Sposoby na przebarwienia skóry: 5 pomysłów
Przebarwienia skóry uznaje się najczęściej za problem estetyczny. Jednak istnieją pewne sposoby, które pomagają je zniwelować. Według powszechnej wiedzy, istnieją różne sposoby na wybielanie przebarwień na skórze. Oparte są one na naturalnych składnikach i proste do przygotowania i zaaplikowania w domu.
Interesują cię te metody i korzyści, jakie niosą dla skóry? Jeśli tak, czytaj dalej. Nie przegap tego!
Przebarwienia skóry pojawiające się wraz z wiekiem
Pojawianie się przebarwień skóry wraz z wiekiem to częsty problem estetyczny. Według ekspertów z Mayo Clinic «są typowe dla osób powyżej 50 roku życia, ale mogą pojawić się też u młodszych osób, które dużo przebywają na słońcu».
Oczywiście wiek nie jest jedynym czynnikiem, jaki należy brać pod uwagę. W rzeczywistości przebarwienia starcze i znamiona pojawiają się także po ekspozycji na słońce, nieodpowiedniej pielęgnacji skóry i przyjmowaniu pewnych leków.
5 sposobów na przebarwienia skóry
Istnieją różne sposoby na wybielenie przebarwień skóry. Przedstawiamy i komentujemy 5 najbardziej interesujących (i najbardziej popularnych).
Warto zaznaczyć, że choć działanie wielu z nich znane jest głównie z anegdot, niektóre badania, takie jak to opublikowane w czasopiśmie Planta Medica, sugerują, że ich składniki mogą pozytywnie wpływać na skórę, co może zapobiec pigmentacji naskórka.
1. Ocet jabłkowy
Uważa się, że dzięki zawartości kwasu octowego, miejscowa aplikacja octu jabłkowego może redukować przebarwień skóry na pewnych obszarach.Obecnie nie ma dość dowodów, by to potwierdzić, ale zalecamy skonsultowanie się ze specjalistą, który podpowie, jak to działa.
Jeśli jednak chcesz wypróbować ocet na własną rękę, zastosuj się do tej instrukcji:
Jak to stosować?
- Najpierw zmieszaj równe część octu jabłkowego i wody.
- Następnie nałóż na przebarwienia i pozostaw do wchłonięcia na 5 minut.
- Na koniec spłucz obficie letnią wodą.
- Przeprowadzaj kurację wieczorami, nigdy w dzień.
2. Czerwona cebula
Ekstrakt z czerwonej cebuli (Allium cepa) to jeden z produktów rozjaśniających przebarwienia skóry i blizny. Według badania opublikowanego w Natural Product Research, sucha łupinka tego produktu ma działanie rozjaśniające pigmentację skóry.
Jak to stosować?
Najlepszym sposobem korzystania z cebuli jest nakładanie kremów z jej ekstraktami. Opcjonalnie można zastosować łupiny jako naturalny środek.
Namocz łupiny w oliwie z oliwek lub oleju kokosowym i nakładaj miejscowo na skórę. Możesz nakładać miksturę codziennie aż zauważysz poprawę.
3. Sposoby na usuwanie przebarwień skóry: klasyczny aloes
Ze względu na zawartość antyoksydantów i aloiny, regularne nakładanie aloesu może hamować procesy starzenia się skóry i redukować nadmierną pigmentację w pewnych miejscach, jak wykazało badanie opublikowane w International Journal of PharmTech Research.
Jak to stosować?
- Wyciśnij żel z liścia aloesu.
- Wetrzyj go w przebarwienia przed snem.
- Możesz pozostawić go bez spłukiwania do rana.
Zobacz teraz: Krem z aloesu – domowy, prosty i regenerujący
4. Czarna herbata
Ze względu na duże stężenie antyoksydantów, czarna herbata jest sojusznikiem w pielęgnacji skóry. Powszechnie wiadomo, że stosowanie jej na skórę blokuje negatywne działanie wolnych rodników i rozjaśnia ciemne plamy.
Jak go stosować?
- Wsyp łyżeczkę czarnej herbaty do filiżanki wrzącej wody.
- Zostaw na dwie godziny i odcedź.
- Następnie zamocz kawałek wacika w płynie i delikatnie wetrzyj w przebarwienia.
5. Pomidor
Powszechnie wiadomo, że naturalna pasta na bazie pomidorów może być przydatna w pielęgnacji skóry. Wysoka zawartość likopenu w pomidorach sprawia, że chronią one przed wolnymi rodnikami i słońcem. Potwierdza to badanie opublikowane w British Journal of Dermatology. Dodatkowo tonizuje tkanki i zapobiega przedwczesnemu powstawaniu zmarszczek.
Jak to stosować
Korzyściami, jakie pomidor niesie dla skóry można cieszyć się poprzez konsumpcję, najlepiej w formie surowej i z dodatkiem oliwy z oliwek. Można także nakładać go w rozdrobnionej postaci na skórę:
- Nałóż na problematyczne obszary i pozostaw na 20 minut.
- Po tym czasie zmyj i delikatnie osusz.
Przeczytaj również: Pomidory – użyj ich na 5 sposobów, by zadbać o urodę
O sposobach na przebarwienia skóry
Podsumowując, należy mieć na uwadze, że sposoby na rozjaśnianie przebarwień nie są cudowne i może trochę potrwać zanim zadziałają.
Zanim zaczniesz nakładać je na skórę, skonsultuj się z dermatologiem, by uniknąć działań niepożądanych i by dowiedzieć się, która opcja jest dla ciebie najlepsza.
Dobrze jest także skonsultować się w celu poznania innych możliwości zwalczania przebarwień. Zwróć się do specjalisty również jeśli uważasz, że przebarwienia powiązane są z jakąś chorobą lub przyjmowaniem leków.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ali, S. A., Galgut, J. M., & Choudhary, R. K. (2012). On the novel action of melanolysis by a leaf extract of Aloe vera and its active ingredient aloin, potent skin depigmenting agents. Planta medica, 78(08), 767-771. https://www.thieme-connect.com/products/ejournals/abstract/10.1055/s-0031-1298406
- Arung, E. T., Wijaya Kusuma, I., Shimizu, K., & Kondo, R. (2011). Tyrosinase inhibitory effect of quercetin 4′-O-β-D-glucopyranoside from dried skin of red onion (Allium cepa). Natural product research, 25(3), 256-263. https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/14786411003754256?src=recsys&journalCode=gnpl20&
- Reveny, J., Surjanto, T. J., & Lois, C. (2016). Formulation of aloe juice (Aloe vera (L) Burm. f.) sheet mask as anti‐aging. Int J PharmTech Res, 9, 105-111. https://pdfs.semanticscholar.org/efe4/c11b5c167f2d5c64c5d7f0429d06a39fbb12.pdf
- Martínez-Flórez, S., González-Gallego, J., Culebras, J. M., & Tuñón, M. (2002). Los flavonoides: propiedades y acciones antioxidantes. Nutr Hosp, 17(6), 271-278. https://www.researchgate.net/profile/Javier_Gonzalez-Gallego/publication/10961859_Flavonoids_Properties_and_antioxidizing_action/links/0deec52a6b0057f327000000/Flavonoids-Properties-and-antioxidizing-action.pdf
- Rizwan, M., Rodriguez‐Blanco, I., Harbottle, A., Birch‐Machin, M. A., Watson, R. E. B., & Rhodes, L. E. (2011). Tomato paste rich in lycopene protects against cutaneous photodamage in humans in vivo: a randomized controlled trial. British Journal of Dermatology, 164(1), 154-162. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1365-2133.2010.10057.x