Skąd się biorą i jak można leczyć torbiele naskórkowe?

Torbiele naskórkowe to grudki na skórze, które mogą pojawiać się często, ale nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i dają niewiele objawów. Skąd się biorą? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.
Skąd się biorą i jak można leczyć torbiele naskórkowe?

Ostatnia aktualizacja: 05 czerwca, 2022

Torbiele naskórkowe to małe, łagodne grudki na skórze. Ich lokalizacja jest różna, ale pojawiają się głównie na twarzy, szyi i tułowiu.

Tego rodzaju torbiele rosną powoli i rzadko są bolesne. Rzadko powodują dyskomfort i dlatego nie wymagają leczenia. Czytaj dalej, aby poznać główne przyczyny i dostępne sposoby leczenia tych nieestetycznych zmian skórnych.

Skąd się biorą torbiele naskórkowe?

Naskórek, najbardziej powierzchowna warstwa skóry, składa się z cienkiej powierzchni, która chroni nieustannie odradzające się komórki. W większości przypadków torbiele naskórkowe rozwijają się, gdy komórki w naskórku nie złuszczają się prawidłowo i zamiast tego nadal się namnażają.

Mogą nawet znajdować się w głębszej warstwie skóry. Inną przyczyną ich pojawienia się jest zmiana skórna lub podrażnienie najbardziej powierzchownej części mieszka włosowego.

Ściany tego rodzaju torbieli tworzą komórki naskórka, a następnie do torbieli wydziela się keratyna. Zatem każde uszkodzenie mieszka włosowego lub gruczołu łojowego w skórze może wywołać nieprawidłowy wzrost komórek naskórka.

Objawy torbieli naskórkowych

Torbiele naskórkowe nie dają zbyt wielu objawów, ale mają pewne cechy charakterystyczne, takie jak:

  • Widoczny mały, okrągły guzek pod skórą twarzy, szyi lub tułowia
  • Centralny otwór torbieli jest zablokowany przez czarny pryszcz
  • Obszar skóry może być zaczerwieniony w przypadku infekcji lub stanu zapalnego torbieli a także przy zwiększonej wrażliwości
  • Może wypływać z niej gęsty, żółty, śmierdzący płyn
Osoba z cystami.
Jeśli komórki skóry nie złuszczają się normalnie, może rozwinąć się torbiel naskórkowa.

Czy musisz skonsultować się z lekarzem?

Większość torbieli naskórkowych nie prowadzi do dalszych problemów zdrowotnych i nie wymaga leczenia. Zwróć jednak uwagę, jeśli zaobserwujesz następujące cechy:

  • Szybki wzrost
  • Dochodzi do pęknięcia, które prowadzi do bólu lub innych oznak infekcji
  • Torbiel naskórkowa rozwija się w miejscu, które zawsze jest podrażnione
  • Powoduje dyskomfort ze względów estetycznych
  • Znajduje się w nietypowej części ciała, takiej jak palce
  • Wreszcie, jeśli prowadzi to do gorączki

Czynniki ryzyka torbieli naskórkowych

U każdej osoby może rozwinąć się jedna lub więcej torbieli naskórkowych, ale wiek dojrzewania może sprzyjać ich częstszemu pojawianiu się. Mężczyźni są bardziej predysponowani do ich występowania, podobnie jak osoby z zespołem Gardnera, zespołem znamion podstawnokomórkowych lub z wrodzonym zgrubieniem paznokci (pachyonychia congenita) typu II.

Możliwe komplikacje

W rzadkich przypadkach pojawiają się komplikacje, między innymi:

  • Stan zapalny
  • Bolesne infekcje i ropnie
  • Pęknięcie spowodowane urazem lub infekcją bakteryjną wywołaną przez Staphylococcus aureus, Escherichia coli i Streptococcus grupy A
  • Rak skóry (badanie ujawnia, że ​​1% torbieli przechodzi złośliwą transformację w kierunku raka podstawnokomórkowego lub raka płaskonabłonkowego)

Diagnoza

Lekarze powinni być w stanie zdiagnozować stan po prostu oceniając torbiel. Wygląda podobnie do kaszaka, ale nie jest spowodowana tą samą patologią. Torbiele naskórkowe powstają na skutek uszkodzenia mieszków włosowych lub zewnętrznej warstwy skóry. Dlatego lekarz zleci biopsję, aby wykluczyć inne schorzenia, jeśli nie jest pewny swojej diagnozy.

Diagnostyka różnicowa

  • Torbiele skórzaste (dermoidalne)
  • Tłuszczaki
  • Pseudocysty trądzikowe
  • Pseudotorbiele śluzowate

Leczenie torbieli naskórkowych

Torbiele naskórkowe zwykle nie wymagają leczenia, z wyjątkiem tych, które powodują dyskomfort ze względu na lokalizację, ze względów estetycznych lub z powodu nawracających infekcji. Poniżej wskazujemy, jakie są główne opcje terapeutyczne.

Nacięcie i drenaż

Zabieg ten polega na wykonaniu nacięcia w torbieli naskórkowej. Następnie lekarz wywiera niewielki nacisk ręczny, aby wycisnąć płyn. Ta procedura jest szybka i łatwa, ale torbiel może z czasem nawracać, jeśli lekarz nie wyczyści jej prawidłowo.

Wykonujący zabieg powinien wiedzieć, że konieczne jest wydobycie całej zawartości torbieli, to znaczy kapsułki, która ją zawiera. W przeciwnym razie torbiel z czasem uformuje się ponownie.

Pielęgniarka lecząca ranę skóry.
Drenaż nacinający jest jednym z pierwszych  stosowanych zabiegów w przypadku torbieli naskórkowych.

Drobna operacja

Zabieg ten wymaga interwencji specjalisty, który może usunąć całą torbiel, w tym jej torebkę wewnętrzną. Badanie opublikowane w czasopiśmie Medical Sciences szczegółowo opisuje znaczenie wycięcia całej wyściółki tego guza w celu zmniejszenia częstości nawrotów.

Pacjent, który przechodzi tę procedurę, prawdopodobnie będzie musiał wrócić kilka dni później, aby usunąć szwy. To niewielka operacja, ale zapobiega odrastaniu w tym samym obszarze. Jednak w przypadkach, w których występuje stan zapalny lub infekcja, lekarz będzie musiał przeprowadzić odpowiednie leczenie, a dopiero potem zaplanować operację.

Infiltracja

Inna metoda leczenia polega na wstrzyknięciu kortykosteroidu w obszar torbieli w przypadku obrzęku lub stanu zapalnego. Jednak tylko lekarz może to ustalić.

Terapia antybiotykowa

Są przypadki, w których obecność infekcji jest oczywista. Dlatego w pierwszej kolejności lekarz zaleci doustną antybiotykoterapię. Gdy infekcja ustąpi, oceni inne opcje terapeutyczne.

Torbiel niekoniecznie jest złośliwa

Torbiele naskórkowe to łagodne nowotwory skóry. W rzeczywistości są bardzo powszechne i nie wymagają leczenia, o ile nie występują kłopotliwe objawy. Staraj się ich nie odrywać ani wyciskać, aby uniknąć infekcji lub dalszych komplikacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Zito PM, Scharf R. Cyst, Epidermoid (Sebaceous Cyst) [Updated 2020 Apr 29]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK499974/
  • Habif TP. Benign skin tumors. In: Habif TP, ed. Clinical Dermatology: A Color Guide to Diagnosis and Therapy. 6th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2016
  • Weir CB, St.Hilaire NJ. Epidermal Inclusion Cyst. [Updated 2020 May 3]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK532310/
  • Wollina U, Langner D, Tchernev G, França K, Lotti T. Epidermoid Cysts – A Wide Spectrum of Clinical Presentation and Successful Treatment by Surgery: A Retrospective 10-Year Analysis and Literature Review. Open Access Maced J Med Sci. 2018;6(1):28-30. Published 2018 Jan 10. doi:10.3889/oamjms.2018.027
  • Hoang VT, Trinh CT, Nguyen CH, Chansomphou V, Chansomphou V, Tran TTT. Overview of epidermoid cyst. Eur J Radiol Open. 2019;6:291-301. Published 2019 Sep 5. doi:10.1016/j.ejro.2019.08.003
  • Weir CB, St.Hilaire NJ. Epidermal Inclusion Cyst. In: StatPearls. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020.
  • Zuber TJ. Minimal excision technique for epidermoid (sebaceous) cysts. Am Fam Physician. 2002;65(7):1409-1420.
  • Hoang VT, Trinh CT, Nguyen CH, Chansomphou V, Chansomphou V, Tran TTT. Overview of epidermoid cyst. Eur J Radiol Open. 2019;6:291-301. Published 2019 Sep 5. doi:10.1016/j.ejro.2019.08.003

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.