Sposoby na napięciowe bóle głowy

Sposoby na napięciowe bóle głowy

Ostatnia aktualizacja: 09 marca, 2019

Na pewno każdego z nas choć raz w życiu dopadły dokuczliwe bóle głowy, odczuwalne po jej obu stronach. Mylnie kojarzone są z migreną, która z reguły objawia się jednostronnie. Te uciążliwe, pojawiające się nagle dolegliwości, dodatkowo usztywniające kark to napięciowe bóle głowy. Najczęściej dopadają nas w połowie dnia i w miarę jego upływu, znacznie się nasilają.

Na ten typ bólu głowy cierpi większość populacji. Jednak, gdy staje się uciążliwy i utrzymuje się przez kilka dni w tygodniu w ciągu trzech miesięcy, możemy mówić o przewlekłych bólach, które wymagają leczenia. Pierwszym ratunkiem, po który sięgamy są środki przeciwbólowe.

Na wypadek, gdyby nie przyniosły one oczekiwanego efektu, przedstawimy kilka naturalnych sposobów, które pomogą Ci uśmierzyć ból poprzez wyciszenie i uspokojenie się. Trzeba pamiętać, że główną przyczyną napięciowych bólów głowy jest stres, dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się go kontrolować.

Gdy dopadają Cię bóle głowy…

Przyczyny napięciowych bólów głowy:

Przyczyny mogą być różne, jednak specjaliści podają 4 główne:

  • sytuacje wywołujące stres lub lęk
  • pozostawanie przez długi czas w niewygodnej lub nieodpowiedniej pozycji dla osi ciała i głowy, narażając w ten sposób na przeciążenie mięśni i nerwów
  • długie skupianie wzroku w jednym punkcie oraz w wypadku osób z wadą wzroku – używanie nieodpowiednio dobranych soczewek lub szkieł korekcyjnych
  • niezrównoważona dieta, w której brak dostatecznych ilości witamin i minerałów (magnezu, witaminy B)

Typy napięciowych bólów głowy:

  • Typ I: bóle utrzymują się przez kilka miesięcy. Szczególnie silne w godzinach porannych, w połowie dnia ustępują, po to, by znów zaatakować w godzinach popołudniowych. Ból odczuwany jest obustronnie najczęściej w części potylicznej głowy.
  • Typ II: dotyka większość populacji. Bóle są rozproszone i generują uciążliwe uczucie ścisku, które nie ustępują nawet po zażyciu środków przeciwbólowych. Objawy utrzymują się od jednego do trzech dni.

Migrena, a napięciowe bóle głowy

Napięciowe bóle głowy można zdefiniować jako: ogólne bóle obustronne z charakterystycznym uczuciem ucisku w części potylicznej lub skroniowej, jednocześnie usztywniające także szyje. Mogą trwać przez kilka godzin lub ustąpić już po 30 minutach i tak przez następne 2-3 dni, by później całkowicie zniknąć.

Migrenę natomiast, charakteryzuje ból zlokalizowany z jednej strony. Dodatkowo towarzyszą jej światłowstręt, nudności i zawroty głowy. Są to objawy raczej niespotykane przy bólach napięciowych.

Sposoby na napięciowe bóle głowy:

  • Witamina B: pomaga w dostarczaniu energii neuronom, które w trakcie naszej wytężonej pracy umysłowej w ciągu całego dnia, zostały narażone na stres. Witamina B jest świetnym środkiem zapobiegawczym na tego typu dolegliwości, dlatego warto włączyć ją do swojej diety. Jej bogatym źródłem są: jaja, ryby lub wątroba. Również możemy zastosować 2-tygodniową kurację, przyjmując dziennie 250 mg witaminy B w tabletce. Dostaniemy je parafarmacjach lub aptekach.
    Lawenda
  • Lawenda: ma doskonałe właściwości uspokajające, łagodzi skutki stresu oraz uśmierza ból głowy. Do wrzącej wody wrzucamy dwie gałązki lawendy, tak przyrządzony napar popijamy rano i w połowie dnia. Możemy również przygotować inhalacje, korzystając z oleju lawendowego i wrzącej wody. Zarówno picie, jak i wdychanie lawendy jest bardzo efektywne w walce z bólami napięciowymi.
  • Bylica piołun (Artemisia absinthium L.) to roślina posiadająca substancje korzystnie wpływające na regulacje neuroprzekaźników w mózgu oraz usprawniające przepływ krwi przez naszą głowę. Ponadto ma właściwości przeciwzapalne, dlatego warto przyjmować ją w postaci herbaty, którą możemy przygotować sami. Dwa kwiaty bylicy wrzucamy do wrzącej wody, następnie zostawiamy do zaparzenia na 15 min. Pijemy małymi łykami, najlepiej w połowie dnia.

Inne przydatne metody łagodzenia dolegliwości

  • Magnez: pierwiastek, którego niedobory są odczuwane przez nas dość silnie, objawiają się między innymi – bólami głowy. Zostało potwierdzone w wielu badaniach, że magnez odgrywa ważną rolę w procesie rozluźniania mięśni. Świetnie sprawdza się również przy łagodzeniu stresu i uspokajaniu nerwów. W jakiej żywności możemy go znaleźć? Brązowy ryż, kakao w proszku, nasiona dyni, lnu i kminku, suszone liście bazylii, orzechy włoskie dostarczą nam jego sporą dawkę.
  • Mięta: roślina o silnych właściwościach relaksujących. Świetnie sprawdza się przy łagodzeniu bólów głowy. Najlepiej przyjmować ją 2 razy dziennie, rano i wieczorem, w postaci naparu. Jeżeli będziemy to robić regularnie, bardzo szybko zauważymy pozytywne efekty. Do przygotowania naparu wystarczą dwie łyżeczki suchej mięty, które wrzucamy do szklanki z gorącą wodą i odczekujemy chwilę. Bardzo ważne jest, aby napar z mięty pić bez pośpiechu, małymi łykami.

Kilka dodatkowych rad

  • ustal priorytety, znajdź chwilę wolnego czasu i kontroluj stres
  • używaj właściwej poduszki, ponieważ pozycja twojego ciała i głowy podczas snu jest bardzo ważna
  • dbaj o poprawną postawę podczas pracy, czytania czy innych czynności
    Jazda na rowerze
  • rozciągnij od czasu do czasu swoją szyje, plecy i ramiona, szczególnie jeśli pracujesz przy komputerze
  • sprawdź wzrok! Bóle głowy często są spowodowane nieskorygowaną wadą widzenia
  • znajdź czas na odpoczynek

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Godia, E. C. (2011). Cefalea tensional. Medicine. https://doi.org/10.1016/S0304-5412(11)70002-6
  • Rojo, E. (2012). Cefalea tensional y migraña. Actualizaciones.
  • IMSS. (2009). Cefalea tensional y Migraña en el adulto. Guía de Referencia Rápida.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.