Słoik wdzięczności: metoda na pełniejsze życie
Wdzięczność to koncepcja, z której czerpało wiele religii i tradycji filozoficznych w całej historii ludzkości. Każda szkoła wdraża ją zgodnie ze swoimi zasadami. Większość ideologii podkreśla jednak świadome uznanie dla wszystkiego, co reprezentuje dobrobyt w naszym życiu. Czym jest jednak słoik wdzięczności?
Docenienie to akt, który pozwala nam w szczególny sposób skupić się na wszystkich dobrych rzeczach, które nam się przytrafiają. W tym celu musimy skupić się na pozytywach i zminimalizować poświęcanie naszej uwagi tym obszarom, które nie przynoszą nam korzyści ani radości.
Słoik wdzięczności to ciekawa technika, która pomaga nam praktykować wdzięczność na co dzień.
Dzięki pamiętaniu o wdzięczności zmniejszamy frustrację wynikającą z myślenia o wszystkim, czego nie mamy lub co straciliśmy. Na przykład niespełnione możliwości zawodowe, strata partnera, utrata dóbr materialnych lub własnego zdrowia.
Jak definiuje to Melody Beattie, wdzięczność jest praktyką, która zmienia naszą rzeczywistość.
„Wdzięczność otwiera pełnię i obfitość życia. Przekształca to, co mamy, w jeszcze więcej. Przekształca zaprzeczenie w akceptację, chaos w porządek, zamieszanie w jasność. Może zamienić zwykły posiłek w święto, mieszkanie w dom, nieznajomego w przyjaciela”.
Korzyści z bycia wdzięcznym
Praktykowanie wdzięczności poprawia nasze zdrowie i podnosi poziom dobrego samopoczucia. Pomaga również lepiej radzić sobie z niepokojem, wściekłością i smutkiem. Jest tak, ponieważ docenianie drobiazgów, które uważamy za oczywiste, zmniejsza odczuwane cierpienie.
Wyobraź sobie na przykład osobę z depresją. Całkiem możliwe, że cała jej uwaga skupia się jedynie na bólu i złym samopoczuciu. Wdzięczność może sprawić, że taka osoba dostrzeże i doceni te obszary jej życia, które są w porządku.
Może się zdarzyć, że taka osoba ma rodzinę i jest zdrowa. Albo chociażby to, że ma dach nad głową, co chroni ją przed mieszkaniem na zewnątrz. A nawet to, że może spożywać co najmniej jeden talerz pożywienia dziennie. To aspekty, które często uważamy za oczywiste, ale przecież nie wszyscy mają przywilej ich posiadania.
To prawda, że zastanawianie się nad tym, jakim szczęściarzami jesteśmy w pewnych obszarach naszego życia, nie usuwa dyskomfortu, który czujemy. Tym bardziej wtedy, gdy dana osoba cierpi, ponieważ trudno jej zobaczyć cokolwiek poza swoim bólem.
Jeśli jednak wcielimy w życie wdzięczność jako nasz codzienny nawyk, będziemy mogli uzyskać szersze korzyści z jej odczuwania. Jedną z najbardziej rozpowszechnionych technik codziennego okazywania wdzięczności jest tak zwany „słoik wdzięczności”. Poniżej wyjaśniamy wszystkie szczegóły tej metody.
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Styl rodzicielski: jakim jestem ojcem lub matką?
Co to jest słoik wdzięczności?
Słoik wdzięczności to ćwiczenie, które pozwala nam zastosować wdzięczność w praktyce w bardzo prosty sposób. Potrzebujemy do tego tylko pojemnika lub słoika, małych białych lub kolorowych karteczek i czegoś do pisania.
Słoik wdzięczności jest tylko jedną z wielu technik, które istnieją, aby zastosować wdzięczność w praktyce.Aby wykonać tę czynność, ważne jest, aby znaleźć porę dnia, w której jesteśmy najbardziej spokojni, jak to możliwe. W ten sposób będziemy mogli poświęcić kilka minut na podsumowanie spraw, których doświadczyliśmy tego dnia i za które czujemy się najbardziej wdzięczni.
Kiedy już wiemy, za co możemy podziękować, zapisujemy to na karteczce. Potem dodajemy datę i przechowujemy notatkę w naszym pojemniku.
W wielu przypadkach zaleca się wykonanie tej czynności przed pójściem spać. Ale jeśli z jakiegokolwiek powodu nie możemy tego zrobić wieczorem, kolejna dobra pora przypada rano. Można toi zrobić przed rozpoczęciem pozostałych obowiązków.
Ważne jest jednak, aby ustalić ten moment w każdym dniu i zobowiązać się do robienia tego zawsze o tej samej porze. To nam pomoże łatwiej przyzwyczaić się do nawyku.
Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Emocje – w jaki sposób wiążą się z Twoimi organami
Czy możemy praktykować wdzięczność na inne sposoby?
Słoik wdzięczności jest tylko propozycją zastosowania wdzięczności w praktyce, ale oczywiście możemy to zrobić na wiele innych sposobów. Na przykład, możemy zaproponować małym dzieciom, aby narysowały to, za co najbardziej chciałyby podziękować w danym dniu. Potem można powiesić w swoim pokoju najważniejsze rysunki.
Możemy również mieć słoik wdzięczności całej rodziny. W takim pojemniku będziemy pozostawiać są wiadomości z podziękowaniami dla innych członków rodziny, co na pewno dobrze wpłynie na atmosferę. Albo możemy użyć karteczek post-it, na których zbieramy nasze przejawy wdzięczności i możemy umieszczać je gdzieś w domu.
Nawet jeśli nie wyrazimy tego materialnie go na papierze, możemy uzyskać korzyści z wdzięczności. W tym celu ważne jest, aby wypracować nawyk i poświęcić kilka minut dziennie na zastanowienie się, za które aspekty jesteśmy najbardziej wdzięczni.
Niezależnie od tego, w jakiej formie zdecydujemy się praktykować wdzięczność, bez wątpienia warto to zrobić. Włączenie jej do naszej codzienności będzie jakościowym krokiem milowym w naszym poczuciu szczęścia a także szansą na rozwój emocjonalny.
Nie przechowujmy jednak słów wdzięczności tylko w pojemniku. Regularnie otwierajmy słoik wdzięczności i wyrażajmy słowa podziękowania wszystkim, którzy na nie zasłużyli.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Armero, M. (2019). Aprendiendo a vivir. Uno Editorial.
- Carr, A. (20007). Psicología positiva: la ciencia de la felicidad. Barcelona: Paidós.
- Cunha, LF, Pellanda, LC y Reppold, CT (2019). Intervenciones de gratitud y psicología positiva: un ensayo clínico aleatorizado. Frontiers in Psychology, 10. https://doi.org/10.3389/fpsyg.2019.00584
- Owens, RL y Patterson, MM (2013). Intervenciones psicológicas positivas para los niños: una comparación de los enfoques de gratitud y lo mejor posible del yo. The Journal of Genetic Psychology, 174 (4), 403–428. https://doi.org/10.1080/00221325.2012.697496
- Shankland, R. (2018). Los poderes de la gratitud. Plataforma Actual.
- (2017) Grateful experiences and expressions: the role of gratitude expressions in the link between gratitude experiences and well-being, Review of Communication, 17:2, 106-118,DOI: 10.1080/15358593.2017.1293836