Standardowy mikrobiom i jego cechy
Normalny mikrobiom ludzkiego organizmu jest bardzo złożony. Pewne bakterie mają kluczowy charakter i utrzymują się przez cały czas, inne pojawiają się przejściowo.
Bakterie to organizmy, które pomimo niewielkich rozmiarów odgrywają kluczową rolę w naszym świecie. Szacuje się, że stanowią 50 % biomasy na Ziemi. Istoty ludzkie pozostają z nimi w stałej zależności – mowa o mikrobiomie.
Poniżej wyjaśniamy czym jest i z czego się składa standardowy mikrobiom organizmu.
Czym jest normalny mikrobiom?
Standardowy mikrobiom definiowany jest jako ogół mikroorganizmów żyjących w naszym ciele.
To symbiotyczna relacja pomiędzy gospodarzem a bakteriami, ponieważ obie jej strony wynoszą korzyści z jej istnienia. Oto niektóre z nich:
- Bakterie pomagają w trawieniu pokarmów, które nie mogłyby zostać przyswojone przez człowieka w innym procesie.
- Produkują witaminy i związki, których nie da się pozyskać z innych źródeł.
- Chronią organizm przez zasiedleniem przez inne, potencjalnie szkodliwe, mikroorganizmy, co znane jest pod nazwą antagonizmu.
Normalny mikrobiom jest kluczowy dla poprawnego funkcjonowania naszej fizjologii. Źródła takie jak Uniwersytet w Meksyku szacują, że w naszych ciałach żyje około 100 miliardów mikroorganizmów. Oznacza to, że nie moglibyśmy istnieć bez mikrobiomu.
Klasyfikacja ludzkiego mikrobiomu
Termin flora jest błędnie stosowany, gdyż bakterie nie mają nic wspólnego z roślinami. Lepiej mówić o populacjach bakterii podzielonych zależnie od funkcji na ekosystemy.
Ogół tych populacji tworzy mikrobiom, który dzieli się na dwie kategorie:
- Mikrobiom autochtoniczny: tworzą go mikroorganizmy żyjące w naszym ciele przez nieokreślony lub przedłużony czas. Uczestniczą w procesach fizjologicznych. Ewoluowały wraz z naszym gatunkiem dostosowując się do środowiska, które im oferujemy.
- Mikrobiom alochtoniczny: tworzą go mikroorganizmy, które można znaleźć w każdym środowisku i które pojawiają się w naszym ciele czasowo lub przypadkowo. Nie uczestniczą w procesach fizjologicznych, a ich relacja z człowiekiem ma charakter przejściowy.
Można też prowadzić klasyfikację na podstawie czasu przebywania mikroorganizmów w naszym ciele:
- Mikrobiom stały: to ogół mikroorganizmów obecnych w ciele gospodarza w czasie życia. Populacje nie fluktuują w znacznym stopniu, utrzymują się na stałym poziomie i funkcjonują w całkowitej symbiozie.
- Mikrobiom przejściowy: to populacje bakterii podlegające fluktuacjom. Nie są one niezbędne dla funkcjonowania gospodarza. Czynniki takie jak pora roku, wiek czy leki mogą powodować zmiany w ich obrębie.
Zatem bakterie w naszych jelitach stanowią przykład mikrobiomu autochtonicznego stałego. Są konieczne dla poprawnego funkcjonowania układu trawiennego i pozostają z nami przez całe życie.
Z czego składa się mikrobiom?
U zdrowego człowieka wewnętrzne tkanki, takie jak krew czy tkanki mózgu, są wolne od bakterii. Natomiast tkanki zewnętrzne i otoczona błonami śluzowymi, jak jelito, skóra czy krtań, obfitują w mikroorganizmu.
Szacuje się, że flora bakteryjna jelit złożony jest z ponad 400 gatunków bakterii. Na każdą komórkę ciała przypada 10 mikroorganizmów.
Nie da się opisać wszystkich znaczących rodzajów bakterii należących do mikrobiomu. Dlatego istnieją wykazy najpopularniejszych ich typów w danym rejonie organizmu według częstości występowania: zawsze, okazjonalnie, rzadko lub w roli potencjalnego patogenu. Mikrobiom ma wyraźną reprezentację w miejscach takich jak:
- Skóra, zdominowana przez bakterie gram-dodatnie.
- Jelita, gdzie mikrobiom waży nawet 1,5 kilograma.
- Wagina, gdzie głównym gatunkiem są Lactobacillus (96 % bakterii w tym rejonie).
- Jama ustna, gdzie mikrobiom jest najbardziej złożony i zróżnicowany.
Czytaj teraz: Naturalne probiotyki wspomagające florę jelitową
Mikroskopijny świat
Jak już wiemy, standardowy mikrobiom ludzkiego organizmu jest praktycznie nie do ogarnięcia w swojej złożoności. Pewne kwestie pozostają jednak jasne: niektóre bakterie są kluczowe i znajdują się w ciele na stałe, podczas gdy inne tylko przejściowo.
Populacje bakterii różnią się zależnie od miejsca i jednostki, ale ich ogół składa się na standardowy mikrobiom ludzkiego ciała.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Microbiota normal, wikipedia. Recogido a 19 de mayo en https://es.wikipedia.org/wiki/Microbiota_normal
- Bolívar, A. K., & Cátedra, D. A. MICROBIOTA ENDÓGENA DEL CUERPO HUMANO.
- López Valencia, L. (2017). Avances en el conocimiento del microbioma humano.