Strupy na nosie - domowe sposoby, by się ich pozbyć

Strupy na nosie - domowe sposoby, by się ich pozbyć
Sergio Alonso Castrillejo

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Sergio Alonso Castrillejo.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Z powodu warunków pogodowych, wilgoci lub przekrwienia błony śluzowej, mogą pojawić się strupy na nosie, które powodują dyskomfort i ból.

Szukasz sposobu pozwalającego usunąć strupy na nosie? Ten irytujący, a nawet bolesny problem może występować sporadycznie. Jednak niektórzy ludzie cierpią na to często z różnych powodów.

Poniżej wyjaśnimy przyczynę tego zjawiska, a także kilka skutecznych domowych środków pozwalających wyeliminować strupy na nosie. Przeczytaj o tych naturalnych rozwiązaniach!

Strupy na nosie

Strupy na nosie pojawiają się, gdy w trakcie gojenia doznaliśmy małej rany. W rzeczywistości strupy te, choć są uciążliwe, ułatwiają regenerację skóry.

Kobieta z chusteczką przy nosie

Ale dlaczego czasami mamy rany na nosie – na zewnątrz? Najczęstszą przyczyną jest suchość skóry, co może być związane z pogodą lub alergicznym nieżytem nosa. W niektórych przypadkach mogą również pochodzić z wirusa opryszczki pospolitej. Zwykle wpływa on na usta, ale może również na nos.

W przypadku wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem. Zwłaszcza jeśli suchemu nosowi towarzyszą inne objawy.

Po zbadaniu przez lekarza i przepisaniu leczenia postępuj zgodnie z jego instrukcjami, aby bezpiecznie uzyskać ulgę. Ważne jest również, aby zapytać lekarza, które domowe środki mogą uzupełnić Twoje leczenie i dlaczego.

Domowe środki na strupy na nosie

Zgodnie z powszechną mądrością te domowe środki mogą przyspieszyć gojenie się ran, a tym samym usunąć strupy z nosa, a zwłaszcza z zewnątrz. Stosuje się je zwykle zawsze po konsultacji z lekarzem, aby uniknąć alergii i innych niepożądanych reakcji.

Żadnej z tych substancji nie należy nakładać na wewnętrzną część nosa (w miejscu, w którym znajduje się śluzówka), ponieważ może to spowodować podrażnienie i dyskomfort.

1. Aloes

Aloes

Aloes to bardzo popularna roślina lecznicza. Z liści pozyskuje się galaretowatą i lepką substancję o wielu korzystnych dla zdrowia właściwościach, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Według przekonań miejscowe stosowanie aloesu wspomaga regenerację skóry, jednocześnie zapewniając jej pewne nawilżenie. Dzięki tym dwóm zaletom ten naturalny środek jest bardzo skuteczny w usuwaniu strupów na nosie.

  • Jeśli żel jest naturalny, należy go przemyć wodą, aby usunąć żółtą warstwę (lub szałwią).
  • Przed nałożeniem go na dotknięty obszar wskazane jest wykonanie domowego testu alergicznego. W tym celu niewielką ilość żelu umieszcza się na miejscu na przedramieniu i reakcje obserwuje się przez około 30-40 minut.
  • Jeśli nie wystąpią niekorzystne reakcje, żel z aloesu (czysty lub w opakowaniu) można nakładać na dotknięty obszar kilka razy dziennie.
  • W niektórych sklepach zielarskich sprzedawane są krople z aloesem, aby złagodzić dyskomfort nosa.

2. Olejek z dzikiej róży

Zgodnie z popularną mądrością olejek z owoców dzikiej róży doskonale nawilża i uelastycznia skórę. Pomaga to zapobiec urazom, a tym samym strupom na nosie.

Regeneracyjne działanie tego olejku jest na tyle pozytywne, że znalazł zastosowanie w produkcji wszelkiego rodzaju kosmetyków, nawet tych, których celem jest profilaktyka i redukcja zmarszczek, korekta rozstępów, plam itp. Jest jednak dość gęsty, szczególnie dla bardzo suchej i dojrzałej skóry.

  • Weź niewielką ilość (wystarczy 1 lub 2 krople) i nałóż na dotknięty obszar, aby go nawilżyć i przyspieszyć regenerację.

3. Domowe środki – nagietek

Kwiat nagietka jest dobrze znany ze swoich właściwości w leczeniu niektórych problemów dermatologicznych. Może pomóc złagodzić siniaki, a także ukoić skórę w przypadku stanów zapalnych, dlatego uważany jest za dobry środek na usuwanie strupów z nosa, czy to nieżytu nosa czy opryszczki.

Możesz znaleźć różne produkty na bazie nagietka: olej, ekstrakt, kremy itp. Wszystkie z nich są dobrym rozwiązaniem w domowym zestawie ratunkowym.

4. Olej kokosowy z pierwszego tłoczenia

Olej kokosowy na strupy

Olej kokosowy z pierwszego tłoczenia jest uważany za wartościowy rodzaj tłuszczu i dlatego często był używany do produkcji różnych produktów kosmetycznych. To także produkt, którego nie może zabraknąć w naszych kosmetykach, gdyż działa korzystnie na skórę, usta, włosy itp.

  • Nałożenie odrobiny oleju kokosowego odżywia skórę i wspomaga gojenie, co pomaga zapobiegać bliznom.

Domowe środki na strupy na nosie należy skonsultować z lekarzem

Ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek środka w domu skonsultować się z lekarzem. Nie tylko jeśli cierpisz na chorobę skóry lub jesteś uczulony, ale ogólnie. W ten sposób unikniesz korzystania z opcji, która mogłaby przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.

Twój lekarz zawsze będzie w stanie powiedzieć Ci, co jest dla Ciebie najlepsze i dlaczego, abyś mógł jak najlepiej z tego skorzystać. Dlatego nie lekceważ jego rad.

Jeśli już wskazał, że możesz zastosować środek zaradczy postępuj zgodnie z zaleceniami. Zwłaszcza w miejscach tak delikatnych jak wnętrze nosa. Pamiętaj, że błony śluzowe mogą zostać łatwo podrażnione i zranione, jeśli nie będziesz ostrożny.

Jak widać, nagietek, aloes, dzika róża i olej kokosowy to jedne z najczęściej proponowanych metod naturalnego usuwania strupów z nosa, ale nie tylko. Istnieje wiele innych formuł – z naturalnych składników – które mogą przyczynić się do zdrowia skóry i złagodzenia dyskomfortu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Deen, A., Visvanathan, R., Wickramarachchi, D., et al. (2021). Chemical composition and health benefits of coconut oil: an overview. Journal of the Science of Food and Agriculture101(6), 2182-2193. Disponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33022082/
  • Di Sotto, A., Gullì, M., Percaccio, E., et al. (2022). Efficacy and Safety of Oral Green Tea Preparations in Skin Ailments: A Systematic Review of Clinical Studies. Nutrients14(15), 1-21. Disponible en: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9370301/
  • Givol, O., Kornhaber, R., Visentin, D., et al. (2019). A systematic review of Calendula officinalis extract for wound healing. Wound Repair and Regeneration27(5), 548-561. Disponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31145533/
  • Hashemi, S. A., Madani, S. A. & Abediankenari, S. (2015). The review on properties of Aloe vera in healing of cutaneous wounds. BioMed research international2015, 1-6 Disponible en: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4452276/
  • Lei, Z., Cao, Z., Yang, Z., et al. (2019). Rosehip oil promotes excisional wound healing by accelerating the phenotypic transition of macrophages. Planta Medica85(07), 563-569. Disponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30199901/
  • Sand, M., Sand, D., Thrandorf, C., et al. (2010). Cutaneous lesions of the nose. Head & Face Medicine6(1), 1-16. Disponible en: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2903548/
  • Trookman, N., Rizer, R. & Weber, T. (2011). Treatment of minor wounds from dermatologic procedures: a comparison of three topical wound care ointments using a laser wound model. Journal of the American Academy of Dermatology64(3), 8-15. Disponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21247665/
  • Varma, S. R., Sivaprakasam, T. O., Arumugam, I., et al. (2019). In vitro anti-inflammatory and skin protective properties of Virgin coconut oil. Journal of traditional and complementary medicine9(1), 5-14. Disponible en: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2225411017300871

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.