Sprzężony kwas linolowy i jego zalety zdrowotne

Sprzężony kwas linolowy i jego zalety zdrowotne

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Wiele badań przeprowadzonych na zwierzętach i ludziach udowadnia, że sprzężony kwas linolowy, inaczej CLA, pomaga zmniejszać ilość tłuszczu w organizmie. Dowiedz się więcej na ten temat czytając poniższy artykuł!

Sprzężony kwas linolowy to odrobinę zmodyfikowane kluczowe kwasy tłuszczowe. Mają wiele cech zapewniających mnóstwo zalet zdrowotnych, zwłaszcza jeśli chodzi o regulację apetytu.

Mimo tego wiele osób uważa, że właściwości odżywcze CLA nie są jeszcze w pełni zbadane. Dlatego też nadal trzeba dokonać ich pełnej oceny, aby upewnić się, że są bezpieczne dla konsumentów. W przeciwnym wypadku mogą z czasem zacząć wywoływać niechciane skutki uboczne.

Czytaj dalej, aby poznać kluczowe informacje.

Sprzężony kwas linolowy i jego zalety zdrowotne

Sprzężony kwas linolowy zaczął wzbudzać w ostatnich latach spore zainteresowanie ze względu na jego właściwości zdrowotne. Ogólnie rzecz biorąc, może poprawić funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego oraz ma działanie antynowotworowe. Inne korzyści zdrowotne przypisywane CLA to:

Słoik z olejem i ziarnami - sprzężony kwas linolowy
  • Może zmieniać odpowiedź immunologiczną.
  • Kwas CLA chroni przed pojawieniem się cukrzycy.
  • Poza tym poprawia mineralizację kości.
  • I oczywiście może zmniejszyć ilość tłuszczu w ciele.

Przyjrzyjmy się bliżej właściwościom sprzężonego kwasu linolowego:

Sprzężony kwas linolowy może chronić przed wystąpieniem cukrzycy

Wiele badań przeprowadzonych na zwierzętach wskazuje, że sprzężony kwas linolowy ma podobne działanie jak niektóre leki stosowane do leczenia cukrzycy.

Poza tym eksperymenty medyczne przeprowadzone na pacjentach cierpiących na cukrzycę typu 2, którzy przyjmowali sprzężony kwas linolowy wskazują, że CLA prowadzi do znaczącego spadku poziomu glukozy nocnej, leptyny, wskaźnika masy ciała (BMI) i wagi.

Działanie zwalczające odkładanie tkanki tłuszczowej

Obecnie prowadzonych jest wiele badań na zwierzętach i ludziach, które pokazują, w jaki sposób kwasy CLA są w stanie zmniejszyć ilość tłuszczu w organizmie.

Zmniejszanie tkanki tłuszczowej otwiera możliwość komercyjnego wykorzystywania tych kwasów tłuszczowych w walce z otyłością i jej prewencji. Jednak ich wpływ na organizm ludzki nadal wywołuje wiele kontrowersji. Wiążą się one z tym, że podczas podawania go osobom o normalnej wadze nie zaobserwowano u nich znaczących zmian w tkance tłuszczowej.

Otyła kobieta wchodząca na wagę

Wydaje się, że wpływ, jaki sprzężony kwas linolowy wywiera na ilość tłuszczu w organizmie można wytłumaczyć zmianą równowagi energetycznej. Możliwe, że kwasy te zmniejszają ilość spożywanego pożywania, zwiększają zużycie energii, a oba z tych działań mogą występować jednocześnie.

Wspieranie układu odpornościowego

To jedna z niedawno odkrytych zalet CLA. Jednak nadal nie ma wystarczająco dużo badań, które ją potwierdzają. Mimo tego naukowcy zaobserwowali, że ta substancja zwiększa liczbę określonych immunoglobulin. To komórki, które rozpoznają obce substancje i antygeny.

Tym samym uzyskane wyniki pozwoliły nam zyskać świadomość, że kwasy CLA mogą okazać się pomocne w zapobieganiu i leczeniu niektórych alergii pokarmowych.

Działanie antynowotworowe

To prawdopodobnie jedna z najczęściej badanych właściwości CLA. Takie badania są prowadzone nie tylko na zwierzętach, ale również ludziach. Zauważono, że przyjmowanie sprzężonego kwasu linolowego zwiększa szanse na zmniejszenie częstotliwości występowania nowotworu piersi w porównaniu z przyjmowaniem innych podobnych składników.

Oznacza to, że CLA może być skuteczne w prewencji raka piersi.

Podsumowując, działanie przeciwutleniające, zwiększanie odpowiedzi immunologicznej oraz hamowanie angiogenezy i przerzutów nowotworowych w połączeniu z apoptazą (programowaną śmiercią komórek) to mechanizmy, które mogą odpowiadać za działanie antynowotworowe.

Sprzężony kwas linolowy i mineralizacja kości

Warto również wspomnieć o badaniach, które wskazują na ewentualną rolę, jaką te substancje odgrywają w ochronie przed wystąpieniem sarkopenii i osteoporozy.

Słoik z kapsułkami - sprzężony kwas linolowy

Jeśli badania przeprowadzane na ludziach potwierdzą wcześniejsze wyniki otrzymane podczas badań na zwierzętach, sprzężony kwas linolowy z pewnością stanie się jeszcze bardziej popularny! Jednak zanim naukowcy będą w stanie potwierdzić korzyści płynące z jego stosowania, należy przeprowadzić jeszcze wiele testów.

Podsumowanie

Sprzężony kwas linolowy, nazywany również CLA, to substancja, która wpływa w pozytywny sposób na organizm człowieka. Jednak, jak już wspomnieliśmy wcześniej, wiele z jego zalet jest jeszcze badanych.

Musisz pamiętać, że nie powinnaś stosować kwasów CLA jako substytutu jakiegokolwiek leczenia przepisanego przez lekarza. Zanim rozpoczniesz jakąkolwiek kurację, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Niewłaściwe stosowanie sprzężonego kwasu linolowego może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hartigh LJ., Conjugated linoleic acid effects on cáncer, obesity and aterosclerosis: a review of pre clinical and human trials with current perspectives. Nutrients, 2019.
  • Kanter JE., Goodspeed L., Wang S., Kramer F., et al., 10,12 conjugated linoleic acid driven weight los is protective against aterosclerosis in mice and is associated with alternative macrophage enrichment in perivascular adipose tissue. Nutrients, 2018.
  • Kadirareddy RH., Ghanta Vemuri S., Devi Palempalli UM., Probiotic conjugated linoleic acid mediated apoptosis in breast cáncer cells by downregulation of NFkB. Asian Pac J Cancer Prev, 2016. 17 (7): 3395-403.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.