Sok z cebuli – jak go pozyskać i stosować?
Cebulę można kochać albo nienawidzić. To popularne warzywo należy do rodziny szparagowców a ze względu na swój silny, charakterystyczny zapach używa się go jako składnika potraw w kuchniach na całym świecie. Ale cebula ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko kulinarne walory smakowe. Sok z cebuli ma silne właściwości medyczne.
Nasze babcie wykorzystywały sok z cebuli do przygotowywania mikstur leczniczych, pielęgnacyjnych i upiększających. Choć wielu osobom trudno w to uwierzyć, to niepozorne warzywo ma wiele zastosowań medycznych, które często są niedoceniane.
Sok z cebuli: mnóstwo korzyści
- Sok z cebuli jest ważnym źródłem allicyny, która słynie z właściwości przeciwzapalnych i antyoksydacyjnych. Poprawia także krążenie krwi.
- Cebule wykazują działanie antyrakowe.
- W cebuli znajdziesz mnóstwo ważnych minerałów, takich jak choćby siarka, fosfor, potas i magnez oraz witamin – w tym witaminy C, E, B6 i kwasu foliowego.
- Działanie cebuli obniża również poziom cukru we krwi.
Tak więc możesz już zacząć cieszyć się na myśl o wszystkich różnorodnych korzyściach jakie odniesiesz ze stosowania cebuli. To właśnie sok z cebuli i zdrowotne korzyści płynące z jego zastosowania są głównym tematem naszego dzisiejszego artykułu.
Owszem, cebula nie pachnie zbyt przyjemnie. Ale łatwo jest ją przygotować, a jej regularne stosowanie gwarantuje mnóstwo dobroczynnych efektów dla zdrowia i urody.
Przeczytaj także: Cebula, czosnek i cytryna: trzy produkty lecznicze
Sok z cebuli
Składniki
Na początek wybierz dwie lub trzy średnie cebule. Dostosuj ich liczbę do ilości soku, jaką chcesz uzyskać. Następnie przygotuj poniższe przyrządy i akcesoria aby móc łatwo uzyskać sok z cebuli:
- ostry nóż
- łyżeczka
- sokowirówka lub blender (najlepiej kielichowy)
- średniej wielkości szklany słoik ze szczelną nakrętką
- sitko, które pasuje rozmiarem do słoika
Sposób pozyskiwania soku
- Zetnij nożem obie końcówki cebul i obierz wierzchnią skórkę.
- Następnie dokładnie umyj cebule.
- Później pokrój każdą z nich na 6 części.
- Umieść kawałki cebul w sokowirówce lub blenderze i blenduj przez 5 minut.
- Na koniec przelej sok przez sitko do słoiczka.
- Zgnieć pozostały na sitku miąższ łyżeczką, aby wycisnąć jak najwięcej soku.
Oto gotowy sok z cebuli! Możesz wykorzystać go na różne sposoby, aby cieszyć się korzyściami dla zdrowia i urody.
Sok z cebuli do wzmocnienia włosów
Przede wszystkim, soku z cebuli można użyć do skutecznego wzmocnienia włosów. Nałóż 20 ml soku na skórę głowy. Następnie masuj głowę opuszkami palców przez 20 minut. Po upływie wyznaczonego czasu pozostaw sok z cebuli jeszcze na godzinę. Na koniec umyj włosy szamponem.
Powtarzaj tego typu zabieg trzy razy w tygodniu. Zobaczysz, że pierwsze efekty pojawią się już po kilku miesiącach.
Dowiedz się więcej: Smoothie na wzmocnienie i odżywienie włosów: 5 wersji
Inne zastosowania
Soku z cebuli można także użyć w pielęgnacji skóry. Nasi dziadkowie leczyli oparzenia umieszczając na skórze plasterek świeżej cebuli. Może się to wydawać dziwne, ale taka metoda jest naprawdę skuteczna. Oto, jak ją zastosować w nieco innej wersji:
- Najpierw przygotuj maść mieszając łyżkę soku z cebuli z łyżką miodu w szklance. Mieszaj oba składniki do momentu uzyskania jednolitej konsystencji.
- Następnie nałóż taką maść na oparzenia, rozstępy lub blizny.
- Odczekaj 20 minut, a później zmyj maść wodą.
- Jeśli chcesz zobaczyć widoczne efekty, chroń skórę przed wpływem promieni słonecznych.
- Powtarzaj zabieg raz na tydzień do chwili, aż ślady na skórze znikną.
To jedynie dwa najpopularniejsze zastosowania soku z cebuli. Możesz jednak wykorzystać go także do następujących celów:
- Jako że sok z cebuli łagodzi swędzenie, nakładaj odrobinę na ślady po ugryzieniach insektów.
- Ten prosty naturalny środek leczy także grzybicę. Nałóż sok na 15 minut a następnie spłucz. Powtarzaj zabieg codziennie do czasu, aż choroba zostanie wyleczona.
Zapamiętaj ten prosty sposób na to, jak pozyskać sok z cebuli. Możesz zawsze trzymać w lodówce w zamkniętym słoiczku niewielki zapas i stosować go zgodnie z potrzebami.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Science Direct. (2014). Quercetin-3-O-glucuronide inhibits noradrenaline-promoted invasion of MDA-MB-231 human breast cancer cells by blocking β2-adrenergic signaling. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0003986114001969
- Medical News Today. (2017). Health benefits and risks of onions. https://www.medicalnewstoday.com/articles/276714.php
- National Onion Association. Onion Health Research. https://www.onions-usa.org/all-about-onions/onion-health-research