Skuteczne strategie, aby kanalizować lęk i złagodzić niepokój w 15 dni
Czy chciałbyś się nauczyć, jak kanalizować lęk i łagodzić niepokój? Pierwszą rzeczą, o której powinieneś pamiętać, jest to, że właściwie zajmuje to trochę czasu, ponieważ wymaga ciągłej praktyki. Wymaga również cierpliwości, a przede wszystkim założenia, że ciągle trzeba się w tym doskonalić.
Lęk w każdej postaci jest odczuwany przez osoby dotknięte jako intensywne, niszczące i nieprzewidywalne uczucie. Niektórzy uważają go za wręcz potwora. Dzieje się tak, ponieważ od czasu do czasu całkowicie dominuje ich umysł. Co więcej, odbiera im oddech, równowagę i zdolność do poczucia kompetencji. Często ten stan po prostu nie pozwala na prowadzenie normalnego życia.
Czy można kanalizować lęk i łagodzić niepokój?
Albert Ellis, ojciec Racjonalno-Emotywnej Terapii Behawioralnej (REBT), zauważył, że „ludzi nie denerwują fakty, ale to, co myślą o faktach”.
- Ta linia zachęca do refleksji, że podejście każdej osoby do radzenia sobie z takimi sytuacjami wykracza poza same wyzwalacze dyskomfortu
- Jeśli nie zrobisz nic, dyskomfort będzie się nasilał, aż stanie się chroniczny
- Co więcej, badanie przeprowadzone przez zespół z Uniwersytetu La Trobe w Australii pokazuje, że ważne jest ustalenie zmian i strategii już na etapie, gdy lęk jest łagodny
- Musimy nauczyć się ulepszać nasze podejście, myśleć lepiej i wykorzystywać odpowiednie zasoby osobiste, aby zmniejszyć i złagodzić lęk (wyspecjalizowani profesjonaliści zawsze będą tutaj pomocni).
Poniższe rady pomogą Ci zacząć dostrzegać zmiany.
1. Twórz nowe nawyki, aby kanalizować swój lęk i niepokój
Rutynowe nawyki są skuteczne w zmniejszaniu zarówno pojawiania się, jak i wpływu lęku. Pomagają nam czuć się bezpieczniej i przewidywać, co może się zdarzyć w każdej chwili. Przede wszystkim pomagają nam rozłożyć nasz czas na okresy pracy i przyjemności.
- Ogólnie rzecz biorąc, niektóre z najbardziej skomplikowanych chwil dla osób, które doświadczają niepokoju, to główne momenty dnia. Zwłaszcza gdy mają do czynienia z obowiązkami.
- Aby lepiej sobie z nimi radzić, warto rozpocząć dzień od medytacji lub ćwiczeń jogi. To wspaniały sposób na wyciszenie.
- Na koniec postaraj się ustalić kilka godzin odpoczynku na koniec dnia, aby się zrelaksować. Możesz spacerować, pływać, kolorować mandale lub czytać książkę. Wszystko, co pomoże Ci się zrelaksować.
Przeczytaj o terapii ciszą: korzyściach z milczenia
2. Naucz się racjonalizować
Nikt nie może stawić czoła swoim lękom, jeśli nie wie, czym są lub nie zidentyfikuje ich jako pierwszy.
- Po pierwsze, ważne jest, aby przejść przez odpowiedni proces refleksji i introspekcji i nazwać nasze zmartwienia, to co nas denerwuje i dezorientuje.
- Pamiętaj też, że nasze autentyczne problemy często kamuflują się za sąsiednimi emocjami, które są jak dezorientująca i chaotyczna lawina doznań
- Wrażenia takie jak „Czuję się zły, boję się, jestem zły na wszystkich” mogą ukrywać takie problemy, jak: „nie lubię swojego ciała; zły związek mnie przeraził lub definiuje mnie traumatyczne dzieciństwo”. Jak widać, konieczne jest zidentyfikowanie głównego problemu.
3. Poszukaj kogoś, z kim można porozmawiać
Wszyscy potrzebujemy kogoś, z kim możemy porozmawiać, dać upust emocjom, aby poczuć, że jesteśmy wysłuchani i zrozumiani.W taki sposób możemy bezpiecznie kanalizować lęk, pokierować jego ujście.
- Ważne jest, aby być świadomym tego, z kim jesteś za każdym razem, gdy czujesz niepokój
- Ponadto spędzaj czas z osobami, które nie osądzają, nie poniżają cię, używając takich wyrażeń jak „jesteś przewrażliwiony, przesadzasz…”
- Co więcej, ta osoba cię nie ocenia ani nie wzmacnia negatywnych emocji
- Zatem to, czego potrzebujesz, to znaleźć spokój i równowagę, aby ktoś pomógł ci zracjonalizować zmartwienia, lęki i uspokoić wszelkie obsesyjne myśli
Przyjrzyj się tym wskazówkom:
4. Uważność może pomóc Ci opanować niepokój
Jest to technika oparta na medytacji, ale obejmuje o wiele więcej sposobów, by kanalizować lęk, o ile inwestujesz czas i siłę woli.
- Po pierwsze, ta koncepcja uczy nas żyć bardziej w teraźniejszym życiu i być świadomym naszych aktualnych potrzeb
- Łączy nas również z otaczającą nas rzeczywistością, z „tu i teraz”.
- Ponadto uczy nas relaksowania się, łączenia umysłu i ciała oraz korzystania z otaczających nas możliwości bez nadmiernego myślenia.
Podobnie, to badanie przeprowadzone przez zespół z Yale School of Medicine pokazuje, że uważność daje efekty w zmniejszaniu objawów stresu i lęku.
Kluczowe zdania, by kanalizować lęk i złagodzić niepokój
Posiadanie zestawu zdań, których możesz użyć, aby znaleźć wewnętrzną równowagę, to świetna strategia na opanowanie niepokoju.
Oto kilka prostych przykładów:
- „Mam kontrolę. Nic złego się nie wydarzy. Jestem spokojny i zrelaksowany, a moje serce bije powoli”.
- “Wszystko jest w porządku i jestem spokojny. Jestem właścicielem mojego umysłu. Jestem twórcą moich emocji i kapitanem mojego serca: nic mnie nie przytłoczy.”
- „Czuję się dobrze, nic i nikt nie odbierze mi spokoju. Jestem ważny. Kocham i szanuję siebie. Teraz muszę tylko odetchnąć i odpocząć”.
Posłuchaj tej rady i zastosuj ją w praktyce. Przekonasz się, jak bardzo ci to pomoże!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Desrosiers, A., Vine, V., Klemanski, D. H., & Nolen-Hoeksema, S. (2013). Mindfulness and emotion regulation in depression and anxiety: Common and distinct mechanisms of action. Depression and Anxiety, 30(7), 654–661. https://doi.org/10.1002/da.22124
- VV.AA. (2016).Self-help strategies for sub-threshold anxiety: A Delphi consensus study to find messages suitable for population-wide promotion. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0165032716303391#!