Spondyloartropatia: objawy i rozpoznanie

Spondyloartropatia: objawy i rozpoznanie

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Spondyloartropatia odnosi się do problemów związanych z zapaleniem stawów. Dziś dowiemy się, co oznacza ta diagnoza, jakie są jej objawy i jak się ją leczy.

Mówiąc najogólniej, spondyloartropatia odnosi się do chorób związanych z zapaleniem stawów. Można jednak zidentyfikować różne patologie należące do tej grupy.

Wszystkie mają dość powszechne objawy. Dlatego można je zgrupować w ramach pełnej definicji spondyloartropatii, którą zaprezentujemy poniżej.

Czym jest spondyloartropatia?

Jak wyjaśnia artykuł Patogeneza seronegatywnych spondyloartropatii spondyloartropatie to stan zapalny stawów. W przypadku, gdy Twoja diagnoza jest seronegatywna, oznacza to, że nie wpływa ona na stawy obwodowe i osiowe, zapalenie jelit i pozastawowe.

Jakie są jednak różne choroby, które należą do grupy spondyloartropatii? Są one następujące:

  • Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK): przewlekła choroba reumatyczna.
  • Łuszczycowe zapalenie stawów (APSO): przewlekłe zapalenie stawów obwodowych, kręgosłupa i przyczepów ścięgnistych, związane z obecnością łuszczycy.
  • Młodzieńcza spondyloartropatia: taka sama jak poprzednia, ale występuje u młodych pacjentów.
  • Reaktywne zapalenie stawów (ARE): zapalenie stawów, które powstaje w wyniku infekcji.
  • Enteropatyczne zapalenie stawów: związane z chorobą Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego.

W grupie spondyloartropatii znalazłyby się również niezróżnicowane. Odnoszą się one jednak do grupy pacjentów, u których występują cechy, które pozwalają podejrzewać tę chorobę, ale kryteria diagnostyczne nie pozwalają na zaliczenie ich do żadnej z poprzednich grup.

Spondyloartropatia – objawy

Teraz, gdy znamy choroby należące do grupy spondyloartropatii, zobaczmy, jakie objawy ją charakteryzują. Pomimo faktu, że, jak widzieliśmy istnieją różne powiązane choroby, wszystkie z nich mają tendencję do manifestowania się poprzez objawy, które zobaczymy poniżej:

  • Ból krzyża: jest to zwykle główny znak ostrzegawczy, że coś jest nie tak.
  • Ból i obrzęk: występuje w rękach i nogach, nie jest to bardzo częsty objaw.
  • Zespolenie kręgosłupa: jest konsekwencją zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, które powoduje ból krzyża.
Ból krzyża

W typowy sposób różne choroby związane ze spondyloartropatiami objawiają się bólem lędźwiowym.

To tylko niektóre objawy, ale jak widzieliśmy wcześniej, może również wystąpić łuszczyca lub choroba Leśniowskiego-Crohna, co może być związane ze spondyloartropatiami. Wizyta u lekarza w obliczu jakiegokolwiek dyskomfortu jest ważna, abyśmy mogli wykonać odpowiednie badania i postawić prawidłową diagnozę.

Diagnoza

W momencie, gdy udajemy się do lekarza z powodu któregokolwiek z powyższych objawów wykona on serię badań. Pierwszą będzie przegląd naszej historii medycznej, a następnie przystąpienie do badania fizycznego. Jeśli to nie wystarczy, istnieją inne opcje:

  • RTG: pomoże zobaczyć, jakie zmiany zaszły w stawach. Jeśli jednak są bardzo świeże, mogą nie być całkowicie zauważalne.
  • Rezonans magnetyczny: pozwala wykryć wczesne objawy spondyloartropatii, które nie pojawią się na zdjęciu rentgenowskim.

Zwykle przed wykonaniem tych badań lekarz zleca badanie krwi. Powodem jest to, że jeśli zostanie w nim wykryty gen HLA-B27, bardzo możliwe, że wszystko wskazuje na to, że to spondyloartropatie. Jednak, aby to potwierdzić, konieczne będzie wykonanie zdjęcia rentgenowskiego lub rezonansu magnetycznego.

Jak leczy się spondyloartropatię?

Ból podczas biegania

W łagodniejszych przypadkach określone ćwiczenia i leczenie przeciwzapalne mogą pomóc w opanowaniu choroby.

Teraz, gdy wiemy trochę więcej o spondyloartropatiach, z pewnością myślimy o różnych obecnie istniejących sposobach ich leczenia.

W przypadku zespolenia kręgosłupa oczywistą opcją wydaje się być operacja. Jednak w innych przypadkach, jeśli sytuacja nie jest poważna, zwykle wybiera się następujące metody:

  • Ćwiczenia sprzyjające wydłużaniu i ruchomości stawów.
  • Leki, które pomagają zmniejszyć ból i stan zapalny.
  • W ciężkich przypadkach zwykle stosuje się całkowitą lub częściową operację wymiany.

Wczesna diagnoza spondyloartropatii pozwoli nam na podjęcie szeregu działań, które pozwolą uniknąć konieczności poddania się operacji. Jednak nie zawsze jest to łatwe i możemy usprawiedliwić ból np. złą postawą.

W tym miejscu chcemy uświadomić Ci, jak ważne jest, aby zawsze iść do lekarza zamiast przypuszczać i samodzielnie stawiać diagnozę. Wczesne leczenie pozwoli uniknąć wielu problemów w tego typu sytuacjach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ávila, D. G. F., Beltrán, A., Patiño, J. L., Sanmiguel, E. R., Karam, C. M., Moreno, P. S., … & Oñate, R. V. (2009). Diagnóstico de artritis psoriática. Revista Colombiana de Reumatología, 16(4), 342-351.
  • García Carballo, M. Mª., Miraflores Carpio, J. L., & García Parejo, Y.. (2001). Artritis reactiva: A propósito de un caso. Medifam, 11(8), 92-94. Recuperado en 18 de abril de 2019, de http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1131-57682001000800011&lng=es&tlng=es.
  • González Cortiñas, Modesto, Faurés Vergara, Lourdes, Rodríguez Viera, Ricardo, & Gómez Arbesú, Jesús. (1997). HLA B27 y las espondilartropatías seronegativas. Revista Cubana de Medicina, 36(1), 24-28. Recuperado en 18 de abril de 2019, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0034-75231997000100005&lng=es&tlng=es.
  • Kokuina, Elena, Chico, Araceli, Estévez, Miguel, Calzadilla, Flora, & Gutiérrez, Ángela. (2007). Espondilitis anquilosante primaria: patrones clínicos en pacientes cubanos. Revista Cubana de Medicina, 46(1) Recuperado en 18 de abril de 2019, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0034-75232007000100006&lng=es&tlng=es.
  • Sampaio-Barros, PD, Carvalho, MAP, Azevedo, VF, Campos, WR, Carneiro, SCS, Giorgi, RDN, Gonçalves, CR, Hilário, MOE, Keiserman, MW, Leite, NH, Pereira, IA, Vieira, WP, Vilela, EG, Xavier, RM, & Ximenes, AC. (2004). Espondiloartropatias: outras artropatias. Revista Brasileira de Reumatologia, 44(6), 470-475. https://dx.doi.org/10.1590/S0482-50042004000600013

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.