Śniadanie które syci ale nie tuczy - 7 pomysłów
Śniadanie które syci, ale nie tuczy – czy to w ogóle możliwe? Jak najbardziej? Nawet jeśli jesteśmy na diecie, niekoniecznie musimy zmagać się z uporczywym głodem. W jaki sposób? To bardzo proste. Chodzi o to, by odpowiednio dobierać porcje pokarmu oraz dbać o ich jakość. Jeżeli bowiem chcemy się cieszyć dobrym zdrowiem i piękną figurą, zrezygnowanie z jedzenia nigdy nie jest dobrą opcją.
Jak zapewne wiele razy w swoim życiu słyszałeś, śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, ponieważ dostarcza nam energii potrzebnej do wszystkich czynności, jakie wykonamy w ciągu dnia. Wiele osób decyduje się na śniadanie które syci, ponieważ pomaga nam to uniknąć zachcianek i podjadania w ciągu dnia.
Wbrew temu, co mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, dobre i pożywne śniadanie wcale nie tuczy. Zawsze warto jednak zachowywać równowagę.
Śniadanie które syci i wspomaga odchudzanie
Śniadanie, które ma nam pomóc schudnąć, wcale nie powinno być niskokaloryczne. Jeżeli bowiem takie jest, będziemy odczuwać głód w ciągu dnia, co z kolei skłoni nas do sięgania po produkty, które nam nie służą.
Śniadanie powinno być posiłkiem starannie zbilansowanym i sycącym, zawierającym poniższe składniki odżywcze:
- Błonnik
- Białko
- Tłuszcze
- Węglowodany
Jeśli chodzi o produkty, których warto unikać, jest to biała mąka i masło oraz wędliny.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj też artykuł: Solidne śniadanie: uniknij niedoborów składników odżywczych
Siedem pomysłów na zdrowe i sycące śniadanie
1. Płatki owsiane z mlekiem roślinnym
Płatki owsiane to doskonały pomysł śniadanie które syci ale nie tuczy. Dostarczają nam całego mnóstwa energii, sycą i są bogate w błonnik, dzięki czemu wspomagają perystaltykę jelit i pozbywanie się z organizmu toksyn oraz odpadków. Co ciekawe, produkt ten wykazuje również kojące działanie na nasz układ nerwowy i pomaga nam zwalczyć niepokój.
Proste i bogate w środki odżywcze śniadanie które syci, ale nie tuczy może się składać z porcji płatków owsianych ugotowanych w mleku roślinnym. Może to być mleko sojowe, ryżowe, mleko migdałowe bądź inne rodzaje.
Jeżeli chcesz, do posiłku możesz dodać nieco cynamonu, bakalii bądź kakao. Jest to danie idealne na chłodne dni – doskonale rozgrzewa.
2. Zielone koktajle
Zielone koktajle są w modzie, ponieważ są zdrowe i pozwalają nam szybko stracić na wadze bez konieczności odczuwania uporczywego głodu. Swój intensywnie zielony kolor zawdzięczają składnikom takim jak szpinak, seler naciowy, botwinka itp. Tego rodzaju koktajle są pyszne, ponieważ zawierają również owoce, takie jak banany, brzoskwinie czy jabłka.
Wykazują one właściwości sycące, ponieważ zawierają duże ilości błonnika. Co więcej, wykazują właściwości oczyszczające, co wspomaga i przyśpiesza eliminację toksyn z naszego organizmu. Są doskonałe aby zdrowo zacząć dzień, ponieważ nasz organizm wykorzystuje składniki w nich zawarte aby uzyskać niezbędną energię.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj też artykuł: Zielone koktajle oczyszczające i ich zalety
3. Pełnoziarniste tosty z awokado
Jeżeli należysz do osób, dla których śniadanie nie istnieje bez pieczywa, zachęcamy Cię do sięgania po nie w formie pełnoziarnistej. Możesz sięgnąć po chleb żytni, razowy czy też gryczany. Obecnie na rynku mamy do dyspozycji całe mnóstwo rodzajów pieczywa wykonanego na bazie naturalnych składników. Niektóre z nich wręcz zaskoczą Cię smakiem.
Do porcji pełnoziarnistego pieczywa dodamy awokado. Jest to produkt bogaty w białko roślinne i błonnik oraz całe mnóstwo zdrowych tłuszczy. Do tostów pasuje również jajko gotowane na twardo bądź szynka z indyka.
4. Tortilla ze szpinaku i gazpacho
Istnieją osoby, dla których śniadanie jest bardzo ważnym posiłkiem w ciągu dnia. Dlatego właśnie komponują je tak, że przypomina nieco danie obiadowe. Choć posiłek ten jest kluczowy, warto pamiętać, że skrajności mogą przynieść rezultaty wprost przeciwne do oczekiwanych. Zwłaszcza dlatego, że ciężkostrawne śniadanie spowoduje u nas senność i ospałość.
Doskonałym sposobem na śniadanie które syci ale nie tuczy będzie tortilla (na przykład z pomidorów, szpinaku, pieczarek i sera) oraz gazpacho.
- Tortilla szpinakowa – doskonały, złożony posiłek bogaty w białko i zdrowe tłuszcze.
- Gazpacho – ta zupa, którą można serwować na zimno, zawiera soki warzywne, które dostarczają nam cennych składników odżywczych.
Koniecznie zobacz też artykuł: Zachcianki: powiedz mi, co chcesz jeść, a powiem Ci, jak się czujesz
5. Kawa z olejem kokosowym, cynamonem i miodem
Składniki
- 1 szklanka wody
- 1 łyżeczka oleju kokosowego typu virgen extra (15 g)
- 1 łyżeczka cynamonu cejlońskiego (4 g)
- 1 łyżeczka miodu pszczelego (21 g)
Sposób przygotowania
To bardzo proste. Wszystkie składniki należy ze sobą zmieszać, aby się dokładnie połączyły. W rezultacie uzyskamy dodający energii napój – doskonały aby zacząć dzień. Oczywiście, nie należy poprzestać na samej kawie – warto zjeść do niej tosta lub jabłko.
6. Jogurt i granola
Jest to prosty i zdrowy pomysł na śniadanie które syci ale nie tuczy. Wystarczy połączyć ze sobą jogurt (naturalny lub grecki) z granolą. Granola to połączenie zbóż z bakaliami i nasionami – doskonałe źródło wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Aby uniknąć niepotrzebnych, dodatkowych porcji cukru, warto przyrządzić domową granolę.
Może zainteresuje Cię również artykuł: Jogurt naturalny – Jak przygotować go w domu?
7. Zdrowy koktajl czekoladowy
Poniżej przedstawiamy Ci prosty przepis na pyszny koktajl czekoladowy. Doskonały pomysł na śniadanie dla wszystkich miłośników czekolady, którym marzy się utrata wagi bez konieczności odmawiania sobie przysmaków. Jest to również zdrowa opcja dla wszystkich osób, dla których śniadanie nie istnieje bez czegoś słodkiego.
Składniki
- 1 banan
- 1 jabłko
- 1 szklanka mleka migdałowego (200 ml)
- 2 łyżki kakao (30 g)
- Stewia bądź miód pszczeli do smaku
Sposób przygotowania
Przez około minutę miksuj dokładnie wszystkie składniki. Najlepiej jest sięgać po koktajl w temperaturze pokojowej. Nie zaleca się przekraczania porcji raz dziennie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Paudel, D., Dhungana, B., Caffe, M., & Krishnan, P. (2021). A review of health beneficial properties of oats. Foods, 10(11), 1-23. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8625765/
- Sievert, K., Hussain, S. M., Page, M. J., Wang, Y., Hughes, H. J., Malek, M., & Cicuttini, F. M. (2019). Effect of breakfast o weight and energy intake: systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. BMJ, 364, 1-12. https://www.bmj.com/content/364/bmj.l42