Suche i spękane dłonie: ochrona przed zimnem

Suche i spękane dłonie: ochrona przed zimnem

Ostatnia aktualizacja: 02 kwietnia, 2020

Suche i spękane dłonie to dość powszechny problem, który dotyka wiele osób zimą. Dzieje się tak, ponieważ nasze ręce są wystawione na działanie niskich temperatur, podobnie jak każda część Twojego ciała.

Czy kiedykolwiek miałaś suche i spękane dłonie? Jeżeli tak, to z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, jak bardzo potrafią boleć i jak mogą być irytujące. Takie dłonie są bardzo wrażliwe na oddziaływanie zimowej pogody, a osoby, które używają ich podczas pracy, nie zawsze są w stanie nosić rękawiczki. Czy w takim razie możesz zrobić cokolwiek, aby je ochronić?

Skóra, która pokrywa Twoje dłonie często zaczyna wysychać i pękać. Dzieje się tak, ponieważ na ich wierzchu znajdują się mieszki włosowe, a skóra produkuje niewielkie ilości tłuszczu. Tym samym wierzch dłoni ma niewiele elementów, które mogą go ochronić przed wpływem pogody, przez co łatwiej się przesusza.

Jednak z wnętrzem naszych dłoni jest całkowicie inaczej. One mają pewną ochronę przed złymi warunkami atmosferycznymi. Na przykład są w stanie wytwarzać pot, który reguluje ich temperaturę.

Chłodna pogoda prowadzi do pękania dłoni ponieważ wysusza i odwadnia komórki pokrywającej je sk óryPrzesuszona skóra właściwa prowadzi do pojawienia się rozpadu wiązań międzykomórkowych, co przekłada się na jej spękany wygląd.

Dlaczego dłonie wysychają i pękają?

Spękane dłonie pojawiają się nie tylko z powodu niskich temperatur. Istnieją również inne zimowe warunki pogodowe, które wiążą się z pękaniem skóry. Co więcej, mogą je wywoływać również inne czynniki, całkowicie niezwiązane z pogodą.

Nagłe zmiany temperatury zdarzają się dość często. Wiele z nas mieszka w przegrzanych wnętrzach, a gdy wychodzimy z nich na zewnątrz, nasza skóra doznaje szoku termicznego. Taka zmiana z ciepła na zimno wpływa źle na skórę właściwą.

Jak już stwierdziliśmy wcześniej, wystawienie dłoni na działanie niskich temperatur prowadzi do ich wysuszenia. Wiele osób uważa, że częste mycie rąk nawilża skórę. Niestety jest wprost przeciwnie. W rzeczywistości wilgoć może wyrządzać jeszcze większą krzywdę, gdy towarzyszy jej zimno. W takim przypadku woda zamiast nawilżać skórę, wysusza ją jeszcze bardziej.

Kobieta smarująca suche i spękane dłonie kremem
Nagła zmiana temperatury, jak również kontakt z niektórymi drażniącymi substancjami, może prowadzić do nadmiernego wysuszania dłoni i powstawania pęknięć.

Sucha i spękana skóra pojawia się nie tylko z powodu zimna, ale również stosowania mocnych środków chemicznych używanych w gospodarstwie domowym, takich jak detergenty, środki owadobójcze, a nawet niektóre mydła czy balsamy do ciała.

Biorąc to pod uwagę, niektóre firmy opracowują produkty, które pomagają chronić skórę przed pękaniem i nie pogarszać jej stanu. Zaliczamy do nich choćby mydła ze środkami powierzchniowo czynnymi.

Wcześniej istniejące problemy natury dermatologicznej i schorzenia autoimmunologiczne to kolejny czynnik ryzyka, zwiększający prawdopodobieństwo wysychania i pękania skóry. Osoby z łuszczycą zauważają, że z każdym rokiem ich objawy się pogarszają. Inne choroby genetyczne, takie jak niedoczynność tarczycy czy cukrzyca, również odbijają się negatywnie na stanie skóry.

Suche i spękane dłonie: co możesz zrobić, aby im zapobiec?

Stan skóry Twoich dłoni zimą nie musi spędzać Ci snu z powiek. Istnieją pewne środki zapobiegawcze, które możesz podjąć, aby uchronić ręce przed wysuszeniem i popękaniem. Oto kilka z nich:

  • Myj dłonie w letniej wodzie. Musisz myć je często bez względu na pogodę, dlatego też najlepiej jest używać wody, która nie jest zbyt ciepła.
  • Gdy tylko to możliwe noś rękawiczki, aby chronić dłonie zarówno przed wpływem pogody, jak i szkodliwymi substancjami. Upewnij się, że Twoja skóra nie ma bezpośredniego kontaktu z substancjami toksycznymi. Poza tym dbaj o to, aby Twoje palce były ciepłe.
  • Środki nawilżające: Nie każdy balsam pomoże Ci uchronić się przed suchymi i spękanymi dłońmi w zimę. Dlatego też polecamy używać tych, które stworzono z myślą o nawilżaniu suchej skóry. Najlepiej byłoby znaleźć jakiś, w którym wykorzystano substancje pozyskane z owsa. Nie nakładaj go jedynie na skórę, ale również na paznokcie.
Mężczyzna dmuchający w dłonie
Musisz chronić swoje dłonie nosząc zimą rękawiczki. Poza tym pamiętaj, aby myć je w letniej wodzie.

Przydatne domowe sposoby

Suche i spękane dłonie nie pojawiają się z powodu działania bakterii, dlatego też nie ma żadnego lekarstwa, które mogłoby je wyleczyć. Jednak możesz nie dopuścić do pojawienia się tego problemu stosując odpowiednie środki zapobiegawcze.

Istnieje nawet kilka domowych metod, które pozwolą Ci zaznać ulgi. Zebraliśmy kilka substancji, które doskonale nawilżają skórę i nie zawierają żadnych czynników mogących prowadzić do jej podrażnienia.

Spośród pomocnych domowych preparatów należy zwłaszcza zwrócić uwagę na:

  • Wazelinę: Używaj jej w jej naturalnej formie, nie dodając do niej niczego. Wazelina stworzy barierę ochronną na Twojej skórze i uchroni ją, gdy będzie wystawiona na działanie niskich temperatur. Polecamy nakładać ją raz na tydzień.
  • Zboża: Ciepła owsianka to kolejny doskonały produkt dla skóry pokrywającej Twoje dłonie. Zagotuj płatki owsa w wodzie, a następnie zostaw je do ostygnięcia. Następnie zanurz dłonie w owsiance, upewniając się wcześniej, że nie jest zbyt gorąca.
  • Miód: Ta substancja ma wiele właściwości zdrowotnych, zwłaszcza jeśli chodzi o skórę. Tworzy na Twoich dłoniach warstwę ochronną. Połącz miód z odrobiną roztopionego masła i zostaw do ostygnięcia. Jedyny problem z tą mieszanką jest taki, że gdy masz ją na rękach i czegoś dotkniesz, z pewnością to zaplamisz. Dlatego też polecamy wykonywać tą kurację, gdy akurat nie masz niczego do zrobienia.
  • Żółtka jaj: To naturalna substancja nawilżająca. Ubij lekko żółtka i nałóż je prosto na dłonie na 10 do 20 minut. Powtarzaj ten zabieg trzy razy w tygodniu. To powinno zabezpieczyć Twoje dłonie przed pękaniem wywołanym wystawieniem na działanie niskich temperatur.

Podsumowanie

Gdy jest zimno, skóra dłoni bardzo szybko się wysusza i pęka. Aby tego uniknąć, powinnaś jak najczęściej nosić rękawiczki. Oprócz tego, jak już wyjaśniliśmy wcześniej, możesz używać wielu naturalnych produktów, które pomogą ją nawilżyć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.