake of Low-Molecular-Weight Collagen Peptide Improves Hydration, Elasticity, and Wrinkling in Human Skin: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Study. Nutrients. 2018;10(7):826. Published 2018 Jun 26. doi:10.3390/nu10070826
  • Ramírez-Guerra, H., Ramírez-Suárez, J. y Mazorra-Manzano, M. (2013). PROPIEDADES BIOLÓGICAS DE PÉPTIDOS DERIVADOS DEL COLÁGENO DE ORGANISMOS MARINOS. BIOtecnia, 15 (3), 34. https://doi.org/10.18633/bt.v15i3.156
  • Silva, T. F. da, & Penna, A. L. B. (2012). Colágeno: Características químicas e propriedades funcionais. Revista Do Instituto Adolfo Lutz.
  • Straub, DA (2007). La suplementación de calcio en la práctica clínica: una revisión de formas, dosis e indicaciones. Nutrición en la práctica clínica, 22 (3), 286-296. https://doi.org/10.1177/0115426507022003286

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.