Strefa komfortu: 5 sposobów jej opuszczenia
Czy masz wrażenie, że Twoje życie tkwi w jednym i tym samym punkcie? Nie masz przed sobą żadnych konkretnych i dalekosiężnych celów? Jeśli na oba pytania odpowiedziałeś twierdząco, to przyczyną tego stanu rzeczy może być dobrze znane pojęcie, jakim jest strefa komfortu. To właśnie ona odpowiada za te ograniczenia.
Strefa komfortu jak sama nazwa wskazuje to obszar, w którym czujemy się w pełni bezpiecznie i komfortowo. Ale jednocześnie jesteśmy dość mocno ograniczani. Dzisiaj jednak dzięki nam odkryjesz kilka sposobów na opuszczenie tej strefy i wyruszenie przed siebie.
Strefa komfortu powstaje w wyniku naszej podświadomej, ciągłej tendencji do szukania rzeczy i sposobów, które sprawiają, że będziemy mieć poczucie bezpieczeństwa. Dlatego też tak kurczowo trzymamy się tego wszystkiego, co daje nam to wrażenie.
Jest to jednak bardzo ograniczająca sprawa. Strefa komfortu sprawia bowiem, że czasami stajemy się uzależnieni od wielu czynników, za którymi delikatnie rzecz ujmując nie przepadamy. Może to być na przykład praca, której nie znosimy lub partner, którego nie kochamy. A wszystko dlatego, że wydaje nam się, że “no przecież wcale nie jest tak źle”.
Jednak z biegiem czasu taka postawa może spowodować u nas wypalenie i zgorzknienie. Jak tego uniknąć? Zaraz się tego dowiesz.
1. Strefa komfortu i jej określanie – najpierw zanotuj wszystko to, co lubisz robić
Jednym ze sposobów na zrobienie pierwszego kroku w stronę wyjścia ze swojej strefy komfortu jest zrobienie czegoś naprawdę bardzo prostego. Weź po prostu notatnik lub kartkę papieru i zacznij spisywać na niej wszystkie czynności lub rzeczy, które Cię uszczęśliwią.
Możesz na przykład marzyć o jeździe konnej, czytaniu książek, spacerowaniu, chodzeniu na siłownię, jeżdżeniu na łyżwach, podróżowaniu, graniu na wymarzonym instrumencie… Inaczej mówiąc – wypisz wszystko, co Twoja strefa komfortu zamienia na nieosiągalne dla Ciebie tu i teraz.
Teraz nadchodzi pora na pytanie, które brzmi: czy poświęcasz swój czas na te wszystkie rzeczy, które lubisz?
Jeśli Twoja strefa komfortu rzeczywiście Cię ogranicza, prawdopodobnie zauważysz, że już dawno przestałeś robić wiele z tych rzeczy, które lubisz. Teraz więc nadszedł najwyższy czas, aby do nich powrócić.
Odłóż zatem tę zapisaną wcześniej kartkę i zacznij zamieniać swoje słowa w czyny.
2. Zacznij dbać o siebie.
Innym sposobem na wyjście ze swojej strefy komfortu jest ponowne zajęcie się sobą samym. Wynika to z tego, że chociaż nie zdajesz sobie z tego sprawy, Twoja strefa komfortu to wprawdzie bardzo bezpieczne miejsce, ale takie, które jednocześnie ogranicza Cię do tego stopnia, że przestajesz po prostu nawet myśleć o sobie.
Ile czasu minęło od chwili, gdy po raz ostatni wykonywałeś ćwiczenia fizyczne? Czy odżywiasz się prawidłowo? Czy śpisz zawsze wtedy, kiedy Twoje ciało Ci to sugeruje i przed odpowiednią liczbę godzin? Są na pewno różnego rodzaju mniej lub bardziej drobne detale, na które nie zwracasz najmniejszej uwagi.
To prawda, że opuszczenie swojej własnej strefy komfortu jest zadaniem dość trudnym. Lenistwo i bierność są bardzo zaraźliwe. Z reguły masz wtedy skłonność, by zadać sobie pytanie: “po co mi to wszystko?” Oto klucz do sukcesu. Za wszelką cenę nie zwracaj uwagi na tę myśl.
Pomyśl o sobie, zadbaj o siebie, a zobaczysz jak wszystko zaczyna się zmieniać na lepsze z biegiem czasu.
3. Kontaktuj się z innymi ludźmi
Nasza strefa komfortu czasami izoluje nas tak, że przestajemy spotykać się ze znajomymi lub nawet unikamy poznawania nowych ludzi.
Ważne jest zatem aby po zapoznaniu się z opisanymi powyżej krokami i zaleceniami zacząć nawiązywać kontakty z nowymi osobami, które mogą być w różny sposób powiązane z tym, co robisz lub co chciałbyś robić – zgodnie z notatkami na kartce papieru, jakie poczyniłeś nieco wcześniej.
Na przykład jeśli lubisz grać na jakimś instrumencie i chcesz dołączyć do zespołu, wchodź w liczne interakcje z innymi muzykami, amatorskimi lub nie! Nie zamykaj się w sobie i nie unikaj innych pasjonatów Twojego instrumentu.
Przemieszczanie się z jednego kręgu towarzyskiego do innego może sprawić, że przez chwilę poczujesz się niepewnie, ale to jest konsekwencja zbyt długiego przebywania w zamkniętym gronie, którym także może być Twoja strefa komfortu.
4. Zarezerwuj czas dla siebie
Czwartym sposobem na wydostanie się z ograniczającego Cię kręgu jakim jest bez wątpienia strefa komfortu jest zarezerwowanie sobie trochę czasu dla samego siebie. I choć z pozoru nie wydaje się to być jakoś szczególnie istotne, to jednak prawda jest taka, że to naprawdę jest bardzo ważne dla Ciebie!
Może to być związane z dbaniem o samego siebie opisanym nieco powyżej, ponieważ czasami mamy tendencję do marnowania czasu, który mamy. Zamiast tego wykorzystaj go w jakiś pożyteczny sposób skupiając się przy tym na sobie samym.
Zarezerwuj na przykład sobie codziennie pół godziny lub godzinę i rób wtedy wszystko to, co tylko chcesz. Co mówi Ci Twoje ciało i Twój umysł? Czego pragniesz? Odłóż swoje myśli i plany na bok i pozwól, aby pokierowało Tobą choć przez chwilę Twoje serce.
Twoje myśli mogą Cię ograniczać, będą próbowały Cię przekonać, że strefa komfortu jest czymś wręcz idealnym dla Ciebie i żebyś jej pod żadnym pozorem nie opuszczał. Nie słuchaj ich.
5. Zacznij dyskutować ze swoimi myślami i przekonaniami
Jak zapewne zdołałeś już sobie uświadomić wszystkie te argumenty, które próbują przekonać Cię, że strefa komfortu jest czymś, czego nie należy opuszczać, są wyłącznie wytworem Twojego umysłu. To właśnie on usiłuje wmówić Ci, że jesteś tutaj bezpieczny i że nic złego Ci się nie stanie.
Czy wiesz jednak, czy te myśli naprawdę są prawdziwe i czy mają rację? Jak to ma miejsce w wielu innych aspektach życia, dlaczego nie spróbujesz także im rzucić wyzwania? Odkryjesz wtedy, jak błędne są te myśli i przekonania, a także ile zupełnie fałszywych wierzeń roi się w Twoim umyśle. Czas to wszystko zrewolucjonizować i zacząć żyć bez strachu.
Mamy nadzieję, że opisane przez nas w tym artykule proste sposoby opuszczenia Twojej strefy komfortu pomogą Ci w codziennych czynnościach lub podadzą Ci wskazówki, jak poprawić swoje życie.
Zachęcamy również do bycia świadomym tego, że istnieje wiele obaw i niepewności, które nasza strefa komfortu może podsycać zawsze wtedy, gdy pozostajemy w jej granicach.
Ale czy naprawdę chcesz kontynuować ten sposób życia, nudny i pozbawiony wszelkich wrażeń?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Brenner, Abbigail. “5 Benefits of Stepping Outside Your Comfort Zone.” Psychology Today. N.p., 27 Dec. 2015. Web. 22 Jan. 2017.
- Henry, Alan. “The Science of Breaking Out of Your Comfort Zone (and Why You Should).” Lifehacker. Lifehacker.com, 03 July 2013. Web. 22 Jan. 2017.
- White, Alasdair. From Comfort Zone to Performance Management. N.p.: White & MacLean, 2009. Print.