Squid Game: zagrożenie dla zdrowia psychicznego?

Czy serial Netflix może zmienić zachowanie dzieci w szkołach? Sugeruje to kilka raportów. Spójrzmy na dowody.
Squid Game: zagrożenie dla zdrowia psychicznego?

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2022

Squid Game to międzynarodowa sensacja Netflixa , ale pojawiły się obawy dotyczące jego możliwych skutków ubocznych dla zdrowia psychicznego. Przede wszystkim organizacje medyczne, psychologiczne i społeczne ostrzegają, że fabuła i obrazy tego programu mogą szczególnie mocno wpływać na dzieci.

Część jego globalnego sukcesu przypisuje się terminowi jego wydania. W połączeniu z restrykcjami związanymi z odosobnieniem wskutek pandemii COVID-19, serial potęguję rozpacz wynikającą z trudnych warunków. Nietrudno poczuć to samo, co bohaterowie, gdy wydarzenia poza ich zasięgiem stawiają ich w ekstremalnych sytuacjach.

Z drugiej strony Squid Game funkcjonuje jako krytyka i satyra telewizyjnego systemu gier quizowych typowych np. dla Japonii czy Korei. Scenariusz mógł być pomyślany z myślą o przekazie społecznym, ale przekształcił go w rozrywkę, która nie wszystkim wydaje się nieszkodliwa.

Przemoc w Squid Game

Ten serial Netflix zawiera brutalne treści. Świadczy o tym jego ocena na platformie, która umieszcza go jako nieodpowiedni dla dzieci poniżej 17 roku życia. Jednak ponad 111 milionów kont oglądających go w pierwszym miesiącu jego premiery pokazuje, że z pewnością oglądają go dzieci.

Podobnie, pojawiły się rozprzestrzeniające się wyzwania w sieciach społecznościowych, takich jak Instagram i TikTok, w których nastolatki naśladują sceny z serialu. To kolejny dowód na jego penetrację w tej grupie wiekowej. Być może to właśnie ta rozprzestrzeniająca się treść zaalarmowała różne organizacje medyczne i społeczne o skutkach ubocznych Squid Game.

Portal Common Sense Media uważa, że ten produkt audiowizualny nie powinien być oglądany przez dzieci poniżej 16 roku życia. W swoim opisie wyjaśnia, że w odcinkach występuje ekstremalna przemoc. Co ciekawe, ten sam portal pozwala użytkownikom wyrazić swoją opinię, czy zgadzają się, czy nie z tą oceną. Obecnie rodzice mówią, że serial powinien być dostępny dla osób powyżej 17 roku życia, podczas gdy dzieci sugerują, że limit powinien dotyczyć powyżej 14. roku życia.

Możliwe, że jedną z przyczyn odmiennych poglądów, pomimo wyraźnej przemocy, jest dysonans poznawczy, który tworzy spektakl. Sadystyczne sceny i sceny śmierci znajdują tam oprawę dziecięcej zabawy. To uderza widza, który chce wiedzieć, jak te sytuacje zostaną rozwiązywane.

Dysonans poznawczy jest jak stan dyskomfortu w umyśle. Widzieliśmy dwie takie sceny, a mimo to dziecięce zabawy nie zawierają scen śmierci zawartych w spektaklu.

W ten sposób skutki uboczne Squid Game kojarzą się przede wszystkim ze zdrowiem psychicznym. Dzieciom trudniej jest zinterpretować dysonans poznawczy, co ułatwia im błędną interpretację fabuły.

Reakcje na świecie

Różne organizacje rządowe i prywatne zareagowały na odkrycia pewnych skutków ubocznych dla zdrowia psychicznego po oglądaniu Squid Game. Również ruchy prowadzone przez rodziców sprawiły, że władze zwróciły uwagę na ten problem.

W tym ruchu wiodącą rolę odegrały szkoły. Okazują się być uprzywilejowanymi obszarami, w których można udzielać rekomendacji dorosłym, dyskutować z dziećmi na istotne tematy i wykrywać przemoc.

Szkoła w stanie Atlanta w Stanach Zjednoczonych wysłała do rodziców oświadczenie, w którym poinformowała ich, że w placówce nie wolno rozmawiać ani dyskutować o Squid Game. Podobnie nie pozwalają uczniom odtwarzać scen z serialu podczas przerw.

Inna szkoła, tym razem w Belgii, również skontaktowała się z rodzicami w tej sprawie. Zauważono, że na placu zabaw, kilku uczniów odgrywało sceny z serialu Netflix,. W konsekwencji poproszono rodziców dzieci, by nie pozwalali im oglądać serialu. Według nich nie był odpowiedni dla dzieci poniżej 18 roku życia.

Podobne podejście stosuje się również w Anglii. Rada oświatowa na południu kraju zaleca, aby uniemożliwić dzieciom oglądanie scen ze Squid Game. Australijska organizacja ReachOut, która koncentruje się na zdrowiu psychicznym młodzieży, również udzieliła takiego samego ostrzeżenia i wydała to samo zalecenie.

Scena z gry Squid.
Odgrywanie scen z serialu na przerwie postawiło nauczycieli i administratorów szkół w stan pogotowia.

Zdrowotne skutki uboczne seriali takich jak Squid Game

Jak dotąd żadne badanie naukowe nie analizowało skutków ubocznych Squid Game dla zdrowia. Przeprowadzono jednak analizy i badania socjologiczne w celu określenia związku między przemocą widzianą w formie audiowizualnej a jej wyrażaniem w rzeczywistości.

Czy to możliwe, że oglądanie brutalnych seriali i programów prowadzi do późniejszej agresji w prawdziwym życiu? Według badań przeprowadzonych w Portugalii, przemoc w telewizji jest czynnikiem, który przyczynia się do tego, że uczniowie wyrażają fizyczną agresję wobec innych, o ile naprawdę interesują się bohaterami oglądanej przez nich historii.

Oczywiście nie jest to natychmiastowa konsekwencja, ponieważ młodzi ludzie nie stają się agresywni tylko przez oglądanie serialu. Jak wskazują eksperci Huesmann i Taylor, istnieją czynniki moderujące, które określają, w jaki sposób dana osoba przyswaja to, co widzi i przekształca to w zachowanie.

Według tych autorów przemoc obserwowana w programie telewizyjnym ma reperkusje w życiu codziennym poprzez dwa wyraźne mechanizmy. Jednym z nich jest próba samobójcza, która jest bardziej powszechna wśród nastolatków. Druga to odgrywanie scen przemocy jako gry lub imitacji. O tym ostatnim donoszą szkoły w Belgii, Stanach Zjednoczonych i Anglii.

Odczulanie na przemoc

Kiedy przemoc jest naturalizowana, to znaczy, kiedy staje się codziennością i staje się częścią normy, nie jest potępiana. Dla młodszych osób taki wyraźny składnik pochodzi z reklam, sieci społecznościowych i konsumpcji produktów rozrywkowych.

Ponieważ ich osobowość wciąż się kształtuje, nastolatkom trudno jest odróżnić dobro od zła, podobnie jak trudno im oddzielić świat rzeczywisty od fikcyjnego. W krótkim okresie możliwość naśladowania tego, co widzą w serialu, jest prezentowana jako okazja do przetestowania własnych granic.

Według tego, co zostało opublikowane przez psychologiczną grupę badawczą z Wielkiej Brytanii, przemoc w środkach masowego przekazu wywołuje silne emocje, zwłaszcza u młodszych chłopców. A to pobudzenie jest tym większe, im bardziej byli wcześniej narażeni na inne audiowizualne formy przemocy.

Niños en las redes sociales.
Stałe korzystanie z sieci społecznościowych i kontakt z wiadomościami, których rodzice nie mogą odfiltrować, zwiększa dysonans poznawczy u młodych ludzi.

Rola presji rówieśniczej

Dla dzieci i młodzieży efekt presji rówieśniczej jest nie mniej ważny niż oglądane przez nich produkty audiowizualne. Skutki uboczne Squid Game dla zdrowia psychicznego są związane z potrzebą przynależności i nieodrzucenia.

Jeśli kolega z klasy lub znajomy ogląda serial Netflix i komentuje coś z serialu, inny młody człowiek również chce go obejrzeć, aby nie czuć się pominięty. A jeśli pierwszy zaprosi go do odgrywania sceny, drugi będzie skłonny przyjąć zaproszenie, aby nie zostać odrzuconym.

W tym błędnym kole powiela się rozpowszechnia negatywne wpływy seriali audiowizualnych, ponieważ młodzież potrzebuje akceptacji. Rozprzestrzenianie się gier imitujących serial podczas przerw ma swoje podłoże właśnie w tym zachowaniu.

Społeczne skutki uboczne Squid Game pojawiają się u młodych ludzi

Największym zagrożeniem społecznym naturalizacji przemocy jest brak empatii. Jeśli znęcanie się nad innymi dla prywatnych korzyści wydaje się normalne i akceptowalne, to tkanka społeczna ulega zniszczeniu.

Młodzi ludzie są bardziej podatni na nabywanie tych naśladowczych zachowań, ponieważ nie do końca rozumieją różnicę między fikcją a rzeczywistością. W tym momencie niezbędne staje kierownictwo rodziców. Skutki uboczne serialu Squid Game nie byłyby tak poważne, gdyby dorośli poświęcili czas, aby pobyć i porozmawiać ze swoimi dziećmi.

Ograniczenie przemocy wśród nastolatków nie zależy tak bardzo od zakazu oglądania serialu Netflix, ale od spełnienia swojej roli w edukacji przez dorosłych. Dzieci poniżej 17-18 roku życia nie powinny go oglądać i to jest jasne; nie mogą zrozumieć głębi fabuły. Jeśli jednak i tak go oglądają, być może po cichu, to należy ich pomóc w zrozumieniu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Matos AP, Ferreira JA, Haase RF. Television and aggression: a test of a mediated model with a sample of Portuguese students. J Soc Psychol. 2012 Jan-Feb;152(1):75-91. doi: 10.1080/00224545.2011.555645. PMID: 22308762.
  • Huesmann LR, Taylor LD. The role of media violence in violent behavior. Annu Rev Public Health. 2006;27:393-415. doi: 10.1146/annurev.publhealth.26.021304.144640. PMID: 16533123.
  • Nicklin LL, Swain E, Lloyd J. Reactions to Unsolicited Violent, and Sexual, Explicit Media Content Shared over Social Media: Gender Differences and Links with Prior Exposure. Int J Environ Res Public Health. 2020 Jun 16;17(12):4296. doi: 10.3390/ijerph17124296. PMID: 32560142; PMCID: PMC7345319.
  • Kousha M, Mehdizadeh Tehrani S. Normative life events and PTSD in children: how easy stress can affect children’s brain. Acta Med Iran. 2013;51(1):47-51. PMID: 23456584.
  • Mrug S, Madan A, Cook EW 3rd, Wright RA. Emotional and physiological desensitization to real-life and movie violence. J Youth Adolesc. 2015 May;44(5):1092-108. doi: 10.1007/s10964-014-0202-z. Epub 2014 Oct 19. PMID: 25326900; PMCID: PMC4393354.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.