Styl dekoracyjny Wabi Sabi - pochodzenie i zastosowanie

Aby udekorować swój dom i uzyskać harmonijne, relaksujące i inspirowane naturą przestrzenie koniecznie poznaj dekoracyjny styl wabi sabi.
Styl dekoracyjny Wabi Sabi - pochodzenie i zastosowanie

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W nieskończonym wszechświecie dekoracji, na przestrzeni dziejów, powstawały różne style, które nadają niepowtarzalny charakter każdemu wnętrzu . Jednak nie wszystkie spełniają funkcję czysto estetyczną, ale wiele z nich jest związanych ze stylem życia i światopoglądem. Jednym z nich jest dekoracyjny styl wabi sabi.

Wśród stylów, które wyznaczyły trendy w ostatnich latach, takich jak nordycki, industrialny, minimalistyczny czy vintage, jednym z najbardziej autentycznych i eleganckich jest również ten, który omówimy w tym artykule – dekoracyjny styl wabi sabi. To szczególny japoński sposób widzenia kosmosu.

Ze względu na swoją autentyczność i pochodzenie odpowiada nie tylko prostocie, ponieważ jego intencją jest prowadzenie nas duchową ścieżką, która przynosi nam pokój, jasność i harmonię. Ma być jednocześnie prosty i elegancki. Jego istotą jest więc zrelaksowany tryb życia, w którym ważną rolę odgrywa natura, jasne przestrzenie, różnorodność kolorów i kształtów.

Dekoracyjny styl wabi sabi

W ogólnym ujęciu słowo wabi sabi kojarzy się z elegancją prostoty i spontanicznością. A także z podejściem do natury.

Jeśli chodzi o etymologię, wokół koncepcji toczy się kilka dyskusji. Jednak najszerzej przyjmuje się, że wabi oznacza „eleganckie piękno pokornych”, a sabi to „upływ czasu i starzenie się”.

Wywodząc się z japońskiej estetyki i filozofii zen, wabi sabi stara się docenić piękno niedoskonałości i zaakceptować wartość tego, co nietrwałe, kultywując prostotę. To narzędzie nie tylko rozwoju osobistego, ale także poszukiwania pokoju z otoczeniem i samym sobą.

Jego centrum jest poznanie prawdziwej istoty rzeczy, od prostoty i surowości. Biorąc pod uwagę poziom dekoracji, jest pomyślany jako styl, który pozwala nam tworzyć atmosferę, która prowadzi nas do relaksu i reagowania w harmonijny i zrównoważony sposób.

Uważa się, że aby rozwiązywać problemy i prowadzić zrównoważone życie, potrzebujemy środowiska, które ma dekorację, która integruje się z naszym ciałem, umysłem i duchem.

Pochodzenie wabi sabi

Według badań przeprowadzonych przez Escuela Técnica Superior de Arquitectura de Madrid, japońska estetyka stylu wabi sabi kojarzy się z ceremonią parzenia herbaty. Od czasów starożytnych pojawianie się kultury herbaty, która rozprzestrzeniła się w różnych regionach Azji, uzupełniane było kwestią ceremonialną i estetyczną. Podobnie herbaciarnie wykorzystywały żywioły natury. Stąd jego zmienna i zmieniająca się istota.

Jego orientalne pochodzenie sięga czasów rozwoju taoizmu, podczas dynastii Song w Chinach. Została jednak przemieszana i wzbogacona w innych okresach historycznych. Najwyraźniej wabi sabi zostało przeniesione do buddyzmu zen, który koncentruje się na medytacji, i stamtąd również czerpie wpływy.

Posąg buddy
Buddyzm zen wniósł elementy swojej filozofii do stylu wabi sabi.

Jak zastosować styl wabi sabi w dekoracji?

Kiedy mówimy o stylu wabi sabi, czyli o tym, jak dekorować zgodnie z pięknem tego, co niedoskonałe, mamy na myśli dekorację nacechowaną prostotą, autentycznością i kontemplacją natury. Idealna równowaga jest poszukiwana poprzez połączenie podstawowych i funkcjonalnych przedmiotów, aby uzyskać stonowany i skromny, ale jednocześnie wyrafinowany ton.

Nadaje priorytet naturalnemu

Styl wabi sabi ma wielką inspirację w naturze. W tym sensie ta ostatnia staje się dostawcą materiałów, kolorów, włókien i kształtów do dekoracji domów. W rzeczywistości analogią, która służy do zdefiniowania tego stylu, jest odniesienie go do człowieka, zakładając upływ czasu: zmarszczki, siwe włosy, autentyczność, bezpieczeństwo, mądrość i prostotę.

Każdy materiał użyty w stylu wabi sabi pochodzi z natury. Jeśli jednak nie chcesz być tak purystyczny, możesz połączyć go z innymi rodzajami materiałów.

Domy Wabi sabi ubierają się stawiając na wartość niedokończonego piękna, z naturalnych tekstyliów, takich jak bawełniane i lniane, charakteryzujące się miękkością. W ten sposób zawsze można postawić na ekologiczne i naturalne. Jednak dąży się również do tego, aby był jak najprostszy.

Zaznacza się surowość i rustykalność, stawiając na asymetryczne i nieregularne przedmioty, które przypominają organiczne kształty, szukając prostej i swobodnej dekoracji. Niezbędne jest również naturalne oświetlenie.

Wybierz neutralne i harmonijne kolory

Ponieważ styl wabi sabi stawia na harmonię i relaks, szukaj inspiracji w barwach natury, które pozwolą osiągnąć ten efekt. W tym sensie kolory ziemi i subtelne zielenie lub błękity są idealne. Dlatego preferowane są harmonijne palety kolorów, z neutralnymi tonami, takimi jak beż, biel czy piasek. Te kolory dają również poczucie ponadczasowości.

Z drugiej strony w stylu wabi sabi można znaleźć lekkie ściany z widocznymi pęknięciami, przypominające nam, że niedoskonałość jest częścią życia, upływu lat, długowieczności, pokory i prostoty. Drewno, ze swoimi oryginalnymi wzorami, również przyczynia się do dekoracji.

Meble rustykalne

Meble towarzyszące tej dekoracji są rustykalne i dopuszczają się przetarcia, szorstkości, pęknięć i wszelkich śladów, które czas kształtuje. Nie chodzi jednak o uprzywilejowanie uszkodzonych, ale naturalnych. Dlatego idealne są meble drewniane, plecione, bambusowe czy ręcznie robione.

Ręcznie wykonana zastawa stołowa jest idealna do dodania akcentów kolorystycznych i dekoracyjnych do tego stylu. Szukaj ręcznie malowanych elementów z rysunkami inspirowanymi prawdziwym światem. Możemy towarzyszyć niektórymi przedmiotami, które przywołują na myśl przyrodę.

Dekoracyjny styl wabi sabi.
Rzemiosło i drewno mają wielką przewagę w tym stylu pochodzenia japońskiego.

Zastosuj wabi sabi, poza dekoracją

Wabi sabi to styl życia, który pokazuje nam drogę lub tao ludzi w poszukiwaniu szczęścia, pokoju i harmonii. Jest to więc estetyka, która prowadzi do autentyczności, w przeciwieństwie do industrializacji i kapitalizmu. Wybiera bardziej zrównoważoną i świadomą egzystencję.

Z tego powodu styl wabi sabi ma na celu odzyskanie dzieł rzemieślniczych i warsztatów, koncentrując się na cieple, prostocie i podstawach. Stawia na przedmioty unikatowe, które nie są produkowane masowo i nie zawierają materiałów szkodliwych dla środowiska czy ciała.

Jest to styl dekoracji, który bardzo dobrze pasuje do tych, którzy zdecydowali się na styl życia bardziej przyjazny środowisku i bliski medytacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Unzaga, L. (2008). Wabi-sabi. La estética de los evanescente [Escuela Técnica Superior de Arquitectura de Madrid]. http://oa.upm.es/51509/1/TFG_Unzaga_Bustos_Leireop.pdf
  • Juniper, A. (2011). Wabi sabi: The Japanese art of impermanence. Tuttle Publishing.
  • Koren, L. (2008). Wabi-sabi for artists, designers, poets & philosophers. Imperfect Publishing.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.