Stłuszczenie wątroby - przyczyny i leczenie tej choroby
Stłuszczenie wątroby to choroba, która dotyczy około 25% dorosłej populacji, polegająca na odkładaniu się tkanki tłuszczowej w komórkach tego organu wewnętrznego. Najczęściej pierwszym skojarzeniem z tą dolegliwością jest nadmierne spożycie alkoholu, jednak nie jest to jedyna przyczyna tego schorzenia.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o stłuszczeniu wątroby i sposobach leczenia, przeczytaj ten artykuł.
Podstawowe informacje o stłuszczeniu wątroby
Stłuszczenie wątroby to problem bardzo często związany z takimi schorzeniami jak otyłość, nadciśnienie, wysoki cholesterol czy cukrzyca. Aż u 80% chorych występuje jednocześnie stłuszczenie wątroby. Inną przyczyną jest także nadużywanie alkoholu.
Jak zdiagnozować stłuszczenie? Oto 3 drogi:
- Badanie USG: Ta metoda pozwala na określenie stopnia rozwoju choroby i ilości tkanki tłuszczowej nagromadzonej w wątrobie.
- Biopsja wątroby: Biopsja pozwala na całkowitą diagnozę i wykorzystuje się ją zwłaszcza w przypadku chorych, u których ryzyko chorób wątroby jest większe.
- Testy laboratoryjne: U osób cierpiących z powodu stłuszczenia poziom glukozy, cholesterolu i trójglicerydów we krwi mogą być niemal 2-3 razy wyższe niż u innych pacjentów.
Dwa typy stłuszczenia wątroby
Pacjentów cierpiących z powodu stłuszczenia wątroby możemy podzielić na dwie grupy:
- Alkoholowe stłuszczenie wątroby: Wątroba traci zdolność do rozkładu tłuszczów, zaczynają się więc one odkładać w jej komórkach. Dobra wiadomość jest jednak taka, że po zaprzestaniu picia, w około 6 tygodni wątroba powinna wrócić do swojego normalnego stanu.
- Jeśli jednak spożycie alkoholu nie ustaje, stan pacjenta może się pogorszyć, prowadząc nawet do marskości.
- Niealkoholowe stłuszczenie wątroby: Jest to stłuszczenie związane silnie z takimi schorzeniami jak cukrzyca typu II i podwyższony poziom cholesterolu we krwi, a także ze stosowaniem drastycznych diet odchudzających czy zażywaniem niektórych leków.
Zobacz także: Plamy wątrobowe (starcze) – domowe sposoby
Jak rozpoznać symptomy?
W wielu przypadkach stłuszczenie nie daje żadnych objawów. Istnieje jednak grupa czynników, które należy wziąć pod uwagę, gdyż mogą świadczyć o podwyższonym ryzyku zachorowania na tę chorobę:
- nadwaga
- cukrzyca i wysoki cholesterol
- przypadki chorób wątroby w rodzinie
- złe nawyki żywieniowe
- przemęczenie i dyskomfort w podbrzuszu
- zmiany diety nie powodują obniżenia poziomu trójglicerydów
- bardziej narażone na zachorowanie są kobiety w średnim wieku
Jak uniknąć zachorowania?
Oto kilka porad, które warto wziąć sobie do serca i stosować, by zmniejszyć ryzyko zachorowania:
- Zmniejsz spożycie rafinowanych cukrów i mąki, tłuszczów zwierzęcych oraz alkoholu.
- Wzbogać swoją dietę w warzywa i owoce, również suszone.
- Wypróbuj dietę śródziemnomorską – jest pyszna i zdrowa!
- Ćwicz 2-3 razy w tygodniu.
- Unikaj leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych, przeciwgrzybiczych oraz zawierających estrogen.
- Staraj się walczyć z nadwagą.
- Zwiększ spożycie produktów bogatych w przeciwutleniacze.
- Zaszczep się na zapalenie wątroby typu A i B.
Naturalne sposoby leczenia wątroby
Oprócz opisanych wyżej sposobów warto wypróbować także kilka naturalnych lekarstw, które pomogą Ci zadbać o zdrowie Twojej wątroby:
Ostropest plamisty
Jest to roślina o wielu właściwościach zdrowotnych, a jak udowodniły ostatnie badania, jest także skuteczna w walce ze stłuszczeniem wątroby. Poprawia funkcjonowanie tego organu, zwiększa jego zdolność do regeneracji, a także pomaga odzyskać zdolność rozkładania tkanki tłuszczowej.
Możesz zażywać ostropest jako suplement diety lub przygotować napar.
Składniki
- 1 garść liści i kwiatów ostropestu
- 1 szklanka wody
Sposób przygotowania
Zagotuj wodę, wrzuć liście i kwiaty ostropestu i pozostaw do zaparzenia na 5 minut. Zdejmij naczynie ze źródła ciepła i odstaw do ostygnięcia na około 5 minut. Odcedź i wypij. Napar ten możesz dosłodzić miodem, jeśli smak ostropestu jest dla Ciebie zbyt gorzki.
Przeczytaj również: Ostropest plamisty – czy stosować po świętach?
Imbir
Imbir ma właściwości przeciwutleniające, a dodatkowo jest w stanie obniżać poziom trójglicerydów we krwi, co sprawia, że jest idealnym lekarstwem na stłuszczenie wątroby. Kup świeży korzeń imbiru w sklepie, owiń go papierem i przechowuj w lodówce.
Możesz używać go jako przyprawę do sałatek, zup czy ciast lub przygotować herbatę imbirową.
Składniki
- 1 łyżeczka mielonego imbiru
- Szklanka gorącej wody
- 1 torebka herbaty
Sposób przygotowania
Przygotuj zwykłą herbatę, a następnie dodaj imbir. Odcedź i wypij póki gorące.
Grejpfrut na lepsze funkcjonowanie wątroby
Owoc ten to kolejny naturalny sposób wspomagający wątrobę w jej pracy. Jednym z najważniejszych składników obecnych w grejpfrutach jest naringenina, organiczny związek aktywujący substancje odpowiedzialne za utlenianie kwasów tłuszczowych.
Grejpfruty pomogą Ci więc zwalczyć nadmiar tkanki tłuszczowej, a także objawy tzw. zespołu metabolicznego. Wystarczy jeden grejpfrut dziennie jedzony na pusty żołądek.
Karczochy
Włącz karczochy do swojej codziennej diety, a Twoja wątroba na pewno będzie Ci wdzięczna. Są to niskokaloryczne warzywa o działaniu moczopędnym, które w dodatku mają zdolność obniżania poziomu cukru i cholesterolu we krwi. Możesz dodawać je do sosów, dressingów, sałatek czy zup.
Mniszek
Jest to dzika roślina o wielu zastosowaniach leczniczych, z których najważniejszym jest zdolność oczyszczania i detoksykacji wątroby. W sklepach ze zdrową żywnością znajdziesz suplementy diety z mniszkiem, możesz też przygotować napar.
Składniki
- 1 garść kwiatów i liści mniszka
- 1 szklanka wody
Sposób przygotowania
Zagotuj wodę razem z mniszkiem przez 10 minut. Pozostaw do ostygnięcia na 5 minut. Odcedź, posłódź i wypij. Napar ten możesz pić nawet 3 razy dziennie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Fatty liver disease (nonalcoholic steatohepatitis). (2014). transplant.surgery.ucsf.edu/conditions–procedures/fatty-liver-disease-(nonalcoholic-steatohepatitis).aspx
- Kampschulte M, et al. (2014). Western diet in ApoE-LDLR double-deficient mouse model of atherosclerosis leads to hepatic steatosis, fibrosis, and tumorigenesis. DOI:
10.1038/labinvest.2014.112 - Liver disorders. (n.d.). marchofdimes.org/complications/liver-disorders.aspx
- Rabinowich L, et al. (2015). Drug induced steatohepatitis: An uncommon culprit of a common disease. hindawi.com/journals/bmri/2015/168905/
- Tolman KG, et al. (2007). Treatment of non-alcoholic fatty liver disease. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2387293/
- When the liver gets fatty. (2011). health.harvard.edu/diseases-and-conditions/when-the-liver-gets-fatty
- Zhang QQ, et al. (2015). Nonalcoholic fatty liver disease: Dyslipidemia, risk for cardiovascular complications, and treatment strategy. DOI: 10.14218/JCTH.2014.00037