Stawiam własną godność ponad miłość
Godność człowieka to wartość stanowiąca o życiu osobistym i emocjonalnym, będąca jednocześnie psychologiczną barierą ochronną. Godność poszczególnych osób zależy od granic, jakie każdy stawia sobie w odniesieniu do społecznych i osobistych relacji.
Rozglądając się dookoła, łatwo zdać sobie sprawę z tego, że wytyczone granice poczucia własnej godności są bardzo różne i niewątpliwie mają istotny wpływ na zdrowie psychiczne i szczęście w opartych na uczuciach związkach.
Warto uświadomić sobie, że w związku między dwojgiem ludzi poczucie godności nigdy nie powinno ustępować miłości. Jeśli partner nie darzy cię szacunkiem i sprawia, że Twoje poczucie własnej wartości maleje każdego dnia, prędzej czy później całkowicie utracisz swoją godność.
A odbudowanie godności to bardzo ciężka praca, która wymaga wiele pracy i wysiłku. Czytając ten artykuł, zdobądź się na refleksje nad kwestią godności oraz nad tym, jak destrukcyjna miłość jest w stanie ją nadszarpnąć.
Pamiętaj, że partnerzy powinni wzajemnie się szanować i potrafić pójść na kompromis. Jeśli coraz częściej ustępujesz i odkładasz swoje pragnienia na bok, z pewnością ten artykuł będzie dla Ciebie pomocny.
Jak zachować godność w związku?
Godność to stała wartość, która nie może przybierać ani słabszej, ani silniejszej formy. Stąd też, jeśli zostaje w jakiś sposób nadwątlona, stajemy się osobami nieszczęśliwymi, które przedkładają zadowolenie partnera nad własne pragnienia.
W zdrowym związku potrzeby każdego z partnerów są równie ważne. Oboje mają takie same prawa i obowiązki.
Problem w tym, że od najmłodszych lat jesteśmy wychowywani w przekonaniu, że jeśli kogoś naprawdę kochamy, to powinniśmy się dla tej osoby poświęcić, nie oczekując niczego w zamian.
Często jednak nie jesteśmy w stanie świadomie określić granicy między normalnym i zgodnym współżyciem a „poświęcaniem się” dla partnera. Kiedy zostaje ona przekroczona do naszego związku wkrada się niemy szantaż, który po mistrzowsku potrafi manipulować naszymi emocjami.
Zwolnij na chwilę i spokojnie zastanów się nad tym, gdzie zaczyna i kończy się Twoja osobista przestrzeń w związku, która stanowi źródło szczęścia i energii dla Twojego poczucia wartości. Czy rzeczywiście czujesz się dobrze w towarzystwie swojego partnera?
Jeśli wzajemne wyrzuty przewyższają przejawy miłości między wami, czas zastanowić się nad przyszłością tego związku.
Przeczytaj także: Co niszczy związek – 5 niepokojących czynników
Godność, czyli szacunek wobec samego siebie
“Kocham cię bardzo, ale sama miłość nie wystarczy. Moja godność jest ważniejsza niż uczucie do ciebie.” Niestety niewiele kobiet ma odwagę wypowiedzieć powyższe zdania na głos. Pamiętajmy, że miłość to nie decyzja, którą podejmujemy na całe życie i od której nie ma odwrotu.
Jeśli nie czujesz się dobrze – doceniana i kochana – w związku, masz prawo odejść. Pamiętajmy, że nawet najsilniejsze uczucie ma swoje granice. I ta granica ma swoją nazwę: godność.
Godność i poczucie własnej wartości
Poczucie wartości nie zostaje nam dane wraz z przyjściem na świat. Jest to coś, co sami kształtujemy w ciągu całego naszego życia. Oczywiście wielkie znaczenie ma w tym przypadku model wychowawczy, jaki otrzymujemy w latach dzieciństwa.
Warto jednak zaznaczyć, że nie jest on kluczowym determinantem poczucia własnej wartości i godności. Na powyższy fakt wpływa wiele różnych życiowych czynników.
Każdy z nas doświadcza rozmaitych emocji, sytuacji, smutków i radości. Wczoraj mogliśmy być silnymi i zadowolonymi z życia osobami, a dziś – kłębkiem nerwów o nadwątlonym poczuciu własnej wartości. Wpływ na to mogą mieć:
- Praca, w której czujemy się niedoceniani. Nie potrafimy znaleźć wspólnego języka z kolegami z pracy. Nasze prawa jako pracownika są gwałcone i nikt do tego faktu nie przywiązuje wagi.
- Skomplikowany związek uczuciowy, tak zwana toksyczna miłość, która nastawiona jest na zaspokajanie pragnień wyłącznie jednego z partnerów.
- Nieszczęśliwe wypadki, śmierć bliskich, silne rozczarowanie…
Jak możemy zauważyć, istnieje wiele rozmaitych czynników, które potrafią zaburzyć naszą wewnętrzną harmonię oraz zburzyć nasze poczucie własnej wartości. Wniosek z tego taki, że każdy z nas jest podatny na szereg życiowych sytuacji i emocji, które mogą zrujnować nasz dotychczasowy wewnętrzny spokój.
Często jesteśmy przekonani, że nic nie jest w stanie “zwalić nas z nóg” ani zburzyć naszej wewnętrznej siły. Niestety jesteśmy tylko ludźmi, a ludzie z natury są niedoskonali i popełniają błędy, które niestety mają swoje konsekwencje.
Desperackie poszukiwanie miłości
Wszyscy doskonale wiemy, że istnieją sytuacje, w których desperacko poszukujemy miłości i rzucamy się w objęcia partnera niemalże z zamkniętymi oczami. Można je porównać do samobójczego skoku do pustego basenu. Wiemy, że związek ten będzie dla nas destrukcyjny, lecz mimo wszystko poddajemy się namiętności.
- Takie działanie uzasadnione jest w przypadku, gdy w grę nie wchodzi godność żadnego z partnerów. W momencie największego zakochania miłość nie zna granic, dlatego tak łatwo się jej poddajemy. Dajemy z siebie wszystko, nie oczekując niczego w zamian. Szczęście partnera przedkładamy ponad wszystko inne.
- Aż pewnego dnia – kiedy zakochanie i najsilniejsza namiętność minęły – uświadamiamy sobie wewnętrzną pustkę. Daliśmy z siebie wszystko, lecz nie otrzymaliśmy nic w zamian. Nagle w naszym życiu zaczyna brakować harmonii i zdajemy sobie sprawę, że partner pożera całą naszą energię. A my sami zadowalamy się zaledwie okruchami tej miłości.
Pamiętajmy, że w życiu warto czasem zaryzykować i zdobyć się na odwagę, aby odmienić swój los. Zawsze jednak należy postępować zgodnie z własnym systemem wartości i godnością. Każdy z nas ma prawo do szczęścia!
Polecamy również: Manipulacja psychologiczna w związku – 5 oznak
Siła tkwi w pozytywnym myśleniu
Kiedy znajdziesz się w trudnej sytuacji, nie poddawaj się, lecz zastanów się nad sensem poniższych zdań. Mają na celu zwiększenie Twojego poczucia własnej wartości i wzbudzenie refleksji nad znaczeniem słowa godność.
- Nikt nie wie tak dobrze jak ty sam, czym dla Ciebie jest szczęście.
- Prawdziwa miłość nie wie co to egoizm i szantaż emocjonalny.
- Prawdziwie kochający partner robi wszystko, by wzmocnić Twoje poczucie własnej wartości. Nigdy nie nadwątla twojej godności i mocno wierzy w Twoje możliwości.
- Troszczy się o ciebie każdego dnia.
- Życie w związku polega na stworzeniu zgranego zespołu z partnerem. Ten, kto myśli wyłącznie o sobie i swoich potrzebach, nie jest przystosowany do współżycia z innym człowiekiem.
- Każdy z partnerów ma prawo do wyrażania swojej opinii, do głośnego wypowiadania swoich pragnień oraz wyjawiania tego, co nie sprawia mu żadnej przyjemności.
- Mówienie „NIE” nie jest przejawem egoizmu, lecz oznaką walki o zachowanie godności.
- Każdy zasługuje na szczerą i prawdziwą miłość.
- Miłość do drugiego człowieka rodzi się z miłości do samego siebie. Jeśli nie posiadasz silnego przekonania o tym, że jesteś wartościowym i docenianym człowiekiem, nie będziesz w stanie stworzyć szczęśliwego związku.
- Każdy ma prawo do decydowania o sobie i o swoim życiu. Nikt nie powinien dyktować Ci, jak masz postępować i co dla Ciebie jest dobre.
- Nie masz obowiązku zadowalania i podobania się wszystkim.
- Każdy jest na swój sposób piękny, dzielny i godny szczęścia. Nikt nie powinien stawać Ci na drodze do szczęścia ani kwestionować Twoich marzeń i pragnień.
- Zawsze powinniśmy stawać w obronie partnera i osób, które kochamy. Wymagajmy też, aby inni nas szanowali, doceniali i stawali w naszej obronie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Navet, Georges. (2018). De la dignidad en la Declaración Universal de los Derechos Humanos de 1948. https://scielo.conicyt.cl/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0718-43602018000100153