Stres - wyeliminuj go japońską techniką
Zobowiązania, presja, zmartwienia i problemy – wszystko to wywołuje stres w naszym codziennym życiu. Długotrwałe przebywanie w stresie oczywiście odbija się negatywnie na naszym zdrowiu.
Z czasem stajemy się coraz bardziej zmęczeni, osłabieni lub rozdrażnieni.
Stres wydaje się być tak powszechny, że jego obecność już nikogo nie zaskakuje. To stan pełnego spokoju zaczyna być odchyleniem od normy.
Choć stresu nie można całkowicie wyeliminować, to można go zredukować stosując proste techniki, które nie zajmują dużo czasu. Czytaj dalej, a dowiesz się na czym one polegają.
Japoński sposób na stres
Kiedy Twoje ciało czuje, że coś mu zagraża, natychmiast na to reaguje. Mówiąc krótko, zaczyna się stresować. Niewielka dawka stresu może mieć korzystny wpływ na Twój organizm, ale jak wiadomo, co za dużo to niezdrowo.
Przebywanie w stresie wywołuje zaburzenia zarówno na poziomie psychicznym, jak i fizycznym. Najczęstszym źródłem stresu jest praca lub różnego rodzaju zobowiązania.
Jeśli chcesz skutecznie przejąc kontrolę nad stresem i zminimalizować jego wpływ na Twoje zdrowie, możesz wypróbować japońską technikę, którą możesz stosować w dowolnym momencie.
Technika ta jest oparta na wschodniej sztuce o nazwie “Jin Shin Jyutsu” (sztuka bycia szczęśliwym) i wymaga zaledwie pięciu minut Twojego czasu.
Według tej japońskiej filozofii, wszystkie punkty ciała są ze sobą połączone. Dlatego też w technice tej używa się tylko dłoni. Chodzi o to, że każdy palec jest połączony z jednym lub kilkoma organami oraz z emocjami.
W związku z tym musisz skupić się na tym palcu, który może wysłać przekaz energetyczny do danego obszaru.
Zasady działania tej techniki są bardzo proste:
- Naciskaj przez trzy minuty opuszek palca, który jest powiązany z problemem lub negatywnym uczuciem.
- Zacznij od prawej dłoni, a następnie powtórz to samo z lewą dłonią.
Na przykład, jeśli wiesz, że z Twoim problematycznym obszarem połączony jest palec środkowy, ściśnij go mocno drugą ręką. Przyciskaj najmocniej, jak możesz, ale tak, żeby nie odczuwać bólu. Chcesz się dowiedzieć który palec odpowiada za który organ i emocje? Oto lista:
Kciuk
Organy powiązane z kciukiem to żołądek i śledziona, a emocje to niepokój, depresja i zmartwienie. Najczęstsze objawy powiązane z tymi problemami to bóle głowy i żołądka, podenerwowanie i problemy skórne.
Palec wskazujący
Palec wskazujący odpowiada za nerki i pęcherz oraz za takie emocje, jak strach i zagubienie.
Jeśli odczuwasz bóle mięśni lub występują u ciebie problemy z systemem trawiennym, spróbuj uciskać ten właśnie palec.
Zobacz także: Palce – dowiedz się, co mówią o Tobie!
Palec środkowy
Uciskając palec środkowy, możesz pozbyć się problemów związanych z wątrobą i woreczkiem żółciowym oraz takich uczuć, jak złość i rozdrażnienie.
Objawy tych zaburzeń to zazwyczaj bóle głowy, bóle menstruacyjne, zmęczenie oraz problemy z krwią i ze wzrokiem.
Palec serdeczny
Palec serdeczny jest połączony z płucami i jelitem grubym. Kiedy odczuwasz smutek, obniżenie nastroju lub masz problemy z układem oddechowym (np. astmę) lub trawiennym, staraj się uciskać ten właśnie palec.
Mały palec
Mały palec ma powiązanie z sercem i jelitem cienkim. Uciskaj go jeśli masz problemy z układem kostnym lub jeśli odczuwasz zmęczenie bądź ogarnia cię zły nastrój.
Inne japońskie techniki na stres
Połowa ludzkiej populacji cierpi z powodu stresu, co może wywołać obniżenie produktywności w pracy, a nawet problemy w relacjach międzyludzkich. Oprócz tego, stres ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie i może prowadzić do poważnych chorób, w tym do zawału.
Oprócz techniki uciskania palców, możesz skorzystać z innych wschodnich metod minimalizowania stresu.
Leśna kąpiel
Oryginalną nazwą tej metody jest Shinrin Yok i polega ona na poruszaniu się w środowisku naturalnym, z jednoczesnym świadomym użyciem wszystkich pięciu zmysłów. Oznacza to, że powinieneś dotykać drzew i roślin, wdychać świeże powietrze i zapach kwiatów.
Staraj się słuchać śpiewu ptaków i szelestu liści na wietrze, patrzeć na krajobrazy lub smakować dzikie owoce.
Aby doświadczenie to rzeczywiście miało wpływ na obniżenie poziomu stresu, najlepiej jest udawać się na taki spacer kilka razy w tygodniu, przynajmniej po jednej godzinie.
Jeśli mieszkasz w mieście, może to być nieco trudniejsze do osiągnięcia, ale na pewno znajdziesz jakiś park miejski, do którego możesz się wybrać.
Ewentualnie zorganizuj w weekend wyjazd do jakiegoś bardziej odległego miejsca, gdzie możesz mieć kontakt z naturą.
Kontakt z naturą jest zbawienny dla zdrowia. Zostaw wszelkie urządzenia elektroniczne w domu. Zapomnij o sprawdzaniu wiadomości i mediów społecznościowych. Nie myśl o pracy ani żadnych problemach.
Takie spacery pomogą ci obniżyć poziom kortyzolu i odczuwanego niepokoju oraz uregulować ciśnienie krwi i wzmocnić twój układ odpornościowy.
Zobacz także: Spacerowanie – poznaj 6 korzyści dla zdrowia
Reiki
Terapia reiki ma na celu stymulację określonych punktów w ciele oraz skanalizowanie pozytywnej energii. Dzięki temu możesz osiągnąć wewnętrzną i zewnętrzną harmonię poprzez zminimalizowanie stresu, niepokoju i rozdrażnienia.
Ta technika wywodzi się z buddyzmu i jest oparta na wewnętrznej sile witalnej zwanej ki. Jeśli chcesz skorzystać z sesji reiki, musisz skontaktować się z nauczycielem lub ekspertem w tej dziedzinie.
Każda sesja trwa około minut i podczas jej trwania leżysz płasko na macie, słuchasz relaksacyjnej muzyki oraz wdychasz zapach olejków eterycznych lub kadzidełek.
Osoba prowadząca sesję reiki umieszcza dłonie w pobliżu twoich czakr, aby pozwolić na swobodny przepływ energii. Uczucie relaksu i spokoju, sprawia, że poczujesz, jakbyś unosił się na wodzie.
Najlepiej jest poddawać się sesji reiki raz w tygodniu lub tak często, jak jest to konieczne, aby zredukować stres.
Oczywiście, w zależności d preferencji, możesz wypróbować również inne techniki relaksacyjne, jak joga, medytacja czy aikido – sztuka walki pomagająca osiągnąć spokój wewnętrzny.
Cokolwiek wybierzesz, twoje ciało i umysł podziękują ci za to, że odsuwasz od nich destrukcyjny stres.