Skandynawska tapeta: jak ją wykorzystać w dekoracji wnętrz?
Skandynawska tapeta w dekoracji to minimalistyczny materiał stosowany w nordyckim stylu , w którym biel, czerń i szarość odgrywają główną rolę. Ostatnio ten styl zyskuje coraz więcej zwolenników. Te neutralne odcienie otwierają również drogę do użycia jasnych kolorów, które dostarczają detali potrzebnych w każdej przestrzeni.
Przyjrzymy się, jak możemy zastosować tapetę skandynawską w różnych wnętrzach domu lub mieszkania, aby uzyskać przytulną atmosferę. Będziesz zaskoczona efektami, jakie można osiągnąć przy tak ograniczonej skali chromatycznej.
Czym się wyróżnia skandynawska tapeta
Jak sama nazwa wskazuje,tapeta skandynawska pochodzi z takich krajów jak Norwegia, Szwecja, Finlandia i Dania. Stworzono ją w bardzo szczególnym celu: aby uzyskać przytulny i dobrze oświetlony obszar podczas skandynawskich długich i ciemnych zim.
To tapeta, której wzornictwo czerpie inspirację z natury i geometrycznych kształtów. Dlatego najczęściej spotykane w niej motywy to liście, pnie, gałęzie, imitacje drewna oraz wzory w paski i kraty.
Na ogół tło tapety jest białe, a linie mogą być szare, czarne, a nawet brązowe. Zanim wybierzesz swój wzór, zastanów się, w jakim pomieszczeniu lub obszarze chcesz go wykorzystać. Pomyśl też, co musisz dodać, jeśli chodzi o meble i uzupełniające elementy dekoracyjne.
Może Cię zainteresować: Jak dbać o drewniane meble?
W jakich obszarach można zastosować tapetę skandynawską?
Jak już wspomnieliśmy, tapeta skandynawska to hit stylu dekoracyjnego o tej samej nazwie. Dominuje w nim minimalizm, proste linie, nieliczne meble i niewiele przedmiotów. Dzieje się tak dlatego, że w krajach Europy Północnej, gdzie zimy nigdy się nie kończą, ludzie spędzają dużo czasu w pomieszczeniach, więc domy muszą być jak najbardziej funkcjonalne.
Użyte kolory to biały, czarny, szary i, w niektórych przypadkach, brązowy. Nadają otoczeniu trzeźwy i elegancki wygląd.
Jednak bardzo często łączy się te neutralne odcienie z kolorową farbą, atrakcyjnym fotelem lub dywanem, który wnosi dodatkową dawkę koloru, co bardzo dobrze pasuje do wnętrza.
Skandynawska tapeta znajduje zastosowanie głównie w pomieszczeniach, takich jak sypialnia, jadalnia, przedpokój, ale równie dobrze sprawdza się też w salonie. Pomysł polega na wytapetowaniu jednej ze ścian i pozostawieniu pozostałych ścian w odcieniach bieli lub szarości, które uzupełniają wzór, a jednocześnie z nim kontrastują.
Drewno wspaniale dogaduje się ze stylem skandynawskim, więc nie wahaj się dodać drewnianych krzeseł lub stołów o prostych liniach do jadalni z nordycką tapetą na jednej ze ścian. Odcienie mebli powinny być jasne, np. dąb lub jesion.
Kamień i ceramika również świetnie się łączą ze skandynawską tapetą i tworzą przyjemną atmosferę. Dopóki tony są lekkie, połączenie będzie skuteczne.
Jak tapeta skandynawska łączy się z innymi kolorami?
Odpowiedź na to pytanie będzie zależeć od stylu, jaki ktoś chce nadać swojemu domowi. Każda osoba wykorzystuje styl nordycki na swój sposób i dostosowuje go do swoich upodobań.
Ogólnie można powiedzieć, że rzeczywiście można łączyć skandynawską tapetę z nieco jaśniejszymi kolorami. Ale zawsze staraj się pozostawić minimalistyczny styl tła.
W związku z tym postaraj się, aby skandynawska elegancja nie została zdominowana przez inne style. Jeśli tak się stanie, zerwiesz z podstawowymi nordyckimi wytycznymi i nie będzie to już czysto skandynawski styl.
Kolor może się pojawić w poduszkach fotela, o ile dodasz kilka koców w stylu nordyckim w neutralnych odcieniach, które dopełnią wystroju. Ponadto możesz wypróbować bardziej żywe odcienie rośliny doniczkowej, dywanu czy obrazów, które dobrze łączą się z tapetą.
Tapeta skandynawska świetnie prezentuje się również w towarzystwie pasteli. Wprowadzają harmonię i dają poczucie przytulnej przestrzeni, w której chciałoby się spędzać czas.
Być może zainteresuje Cię: Styl Wabi Sabi: Pochodzenie i jak zastosować go w swoich dekoracjach
Skandynawska tapeta tworzy styl, który nigdy nie wychodzi z mody
Mamy nadzieję, że uda Ci się zastosować niektóre z pomysłów, którymi się z Tobą podzieliliśmy. Zrób to bez obaw, mając pewność, że styl skandynawski nigdy nie wyjdzie z mody.
Dlaczego? Ponieważ bezapelacyjnie jest to styl, który tworzy przytulną przestrzeń za pomocą prostych linii. Te dwie cechy zawsze wygrywają przy dekorowaniu naszych domów.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Pampillón Olmedo, R. (2008). El modelo nórdico.
- Olmedo, R. P. (2008). El modelo nórdico. Revista de Economía Mundial, (18), 155-165.
- Trenzado, G. (2013). Las cooperativas en la UE: El modelo nórdico y el modelo mediterráneo. Mediterráneo económico, (24), 119-138.
- Berthier, F., & Artal, C. (2007). El jardín zen. Gustavo Gili.
- Zanfardini, M. (2015). Calidad en hoteles de montaña.
- GUTIÉRREZ VALDEMORO, JUAN (2016). Decoración y ambientación en habitaciones y zonas comunes en alojamientos