Stare opony – wykorzystaj je na 8 sposobów

Stare opony mogą być używane do tworzenia różnych ciekawych i oryginalnych elementów dekoracyjnych do swojego domu. Poznaj 8 interesujących pomysłów na ich wykorzystanie. Czy chciałbyś wypróbować je w praktyce?
Stare opony – wykorzystaj je na 8 sposobów

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Stare opony to jak mogłoby się wydawać, zupełnie bezużyteczne odpady. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że mogą one mieć naprawdę olbrzymi potencjał dekoracyjny. Wszystko zależy od Twojej pomysłowości i umiejętności wyobrażania sobie tego, czym zwykłe, stare opony mogą się stać przy odrobinie wysiłku i fantazji.

Stare opony są wykonane z odpornego materiału (specjalnego elastycznego polimeru), znanego potocznie, choć niepoprawnie jako “guma”. Dlatego też, nawet mimo tego, że są już zupełnie zużyte i nie nadają się już do zastosowania w samochodach, to jednak stare opony mogą być nadal przydatne do innych celów.

Guma jest materiałem, który może być pochodzenia naturalnego lub syntetycznego. Naturalną gumą jest ten produkt, który jest pozyskiwany z drzew gatunku Hevea (kauczukowców), rosnących pierwotnie w Ameryce Południowej lub ze specjalnego gatunku roślin wytwarzających lateks (jak np. mniszek kok-sagiz). Kauczuk syntetyczny pochodzi natomiast z przetwarzania ropy naftowej.

Ze względu na swoją elastyczność i nieprzepuszczalność guma jest niezwykle powszechnie wykorzystywanym materiałem w przemyśle. W rzeczywistości po rozpoznaniu jej wszechstronności i trwałości, ludzie zaczęli ją przetwarzać i używać jako surowca dla wielu innych produktów.

Mężczyzna i opona

Czy można zatem stare opony, czy też raczej zawartą w nich gumę ponownie wykorzystać w domu? Oczywiście, że tak! W rzeczywistości stare opony mają więcej niż jedno tylko zastosowanie.

Mając na celu ograniczenie zanieczyszczenia środowiska, które powstaje, gdy opony przestają już być używane w pojazdach i trafiają na wysypisko, można znaleźć dosłownie setki pomysłów na ponowne wykorzystanie ich do różnych zastosowań.

My jednak w naszym dzisiejszym artykule skupimy się na tym, jak wykorzystać stare opony w warunkach domowych – zapraszamy zatem do lektury!

Stare opony w domu – najlepsze pomysły na ich wykorzystanie

Tak naprawdę istnieje wiele metod recyklingu starych opon. Najczęściej stosowanym sposobem jest ich zmielenie, pocięcie i rozdrobnienie, a następnie wykorzystanie ich jako jeden z materiałów pozwalających zbudować lub wytworzyć na przykład:

  • Nawierzchnię dróg i autostrad
  • Chodniki, deptaki i inne podłoża twarde
  • Sztuczną trawę
  • Nawierzchnie boisk sportowych
  • Tory i ścieżki dla biegaczy
  • Odbijacze dla łodzi chroniące ich burty

Biorąc jednak pod uwagę fakt, że wiele osób ma już produkty wykorzystujące przetworzone stare opony w swoich domach, w wielu przypadkach zupełnie bez świadomości tego faktu, warto zapamiętać, że istnieje jeszcze jedna seria pomysłów, z których można również czerpać przyjemność, bez konieczności rozcinania i rozdrabniania opon.

Czy jesteś gotów do wprowadzenia ich w życie? Wprowadź swoją kreatywność na wyższy poziom! A poza tym, nawet jeśli Twój pomysł okaże się nietrafiony, to nic na tym nie stracisz – stare opony nic nie kosztują.

1. Huśtawki z opon

Chcesz stworzyć sobie własnoręcznie coś naprawdę fajnego i nietypowego w swoim domu, nie wydając przy tym zbyt dużo pieniędzy? Ciekawym pomysłem jest przekształcenie tej sterty starych opon zalegających Ci w garażu w atrakcyjnie wyglądające huśtawki dla dzieci.

Huśtawka z opon

Kup po prostu linę w dowolnym kolorze i pomaluj stare opony farbą w sprayu. Następnie zamocuj do nich kawałki liny o odpowiedniej długości i zawieś gotową huśtawkę na swoim na podwórku na grubej gałęzi drzewa, upewniając się przy tym, że całość jest wystarczająco odporna i bezpieczna.

Jako dodatkową formę udoskonalenia huśtawki zalecamy pokrycie opony materiałem tak, aby dziecko po wejściu na huśtawkę nie dotykało bezpośrednio swoją skórą gumy z opony.

2. Piaskownica

W przypadku dzieci, które są zbyt małe na huśtawkę, możesz wdrożyć w życie inny twórczy pomysł, który pozwoli im na świetną zabawę. Co sądzisz na przykład o piaskownicy dla dzieci?

Wspomniana powyżej piaskownica jest bardzo łatwa do wykonania. Wystarczy tylko umyć, wysuszyć i pomalować na dowolny stare opony, jak tylko chcesz. Następnie wypełnij je piaskiem i umieść gdzieś w odpowiednim miejscu. Z pewnością ta dosyć specyficzna piaskownica szybko stanie się ulubionym miejscem zabawy dla Twojego dziecka.

3. Elementy ogrodowe

Ze względu na swoje kształty i rozmiary, stare opony to doskonałe elementy do ozdabiania zewnętrznych części ogrodu. Przede wszystkim dlatego, że są bardzo trwałe, woda ich nie uszkadza i doskonale nadają się do uprawy różnych gatunków roślin.

Doniczki z opon

Weź po prostu odrobinę farby w sprayu z gamy swoich ulubionych kolorów i pomaluj stare opony tworzą z nich zupełnie nowe, oryginalne donice na kwiaty i rośliny ogrodowe. Jeśli chcesz, możesz także zostawić ich oryginalny kolor i wykorzystać je jako tymczasowy pojemnik na tworzenie sadzonek nowych roślin.

4. Rama lustra

Stare opony z samochodu nie są najlepszą opcją dla wykonania ładnej ramy dla lustra. Jednak cienkie opony z roweru można z łatwością wykorzystać do tego interesującego pomysłu.

Po prostu umyj oponę i spróbuj ją dopasować do swojego lustra. Jeśli jej długość i szerokość są odpowiednie, użyj przezroczystego lakieru w sprayu nakładając go kilkoma warstwami tak, aby czerń opony dawała lśniący połysk.

Możesz również pomalować opony sprayem na złoto, brąz lub inny kolor. Powinieneś poszukać lustra, które zmieści się w środku Twojej opony, odpowiednio je zamocować i voila – lustro już gotowe do powieszenia na ścianie lub postawienia na ziemi.

Aby dobrze zamocować lustro wewnątrz opony, możesz użyć do tego celu kleju przemysłowego aplikowanego do środka opony.

5. Legowisko dla zwierząt

Wydawanie dużej ilości pieniędzy nie jest konieczne, aby stworzyć świetne legowisko dla swojego zwierzaka. Stare opony oferują idealny kształt do stworzenia przyjemnego i przy tym oryginalnego legowiska. Aby to zrobić, wystarczy, że wypełnisz wnętrze opony miękką poduszką. Udekoruj oponę tak, jak tylko zechcesz.

Legowisko dla psa ze starej opony

6. Kosz na śmieci

Łączenie różnych starych opon może sprawić, że Twój kosz na śmieci będzie naprawdę ładny i przyciągający wzrok. Oczywiście jego wygląd może się różnić w zależności od poziomu Twojej kreatywności.

Podstawowy pomysł polega na ułożeniu trzech opon jedna na drugiej, w sposób, który utworzy głęboki pojemnik o cylindrycznym kształcie. Następnie, aby ułatwić sobie wynoszenie odpadków, umieść w środku worek na śmieci. I to wszystko. Wystarczy jedynie zadbać o jego wystrojenie w dowolny sposób.

7. Odkryty stolik kawowy

Ta dekoracja wykonana ze starych opon jest bardzo stylowa. Z pewnością wiele osób korzysta z tego materiału, aby utworzyć efektowne meble i stoły dla swojego ogrodu lub tarasu.

Stolik z opony

Po prostu połóż jedną oponę na drugiej i pomaluj je tak, jak zechcesz. Następnie nałóż na samą górę płytę wykonaną z plastiku, drewna lub dowolnego innego materiału, aby dokończyć tworzenie swojego stołu.

8. Sofy zewnętrzne

Aby cieszyć się w pełni zjazdami rodzinnymi w ogrodzie, na działce lub ogólnie poza domem, możesz zrobić sobie wygodne kanapy wykorzystując do tego stare opony z recyklingu.

Połącz po prostu ze sobą kilka sztuk opon, w zależności od liczby sof, które chcesz wykonać. Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej byłoby użyć dwóch opon na jedną sofę. Pomaluj je na takie kolory, jakie zechcesz i wypełnij miękkimi poduszkami.

Jak mogłeś zauważyć czytając nasz dzisiejszy artykuł, stare opony nie muszą być tylko śmieciami. Istnieje przecież wiele sposobów na przekształcenie ich w zarówno przydatne, jak i dekoracyjne przedmioty. Ciesz się tym, że możesz dać upust swojej własnej kreatywności!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.