Slinda - doskonały środek antykoncepcyjny bez estrogenu

Slinda to środek antykoncepcyjny, który nie zawiera estrogenu. Może więc być stosowany przez kobiety, które nie tolerują tego hormonu. Dowiedz się więcej w tym artykule!
Slinda - doskonały środek antykoncepcyjny bez estrogenu
Franciele Rohor de Souza

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Franciele Rohor de Souza.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 07 grudnia, 2022

Slinda to środek antykoncepcyjny bez estrogenu, którego aktywnym składnikiem jest drospirenon. Ten aktywny składnik to syntetyczna progestyna, która ma działanie farmakologiczne podobne do naturalnego progesteronu.

Te pigułki antykoncepcyjne nie zawierają połączenia estrogenu i progestyny. Z tego powodu jest to środek, z którego mogą korzystać kobiety, które nie tolerują złożonych środków antykoncepcyjnych. Co jeszcze powinnaś wiedzieć o środku antykoncepcyjnym, jakim jest Slinda? W poniższym artykule dowiesz się więcej na ten temat.

Slinda – środek antykoncepcyjny bez estrogenu

Slinda występuje w postaci tabletek, które kobiety przyjmują doustnie. Są białego koloru i dostarczane w blistrze z 24 aktywnymi tabletkami wraz z 4 zielonymi tabletkami, które nie zawierają aktywnego składnika.

Tabletki w dwóch różnych kolorach są ułożone w taki sposób, aby pomóc Ci dostosować się do spożycia i uniknąć ewentualnych niepowodzeń w antykoncepcji. 24 białe tabletki zawierają odpowiednią dawkę drospirenonu.

Jak działa Slinda?

Slinda zapewnia wysoką skuteczność. Działanie antykoncepcyjne preparatu polega na tym, że hamuje on owulację, blokując ją, gdy zachodzą zmiany w śluzie szyjkowym.

Slinda może jednak powodować niepożądaną reakcję. Chodzi o nieregularne krwawienie z pochwy podczas jej przyjmowania. Nie występuje ono jednak u wszystkich kobiet przyjmujących preparat.

Ponieważ nie zawiera estrogenu w swoim składzie, ten nowy środek antykoncepcyjny stwarza mniejsze ryzyko sercowo-naczyniowe w porównaniu z tym, które może wynikać ze stosowania złożonych środków antykoncepcyjnych.

Drospirenon ma właściwości, które powodują, że kobiety stosujące środki antykoncepcyjne zawierające go w swoim składzie doświadczają mniejszej retencji płynów. Ten aktywny składnik ma również właściwości antyandrogenne, dzięki czemu jest bardzo odpowiedni dla kobiet z objawami trądziku, hirsutyzmu lub skóry tłustej.

Kobieta z trądzikiem torbielowatym.
Właściwości drospirenonu mogą pomóc w leczeniu trądziku skórnego.

Może Cię również zainteresować: Skutki uboczne antykoncepcji – poznaj 9 najczęstszych

Środki ostrożności podczas ciąży i karmienia piersią

Jeśli jesteś w ciąży lub podejrzewasz, że możesz być w ciąży, nie powinnaś przyjmować preparatu Slinda. Jeśli przyjmowałaś go przed zajściem w ciążę, nie można wykluczyć działań niepożądanych. Jednak badania przeprowadzone na ten temat nie wskazują na zwiększone ryzyko wad wrodzonych.

Podczas karmienia piersią możesz stosować ten doustny środek antykoncepcyjny, nawet jeśli niewielkie ilości drospirenonu przenikają do mleka matki.

Slinda – stosowanie

Te pigułki antykoncepcyjne zapewniają dobrą kontrolę cyklu dzięki dziennemu harmonogramowi 24+4. To sprawia, że Slinda jest idealna do łatwego przestrzegania metody antykoncepcyjnej. Zastosowanie 24 tabletek aktywnych i 4 placebo pozwala z łatwością ustalić kiedy nastąpi okres krwawienia. Co więcej, plamienie między okresami będzie minimalne.

Slinda powinna być przyjmowana co 24 godziny o tej samej porze dnia. Format blistra pomaga trzymać się harmonogramu. Tak więc, jeśli podążasz za kierunkiem strzałek i liczb, praktycznie nigdy nie możesz się pomylić. Możesz rozpocząć przyjmowanie pierwszej tabletki w pierwszym dniu miesiączki i kontynuować według ustalonej kolejności.

Kiedy osiągniesz cztery tabletki placebo, przyjmujesz je, a następnie zaczynasz od nowa z nowym opakowaniem. Nie ma dni na odpoczynek między jednym opakowaniem a następnym.

Podczas przyjmowania leku Slinda mogą wystąpić nieregularne krwawienia. W takim przypadku należy po prostu kontynuować przyjmowanie tabletek.

Tabletki antykoncepcyjne - kalendarz miesiączkowy
Pigułki są oznaczone strzałkami lub nazwami dni tygodnia na opakowaniach.

Jak rozpocząć z metodą Slinda

Jeśli wcześniej nie przyjmowałaś żadnych doustnych środków antykoncepcyjnych, zacznij od pierwszego dnia miesiączki. Dzięki temu antykoncepcja już od pierwszego dnia chroni Cię przed ewentualną ciążą i nie musisz stosować dodatkowych metod.

Jeśli jednak wcześniej stosowałaś inną metodę antykoncepcji, taką jak inny doustny środek antykoncepcyjny, krążek dopochwowy lub system transdermalny, zażyj Slinda następnego dnia po ostatniej aktywnej tabletce poprzedniego środka antykoncepcyjnego lub w tym samym dniu, w którym usunięto pierścień dopochwowy lub ostatni plastrer transdermalny.

Jednak można również rozpocząć przyjmowanie preparatu Slinda dzień po tygodniu bez tabletek, usunięciu krążka dopochwowego lub plastra bądź dzień po okresie placebo poprzedniego środka antykoncepcyjnego. Jeśli zdecydujesz się to zrobić, będziesz musiała zastosować dodatkową barierową metodę antykoncepcji, przynajmniej w pierwszym tygodniu od rozpoczęcia stosowania preparatu Slinda.

Wniosek

Ten środek antykoncepcyjny zawiera w swoim składzie tylko drospirenon, więc nie zawiera estrogenów. Zapewnia skuteczne i bezpieczne działanie antykoncepcyjne oraz ogranicza skutki uboczne związane z obecnością estrogenu.

To może Cię zainteresować ...
Tabletki antykoncepcyjne: najczęściej zadawane pytania
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Tabletki antykoncepcyjne: najczęściej zadawane pytania

Chociaż tabletki antykoncepcyjne są bardzo dobrze znane, to wiele osób nadal ma sporo pytań na ich temat. Poznaj odpowiedzi na najczęstsze z nich.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Agencia Española de Medicamentos y Productos Sanitarios. PROSPECTO SLINDA 4 MG COMPRIMIDOS RECUBIERTOS CON PELICULA. (n.d.). Aemps.Es. Retrieved January 9, 2023, from https://cima.aemps.es/cima/dochtml/p/84603/P_84603.html
  • Book of Abstracts: The 15th Congress of the European Society of Contraception and Reproductive Health. The European Journal of Contraception & Reproductive Health Care. 2018;23(sup1):1-143.
  • Centeno, Indira M., et al. “Efecto de un anticonceptivo oral con drospirenona/etinilestradiol (3 mg – 30 mg) sobre el hiperandrogenismo clínico y bioquímico en pacientes con síndrome de ovario poliquístico.” Fac.Rev. Medicina. (Caracas) , 2011, págs. 60–63, https://pesquisa.bvsalud.org/portal/resource/pt/lil-637406.
  • Chiara Del Savio M, De Fata R, Facchinetti F, Grandi G. Drospirenone 4 mg-only pill (DOP) in 24+4 regimen: a new option for oral contraception. Expert Rev Clin Pharmacol. 2020 Jul;13(7):685-694.
  • Palacios S, Colli E, Regidor PA. Multicenter, phase III trials on the contraceptive efficacy, tolerability and safety of a new drospirenone-only pill. Acta Obstet Gynecol Scand. 2019 Dec;98(12):1549-1557.
  • Sales Vieira C, Celis C, Galán G, Hernández L, et al. Drospirenone: a Latin American perspective for oestrogen-free oral contraception. Eur J Contracept Reprod Health Care. 2021 Feb;26(1):73-78.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.