Spotykasz się z narcyzem? Sprawdź 10 oznak, które na to wskazują
Być może w twoim związku są pewne oznaki, które sprawiają, że czujesz się naprawdę nieswojo. Jednak nie udało ci się jeszcze ustalić dokładnego powodu tej sytuacji. Twój partner mówi za dużo o sobie i o swoich problemach i projektuje wyidealizowany obraz siebie, który, jeśli się nad tym zastanowić, nie jest tak naprawdę realny… Być może spotykasz się z narcyzem.
W tym artykule mówimy o niektórych oznakach zachowań narcystycznych, a także o tym, co robić w takiej sytuacji. Jeśli więc czujesz dziwny dyskomfort w swoim związku, sprawdź, czy czasem nie spotykasz się z narcyzem.
Osobowość narcystyczna – czy spotykasz się z narcyzem?
Według psychologa Stephena Johnsona narcyzem jest osoba, która „zakopała prawdziwy wyraz siebie w odpowiedzi na wcześnie zadane rany i zastąpiła go fałszywą, wysoko rozwiniętą, kompensacyjną jaźnią”.
Dlatego tradycyjny obraz zakochanego w sobie narcyza nie jest obrazem, który rzeczywiście odpowiada prawdziwemu narcyzowi. Przeciwnie, narcyz nie jest zakochany w sobie, bynajmniej. Natomiast jest raczej zakochany w wyidealizowanym obrazie, który sobie stworzył na temat własnej osoby.
W rzeczywistości są to głęboko zranieni ludzie o wyjątkowo niskiej samoocenie, którzy ukrywają się pod swoim wyidealizowanym “ja”, aby nie stawiać czoła rzeczywistości. Nie jest łatwo poradzić sobie z narcyzem. W rzeczywistości jego potrzeba poczucia wyższości i wyidealizowania swojej osoby może nawet go doprowadzić do umniejszania i niedoceniania drugiej strony w związku.
Dlatego w dalszej części opiszemy niektóre typowe zachowania narcystyczne a także to, co możesz z nimi zrobić.
1. Rozmowa z nim nie jest rozmową
Rozmowa z narcyzem może stać się nieskończenie nużącym i naprawdę frustrującym doświadczeniem. Jest tak, ponieważ w rzeczywistości narcyz nie „rozmawia”, ale utrzymuje niekończący się i żmudny monolog. To nie jest dialog, nie ma tu bowiem żadnej wymiany.
W rzeczywistości, nawet jeśli spróbujesz zabrać głos, mówiąc „dobrze”, „dobrze”, „naprawdę”, narcyz i tak nie pozwoli ci wziąć udziału w rozmowie. A to dlatego, że narcyz wie wszystko i lepiej niż ktokolwiek inny. Twoje komentarze, jeśli uda Ci się je wyrazić, zostaną zignorowane lub poprawione.
Z tego powodu to normalne, że możesz odczuwać frustrację po próbie rozmowy z narcyzem.
2. Rozmowa obraca się wokół „ja, ja, ja i ja też”
Temat rozmowy z narcyzem zawsze krąży wokół jego własnej osoby. W rzeczywistości, nawet w rozmowach z większą liczbą osób, zawsze będziesz starał się przyłączyć, aby skierować rozmowę na swój temat. Z tego powodu osoby narcystyczne to ludzie, którzy nieustannie przerywają innym, zabierając głos i nie szanując nikogo.
Ponadto nie tylko nie słuchają innych, ale w końcu ich ignorują i monopolizują każde spotkanie towarzyskie. Z tego powodu, jeśli twój partner jest narcyzem, logiczne jest, że czujesz się lekceważona i niedoceniana.
3. Narcyz lubi łamać zasady
Narcyz musi czuć się inny i lepszy. Z tego powodu narcystyczni ludzie często lubią łamać niektóre zasady. Na przykład wyrażają to nieprzestrzeganiem niektórych zasad ruchu drogowego, zabieraniem materiałów biurowych do domu itp.
W efekcie działania dają im poczucie, że żyją ponad regułami, prawami i w ogóle całym społeczeństwem. Czują, że są bezkarni i lepsi od innych.
4. Spotykasz się z narcyzem, który nie szanuje granic
Ponieważ narcyz zajmuje wyższą pozycje, ty automatycznie musisz stać poniżej w jego hierarchii. Z tego powodu narcyz nie będzie Cię szanował ani nie będzie się zajmował twoimi potrzebami. To On jest priorytetem. Czy prosi Cię o pieniądze i nigdy ich nie zwraca?
Czy okazuje swoją wyższość w stosunku do twoich uczuć lub osiągnięć, pomniejszając ich znaczenie? Jeśli tak właśnie jest, uważaj! To może wskazywać, że spotykasz się z narcyzem.
5. Wyświetla fałszywy obraz siebie
Jest to podstawowa zewnętrzna cecha narcyza. Na przykład spędza zbyt dużo czasu, przygotowując się do wyjścia, ponieważ musi zaimponować innym. Ponadto zazwyczaj chełpi się przed innymi mówiąc: „Spójrz, jak mi w tym dobrze”, „Zobacz, jaki jestem wyjątkowy”.
W rzeczywistości, narcyz musi zaszczepić w innych ideę, że trzeba go podziwiać. Jednak w rzeczywistości jest istotą o głęboko zakorzenionej niepewności i niskiej samoocenie.
6. Kiedy spotykasz się z narcyzem, on musi być centrum Twojego świata,
Nie tylko twoje potrzeby są mniej ważne, narcyz oczekuje wręcz, że w pierwszej kolejności zaspokoisz jego pragnienia. Będąc w związku narcyz uważa, że to on jest jego najważniejszym elementem. Będzie więc od Ciebie wymagał, abyś przez cały czas poświęcała mu uwagę, bez względu na Twoje potrzeby i obowiązki.
Przeczytaj również: Narcystyczne zaburzenie osobowości – dowiedz się czegoś więcej na ten temat!
7. Na początku, gdy spotykasz się z narcyzem, jest naprawdę cudowny
Kiedy próbował podbić Twoje serce, był po prostu cudowny. Miałaś przed sobą charyzmatyczną i przekonującą, czarującą i troskliwą osobę. Jednak w miarę postępu związku i zanikania zainteresowania podbojami zepchnął Cię na drugie miejsce.
Narcyz musi być najlepszy we wszystkim. Dlatego musi być także idealnym zdobywcą. Kiedy jednak znudzi mu się gra, sprawy wyglądają już zupełnie inaczej.
8. Jeśli spotykasz się z narcyzem, masz do czynienia z wyjątkowym bohaterem
Czując się lepszym, narcyz tworzy wyidealizowany obraz siebie, w który głęboko wierzy. Rzeczywiście przedstawia siebie jako bohatera (lub bohaterkę, jeśli to kobieta), kogoś skrajnie wyjątkowego i lepszego od innych. Z tego powodu będzie przekonany, że bez niego jesteś niczym.
9. Czasami narcyz przedstawia się jako niewinna ofiara
Dobrym sposobem na zwrócenie uwagi innych jest przedstawienie siebie jako ofiary. W ten sposób narcyz sprawia, że zapominasz o swoich potrzebach i koncentrujesz się na nim. To jego cel od samego początku.
Może się to jednak zdarzyć również w dowolnym momencie związku. Narcyz ma tendencję do ciągłego „nawiązywania do” w taki sposób, żeby wzbudzić w Tobie poczucie winy z powodu tego, jak go traktujesz, jeśli nie robisz tego, czego oczekuje.
Zobacz także: Przemoc słowna – sześć sygnałów, że jesteś ofiarą
10. Jest manipulatorem
Narcyz postrzega otaczające go osoby jedynie jako obiekt, którego można użyć, aby zaspokoić jego potrzeby. Na przykład mogą wybrać partnera, który odznacza się naprawdę wyjątkową urodą tylko po to, aby pokazać innym określony status.
Jak postępować, jeśli spotykasz się z narcyzem
Jeśli chcesz, żeby coś się zmieniło w stosunkach z narcyzem, musisz się wykazać bardziej asertywną postawą. Jak to zrobić w praktyce?
- Po pierwsze, pokaż, że ci to przeszkadza. W rzeczywistości musisz jasno zasygnalizować rzeczy, które Ci przeszkadzają, takie jak niemożność rozmowy, albo to że jego potrzeby są zawsze na pierwszym miejscu itp. Powiedz mu, że Ty też jesteś również ważna i masz własne potrzeby i wymagania.
- Bądź pozytywna. Nawet wyjaśniając narcyzowi, że ty również istniejesz, musisz to zrobić w sposób, który nie pokaże, że taka sytuacja zbytnio cię niepokoi. Tak naprawdę, jeśli wyrażasz się jak osoba urażona, możesz nawet potwierdzać wyższość narcyza, jakbyś przyznawała mu rację.
- Zachowuj jasność celu. Chociaż narcystyczny człowiek przez cały czas stara się, aby Cię przekonać, że to on i jego cele są ważniejsze, pamiętaj, że ty także masz swoje. Nie daj się ponieść emocjom i nie zapominaj, że Ty także masz swoją osobowość, potrzeby, cele i marzenia.
- Uznaj, że ta osoba potrzebuje pomocy. Jeśli chcesz kontynuować związek, ważne jest, aby zrozumieć, że narcyz w głębi duszy jest niepewną osobą o niskiej samoocenie. Być może w ten sposób możesz mu nawet pomóc.
Czy rozpoznajesz któryś z tych sygnałów w swoim związku? Działaj! Niezależnie od tego, czy zerwiesz związek, ponieważ wywoduje w Tobie złe samopoczucie, czy też zdecydujesz się go kontynuować, nigdy nie zapominaj, że jesteś tak samo ważna jak druga osoba.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- American Psychiatric Association. Narcissistic personality disorder. Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders. 5th ed. Arlington, VA: American Psychiatric Publishing. 2013;669-672.
- NIH.GOV (MEDLINEPLUS). “Trastorno de Personalidad Narcisista”.
- López-Ibor Aliño, Juan J. & Valdés Miyar, Manuel (dir.) (2002). DSM-IV-TR. Manual diagnóstico y estadístico de los trastornos mentales. Texto revisado. Barcelona: Editorial Masson. ISBN 9788445810873.
- Millon, Theodore & Davis, Roger D. Trastornos de la personalidad. Más allá del DSM-IV. Primera edición 1998. Reimpresiones 1999 (2), 2000, 2003, 2004. Barcelona: Editorial Masson. ISBN 9788445805183.
- Grossman, Seth Millon, Carrie Meagher, Sarah, Ramnath, Rowena. Trastornos de la personalidad en la vida moderna. Primera edición 2001, segunda edición 2006. Barcelona: Editorial Masson & Elsevier. ISBN 9788445815380.