Skręcenie nadgarstka - na czym polega ten uraz?

Skręcenie nadgarstka powoduje ból, zapalenie i ograniczenie ruchów tego stawu.
Skręcenie nadgarstka - na czym polega ten uraz?
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Leonardo Biolatto

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Skręcenie nadgarstka występuje, gdy następuje skręcenie lub rozszerzenie więzadeł w tym stawie. Czasami może mu towarzyszyć również zerwanie któregoś z tych więzadeł lub włókien mięśniowych okolicy.

Zazwyczaj skręcenie nadgarstka występuje, gdy dochodzi do nadmiernego rozciągnięcia więzadła w tym stawie. Bardzo często zdarza się to przy niekontrolowanym upadku na jedną rękę. Podobnie, powszechnie występuje również u sportowców, którzy powtarzają wysiłek przy użyciu w tej części ciała.

Patologia ta występuje z dość dużą częstotliwością. Więzadłami, które najczęściej ulegają kontuzji i powoduje skręcenie nadgarstka jest więzadło łódeczkowato-księżycowate oraz księżycowato-trójgraniaste. Chodzi o więzadła łączące dwie małe kości nadgarstka.

Ponadto ten rodzaj skręcenia może mieć wiele przyczyn a także metod leczenia. W tym artykule wyjaśniamy wszystko, co musisz wiedzieć o skręceniu nadgarstka: jak rozpoznać jego objawy i jak je złagodzić.

Co to jest skręcenie nadgarstka?

Jak już wspomniano, skręcenie nadgarstka występuje, gdy wykonujemy niewłaściwy ruch tym stawem, a niektóre więzadła ulegają nadmiernemu rozciągnięciu.

Kobieta bada nadgarstek

Tego typu uraz może też mieć różny stopień nasilenia. Zależy to od uszkodzeń, które występują w samym więzadle. Jednak niezależnie od stopnia, skręcenie nadgarstka zawsze powoduje ból i utrudnia wykonywanie normalnych ruchów. Stopnie skręcenia, od najmniejszego do największego, wymieniamy poniżej:

  • Skręcenie nadgarstka pierwszego stopnia: to najłagodniejsza zmiana, w której pewne więzadła zostały rozciągnięte, ale nie zerwane. Ten rodzaj może również powodować uraz w kilku więzadłach jednocześnie.
  • Stopień 2: zadane obrażenia mają stopień umiarkowany. Więzadła uległy częściowemu naderwaniu. W rzeczywistości w tym urazie dochodzi do zerwania prawie 50% wszystkich włókien.
  • Stopień 3: w tym przypadku więzadła są całkowicie zerwane. Jest to najpoważniejszy stopień, a leczenie jest zwykle bardziej złożone.

Jakie są przyczyny tej kontuzji?

Najczęściej zdarza się, że zwichnięcie nadgarstka powstaje na skutek upadku na ziemię, podczas którego próbujemy się oprzeć na jednej ręce. Kiedy wyciągamy rękę, aby zamortyzować upadek, zmuszamy więzadła do rozciągania się bardziej niż normalnie, w sposób wymuszony.

Obszar, który najczęściej ulega kontuzji, to więzadło łódeczkowato-księżycowate. Spróbujemy wyjaśnić to w prosty sposób. To ta część nadgarstka, która znajduje się pod mięśniem przypominającym poduszkę poniżej kciuka. Więzadło to łączy kość łódeczkowatą, która znajduje się pod podstawą dłoni, z kością księżycowatą.

Skręcenie nadgarstka może jednak wystąpić również z powodu nadmiernego wysiłku w tym stawie. Na przykład to typowy uraz u sportowców, którzy wykonują powtarzalne ruchy w tym obszarze ciała, na przykład u tenisistów lub wioślarzy.

Chcesz dowiedzieć się więcej na podobny temat? Koniecznie przeczytaj artykuł: Dyscypliny sportu przynoszące wiele różnych korzyści

Jak leczy się skręcenie nadgarstka?

Skręcenie nadgarstka powoduje silny ból u osoby kontuzjowanej, a ponadto ogranicza ruchy tego stawu. W rzeczywistości tego rodzaju patologie często ulegają komplikacjom, ponieważ nie są odpowiednio leczone.

Dlatego po skręceniu nadgarstka, przede wszystkim zaleca się odpoczynek. Za wszelką cenę należy odciążyć uszkodzony nadgarstek. Unikaj nadwyrężania czy nawet używania tego stawu, aby mógł się prawidłowo zregenerować. Z drugiej strony w momencie wystąpienia urazu idealnym rozwiązaniem jest zrobienie okładu z lodu w okolicy nadgarstka.

Skręcenie nadgarstka

W leczeniu skręcenia nadgarstka bardzo często stosuje się owinięcie kontuzjowanej ręki bandażem elastycznym. Należy jednak wykonać odpowiednio elastyczny opatrunek, który nie uciska zbytnio tej części ciała. W przeciwnym razie krew nie może prawidłowo krążyć, co może znacznie utrudnić szybki powrót do zdrowia.

Natomiast w innych przypadkach skręcenie nadgarstka może wymagać nawet operacji. W takich sytuacjach istnieją różne opcje. Można wykonać operację otwartą lub przy użyciu metody artroskopowej. Ten ostatni sposób polega na wykonaniu małego nacięcia i wprowadzeniu kamery, która prowadzi chirurga.

Sprawdź również ciekawe informacje w tym artykule: Ćwiczenia rąk – Unikniesz nieprzyjemnych dolegliwości

Podsumowując

Skręcenie nadgarstka to w rzeczywistości bardzo powszechna kontuzja, która może spotkać każdego w dowolnym momencie, szczególnie przy upadku lub nadmiernym wysiłku. Dlatego ważne jest, abyśmy potrafili odpowiednio rozpoznać objawy: ból, stan zapalny i ograniczenie ruchu stawów.

Jeśli odczuwasz silny dyskomfort w tym obszarze i myślisz, że prawdopodobnie doszło u Ciebie do skręcenia, najlepiej jak najszybciej udaj się do lekarza. Skręcenie nadgarstka należy zidentyfikować na wczesnym etapie leczenia, aby uniknąć późniejszych powikłań.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.