Solidne śniadanie: uniknij niedoborów składników odżywczych

· Luty 11, 2018
Solidne śniadanie jest niezwykle ważne, ponieważ jest pierwszym posiłkiem po nocnej głodówce i zapewnia energię potrzebną na cały dzień.

Wyskoczyć z łóżka i rzucić się w wir obowiązków. Brzmi jak typowy poniedziałkowy poranek z życia przeciętnej młodej osoby czy studenta. Problem przy takim stylu życia polega na tym, że często omijamy solidne śniadanie.

Wiąże się to z tym, że nie dostarczamy organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Mimo, że to często powtarzana fraza, nie znaczy że nie jest prawdziwa: śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia.

Dzięki niemu właściwie rozpoczniesz dzień. Przede wszystkim dostarczy Twojemu organizmowi wszystkiego czego potrzebuje, aby pozostać zdrowym, a Tobie da energię do pracy.

Solidne śniadanie jest bardzo istotnym elementem codziennej diety. Niedobory składników odżywczych mogą prowadzić do krótko i długotrwałych problemów zdrowotnych. W istocie, nieprzywiązywanie wagi do dobrego śniadania, ma negatywny wpływ na całe dzisiejsze społeczeństwo.

Solidne śniadanie zapewni Ci niezbędne „paliwo” na dobry początek dnia

Poranek jest kluczowym momentem w ciągu dnia. To właśnie wtedy musisz spożyć posiłek, który zapewni Ci energię do prawidłowego funkcjonowania w ciągu dnia.

Rzeczą pewną jest to, że śniadanie stanowi pierwszy posiłek po 8-10 godzinach braku aktywności i głodówki. Spożywając je, dostarczysz swojemu ciału glukozy potrzebnej do wykonania codziennych obowiązków, które na Ciebie czekają.

A kiedy jesteśmy młodzi, to w jaki sposób odżywiamy się teraz, będzie miało ogromny wpływ na nasz organizm, styl życia i nawyki żywieniowe w przyszłości.

solidne śniadanie, kobieta budzi się z energią

Niedobory składników odżywczych wpływają na przyswajanie żelaza

Jedząc solidne śniadanie dostarczamy naszemu organizmowi potrzebnych witamin i minerałów, których potrzebujesz do wykonywania codziennych czynności.

Niedobór żelaza jest częstym problemem, występującym u osób, które omijają śniadanie.

  • Faktem jest, że osoby nie spożywające śniadania, mają problemy z wchłanianiem i przyswajaniem żelaza.
  • Żelazo jest niezbędnym elementem w procesie oddychania komórkowego i we właściwym funkcjonowaniu układu odpornościowego.
  • Dodatkowo, żelazo jest niezbędnym składnikiem jeśli chcesz uniknąć anemii, niezależnie od Twojego wieku.

Trzy rzeczy które tracisz, omijając solidne śniadanie

Brak substancji odżywczych spowodowany poszczeniem utrudnia jakąkolwiek aktywność fizyczną. Pójście na siłownię bez śniadania, tak naprawdę doprowadzi jedynie do utraty masy mięśniowej. Jest zwyczajnie logiczne, aby coś zjeść przed zaplanowanymi ćwiczeniami.

No bo w końcu, jak można ćwiczyć będąc pozbawionym energii?

solidne śniadanie . Kobieta przy śniadaniu

Wysiłek intelektualny w szkole czy pracy również będzie utrudniony jeśli przeskoczymy ten posiłek.

Niedobór żelaza i pozostałych składników odżywczych prowadzi do niewystarczającego dotlenienia mózgu, przez co zaczynamy mieć problemy z nauką i koncentracją.

I jakby tego było mało, wprowadza Cię to w zły humor. Spowodowane jet to niskim poziomem glukozy, zmniejszoną aktywnością mózgu i sygnałami, które wysyła Twoje ciało, gdy zapasy składników odżywczych się kończą.

To nie pomoże Ci schudnąć

Niektórzy młodzi ludzie nie jedzą śniadania, będąc w błędnym przekonaniu, że to pomoże im stracić na wadze.

W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Takie poranne poszczenie, powoduje zaburzenie metabolizmu, co jedynie zwiększa szansę pojawienia się otyłości. Niedobory składników odżywczych są jedną z jej podstawowych przyczyn.

Dzieje się tak, dlatego że Twój organizm jest zmuszony do racjonowania i odkładania substancji odżywczych, które otrzymał przy poprzednim posiłku. Przez to, Twój metabolizm działa na spowolnionych obrotach i tworzy się niepotrzebna tkanka tłuszczowa.

Dzisiaj jest już wiadome, że zbilansowane, solidne śniadanie jest największym wrogiem otyłości. Tak naprawdę, hormon trzustki odpowiedzialny za przetwarzanie cukrów, działa lepiej w pierwszych godzinach dnia.

Nie jest więc dziwne, że trenerzy i dietetycy sugerują, aby jeść najbardziej obfite posiłki na śniadanie i lunch. Radzą stopniowo zmniejszać ilość jedzenia późnym popołudniem i wieczorem.

Wprowadzenie zbalansowanej diety

Niedobory składników odżywczych nie pomagają w osiągnięciu celu, jakim jest szczupłe, jędrne i kształtne ciało. Szczerze mówiąc, jedną z zalet jedzenia rano jest to, że o tej porze można jeść prawie każdy rodzaj posiłku.

solidne śniadanie. Owoce i warzywa na widelcach

Dlatego zaleca się spożywanie tłuszczów między siódmą rano a czwartą po południu. Oczywiście najlepiej zachować zrównoważone proporcje białka, węglowodanów i minerałów. Podsumowując, najlepszą rzeczą do zrobienia jest zjeść obfite śniadanie, dobry obiad, umiarkowane przekąski i raczej lekką kolację.

Pamiętaj, że rozpoczęcie dnia z niedoborami składników odżywczych w dłuższej perspektywie może być szkodliwe dla zdrowia.