Stymulanty zwiększające energię – 5 naturalnych środków

Czy jesteś zmęczony i nie wiesz, jak zaradzić tej sytuacji? Te naturalne stymulanty mogą dostarczć Ci potrzebnej energii w ciągu zaledwie kilku minut – wypróbuj je!
Stymulanty zwiększające energię – 5 naturalnych środków

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W niektóre dni potrzebujesz dodatkowej dawki siły, aby trochę lepiej stawić czoła nadchodzącym zadaniom – tu przydadzą Ci się stymulanty zwiększające energię. Chociaż istnieją suplementy, które obiecują wspaniałe rezultaty, czasami wyniki nie są takie, jakich się spodziewasz.

Dlaczego więc nie skorzystać z naturalnych stymulantów, aby zwiększyć swoją energię?

Istnieje wiele stymulujących produktów, które prawdopodobnie masz w swoim domu. W tym artykule odkryjesz 5 sposobów, które zmienią Twoje życie. Większość z nich ma wspólną substancję – kofeinę – ale nie wszystkie.

Naturalne stymulanty zwiększające energię

Nie martw się, jeśli z różnych powodów nie możesz pić kofeiny. Wśród opcji, które znajdziesz poniżej, jest kilka, które nie zawierają tego stymulatora, chociaż nadal dostarczają Ci dodatkowej energii, której potrzebujesz.

1. Rozmaryn

Jak wyjaśnia artykuł opublikowany w Scripta Ethnological, rozmaryn ma właściwości stymulujące. Jeśli więc czujesz się zmęczony lub trochę znużony, możesz wypić napar z rozmarynu. Już po kilku minutach możesz zauważyć, że masz więcej energii.

2. Żeń-szeń czerwony

Żeń-szeń czerwony to energetyzujący tonik, często stosowany wśród sportowców, którzy potrzebują utrzymać swój poziom energii podczas wysiłku fizycznego.

Ponadto jest jednym z naturalnych stymulantów, które zwiększają energię, a także poprawiają samopoczucie, jak ukazano w artykule Natura Medicatrix: Revista médica para el estudio y difusión de las medicinas alternativas.

Najbardziej godnym polecenia sposobem jest przygotowanie czerwonego żeń-szenia jako naparu i zażycie go, gdy jesteś trochę zmęczony. Efekty będą szybko widoczne.

Stymulanty zwiększające energię

Roślina ta od wielu lat wyróżnia się właściwościami energetycznymi. Jest nawet używana przez sportowców w formie suplementu.

3. Guarana

Owoc guarany pochodzi z Amazonii i jest bardzo bogaty w witaminy i kofeinę, jak wspomina artykuł naukowy opublikowany w czasopiśmie Vitae.  Dlatego może być dobrym środkiem pobudzającym, jeśli jesteś zmęczony lub znużony.

Owoc ten można spożywać w postaci proszku. Nasiona są mielone, aż uzyskają delikatną konsystencję, dzięki czemu można je zmieszać z jogurtem lub sokiem.

4. Yerba mate

Yerba mate stała się ostatnio dość modna i wiele osób zaczęło ją pić. Chociaż początkowo smak może być nieprzyjemny, w końcu Twoje podniebienie przyzwyczai się do niego.

Ten naturalny stymulant można spożywać w formie naparu. Zawiera kofeinę i dostarczy Ci potrzebnej energii, czego dowodem jest badanie opublikowane w Anales de la Facultad de Medicina de la Universidad de la República w Urugwaju.

5. Ginkgo biloba

Ginkgo biloba, czyli miłorząb japoński, to środek znany ze swoich dobroczynnych właściwości, m.in. na utratę pamięci czy zaburzenia koncentracji, na co wskazują badania opublikowane w Medicina Naturista. Zawiera również pewną ilość kofeiny, więc może być pomocny w zwiększaniu energii.

Najlepszym sposobem przyjmowania miłorzębu japońskiego jest w formie naparu. Możesz kupić gotową miksturę lub zakupić liście i przygotować napar samodzielnie. Efekty zauważysz kilka minut po spożyciu. Ginkgo biloba jest także dostępne w formie suplementów.

Ginkgo biloba

Napar i ekstrakty z miłorzębu japońskiego pomagają zwiększyć energię fizyczną i psychiczną. Ponadto promują dobre samopoczucie.

Więcej porad

Teraz, gdy odkryłeś już naturalne stymulanty zwiększające Twoją energię, chcemy dać Ci dodatkowe wskazówki na te dni, gdy jesteś szczególnie zmęczony i nie wiesz dlaczego.

  • Zmień dietę: jeśli jesz duże posiłki, może to być przyczyną częstego zmęczenia. Wprowadź zmiany nie jedz do tego stopnia, aż poczujesz się pełny i wprowadź do swojej diety więcej owoców i warzyw.
  • Uprawiaj sport: nawet jeśli oznacza to marsz przez 30 minut, aktywność fizyczna jest jednym z najlepszych naturalnych stymulantów zwiększających Twoją energię. Po prostu staraj się być konsekwentny.
  • Wyjdź z domu: interakcja z innymi ludźmi da Ci dużą dawkę energii. Jeśli zamkniesz się w domu, Twoje zmęczenie będzie jeszcze bardziej widoczne. Spróbuj wyjść, nawet jeśli będzie to tylko wyjście na zakupy.

Stymulanty zwiększające energię

Co działa u Ciebie, gdy brakuje Ci energii? Czy zauważyłeś, co powoduje, że czujesz się zmęczony? Oprócz proponowanych przez nas naturalnych środków, nie zapomnij o tych trzech końcowych wskazówkach. Poprawa diety, wykonywanie ćwiczeń i wychodzenie z domu to podstawowe czynniki wpływające na poczucie zastrzyku energii.

Zachęcamy do rozpoczęcia i wprowadzenia tych niewielkich zmian w swoim codziennym życiu. Zanim się zorientujesz, zauważysz różnicę. Będziesz mieć więcej energii, witalności i większą chęć stawienia czoła dniu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.