Skóra atopowa — jej szczególna pielęgnacja zimową porą

Skóra atopowa to w rzeczywistości określenie stosowane w odniesieniu do atopowego zapalenia skóry. Jak pielęgnować ją zimową porą?
Skóra atopowa — jej szczególna pielęgnacja zimową porą

Napisany przez Carmen Martín

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Skóra atopowa to przypadłość, która wymaga szczególnej pielęgnacji zwłaszcza w okresie zimy. Posiadanie skóry atopowej w rzeczywistości oznacza cierpienie na chorobę zwaną atopowym zapaleniem skóry. Jest to przewlekły stan zapalny, który powoduje, że skóra jest sucha, swędzi, łuszczy się i ma skłonność do podrażnień. Skóra atopowa wymaga więc szczególnej uwagi zimą.

Prawda jest taka, że osoby ze skórą atopową, które stanowią 20% populacji dzieci i około 3% populacji dorosłych. Cierpią na pogorszenie w miesiącach zimowych, co może znacznie wpłynąć na ich jakość życia.

Swędzenie i dyskomfort powodują trudności w zasypianiu, prowadząc do nagromadzonego zmęczenia i częstych wahań nastroju. To delikatna sytuacja. Dlatego w tym artykule podamy kilka wskazówek dotyczących zimowej pielęgnacji, które przydadzą się w przypadku posiadania skóry atopowej.

Skóra atopowa — co na nią wpływa?

W miesiącach zimowych u osób ze skórą atopową często dochodzi do nasilenia objawów. Jest to spowodowane przede wszystkim zimnem, które sprawia, że skóra jest mniej nawilżona i nasila się swędzenie.

Swędzenie prowadzi do drapania, dlatego często pojawiają się zmiany skórne i łuszczenie. To samo, według danych National Egzema Association, dotyczy suchości środowiska, która jest również głównym czynnikiem podczas zimy. Nie tylko jest to problem na świeżym powietrzu. Stosowanie grzejników również sprawia, że powietrze jest mniej wilgotne.

Brak nawilżenia skóry, któremu towarzyszy mniejsza produkcja sebum, powoduje, że skóra staje się bardziej delikatna i drażliwa. Bardzo ważne jest, aby wziąć to pod uwagę, ponieważ pewne środki pielęgnacyjne mogą pomóc wzmocnić skórę i złagodzić objawy.

Zaczerwieniona skóra na ramieniu
Swędzenie to jeden z najgorszych objawów skóry atopowej.

Jak leczyć skórę atopową zimą?

Pierwszym krokiem jest niewątpliwie skonsultowanie się z dermatologiem w celu uzyskania diagnozy. Możesz jednak dokonać niewielkich modyfikacji, aby złagodzić objawy; na przykład możesz poszukać sposobów na nawilżanie domu, aby otoczenie nie było zbyt suche.

To oczywiste, że jeśli na zewnątrz jest bardzo zimno, prawdopodobnie wszędzie będzie sucho. Mimo to, jeśli używasz ogrzewania, możesz użyć nawilżaczy. Pozwalają one utrzymać odpowiednią wilgotność w środowisku domowym.

Warto wiedzieć, że branie nadmiernie gorącego prysznica nie jest właściwe. Amerykańska Narodowa Biblioteka Medyczna zaleca branie krótkich, trwających około 10 minut pryszniców używając wyłącznie letniej wody.

Do higieny specjaliści sugerują również stosowanie specjalnego mydła lub żelu. Ponadto zalecają częste stosowanie kremu lub balsamu w celu zapewnienia odpowiedniego nawilżenia skóry. W dzisiejszych czasach istnieją specjalne produkty dla osób z atopową skórą. Twój dermatolog pomoże Ci wybrać najlepsze produkty do kąpieli i konkretną pielęgnację Twojej skóry.

Kobieta nakłada krem do twarzy
Atopowe zapalenie skóry można leczyć kremami nawilżającymi.

Dobór odzieży

Chociaż wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, niektóre tkaniny mogą pogorszyć stan skóry atopowej. Prawda jest taka, że istnieje tendencja do noszenia pewnych tkanin syntetycznych, które lepiej utrzymują ciepło i ograniczają pocenie się zimą. Należy unikać wszystkich tych materiałów, podobnie jak odzieży, która jest zbyt obcisła lub zawiera metki, lub szwy, które ocierają się o skórę.

Niektórzy eksperci zalecają nawet unikanie wełny. Idealnie byłoby nosić ubrania wykonane z naturalnych tkanin, takich jak bawełna, które są szerokie i nie powodują zbytniego ocierania. Przede wszystkim ważne jest, aby wybrać takie tkaniny na piżamy i prześcieradła.

Bardziej nawilżaj skórę zimą

Skóra atopowa często pogarsza się zimą z powodu zimna i braku wilgoci. Dlatego wskazane jest, aby Twoja skóra była stale nawilżona. Pamiętaj też o wybieraniu odzieży wykonanej z naturalnych tkanin.

Skonsultuj się z lekarzem, aby uzyskać szczegółowe porady dotyczące tego, jakich produktów użyć. Niezależnie od tego, czy bierzesz prysznic, nawilżasz skórę, czy szukasz ulgi w objawach, powinieneś używać specjalnych produktów przeznaczonych do Twojego rodzaju skóry.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.