Schizofrenia dziecięca - co należy o niej wiedzieć?

Schizofrenia dziecięca - co należy o niej wiedzieć?
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Schizofrenia dziecięca to zaburzenie psychiczne, które wywołuje agresywne zachowanie i nagłe zmiany stanu emocjonalnego u najmłodszych. Jak można ją rozpoznać? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Czy kiedykolwiek słyszałaś taki termin jak schizofrenia dziecięca? To rzadkie zaburzenie psychiczne, które musi być zbadane przez ekspertów i o który musimy się jeszcze wiele nauczyć. Wiem jednak na pewno, że wymaga leczenia przez całe życie.

Schizofrenia to chroniczne zaburzenie psychotyczne. Wiąże się z licznymi deficytami poznawczymi, zaburzeniami osobowości, halucynacjami i utratą kontaktu z rzeczywistością. W dzisiejszym artykule poruszymy temat tej choroby u dzieci.

Ogólne fakty na temat schizofrenii dziecięcej

W większości przypadków schizofrenia zaczyna się rozwijać w przedziale wiekowym od 14. do 35. roku życia. Jest uznawana za wczesną, jeśli wystąpi między 13. a 18. rokiem życia. Należy odnotować, że jeśli do tego dojdzie, prognozy nie są zbyt dobre.

Jednak w dzieciństwie diagnozuje się zaledwie 1 na 10.000 dzieci. Te dane pokazują, że schizofrenia dziecięca to niezwykle rzadkie, a zarazem skomplikowane zaburzenie psychiczne.

Schizofrenia dziecięca: wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Czy główny objaw to halucynacje?

Przede wszystkim halucynacje nie zawsze potwierdzają istnienie schizofrenii dziecięcej. Mogą pojawiać się z powodu traumy psychologicznej lub niektórych rodzajów autyzmu.

Dzieci dotknięte schizofrenią cierpią również z powodu zaburzeń myślowych, impulsywnego i agresywnego zachowania oraz innych negatywnych objawów, takich jak apatia i wycofanie społeczne.  To ostatnie może zostać również pomylone ze stanami depresyjnymi. Z tego powodu diagnoza musi brać pod uwagę cały obraz kliniczny.

Inne objawy schizofrenii dziecięcej

Smutny chłopiec
Objawy schizofrenii dziecięcej mogą być inne u każdego dziecka. Jednak często wpływają na myśli, zachowanie i emocje najmłodszych.

Ogólnie rzecz biorąc, do cech charakterystycznych schizofrenii zaliczamy problemy, które dotykają myślenia, zachowania i emocji. Często pojawiają się omamy i halucynacje, podobnie jak zdezorganizowana mowa.

Niestety zaburzenie to jest trudne do wykrycia we wczesnych stadiach rozwoju. Dzieci mogą doświadczać opóźnień w rozwoju mowy, jak również w raczkowaniu i chodzeniu. Mogą występować również inne nietypowe zachowania ruchowe, takie jak drżenia różnych części ciała i bujanie się.

Z czasem mogą pojawić się inne zaburzenia, takie jak dziwne zachowania i zaburzenia zachowania w gronie i rodziny i przyjaciół. Często występują również problemy ze snem, irytacja oraz brak motywacji.

Agresywne dzieci

Agresywne nastawienie to kolejny objaw schizofrenii dziecięcej, który należy jeszcze dogłębnie poznać w przypadku dzieci w tak młodym wieku. To badanie zostało przeprowadzone na grupie dzieci w wieku od 4. do 15. roku życia, które znajdowały się w spektrum autyzmu.

72% z nich miało historię agresywnego zachowania, zaś u jednej trzeciej występowała znacząca agresywność. W niektórych przypadkach badacze nie byli w stanie znaleźć przyczyn takich epizodów. Właśnie dlatego taka wewnętrzna agresja jest uznawana za impulsywną.

Jaka jest przyczyna rozwoju tego zaburzenia?

Załamane dziecko
Do tej pory nie udało nam się poznać dokładnych przyczyn schizofrenii dziecięcej. Jednak w jej rozwoju znaczącą rolę mogą odgrywać czynniki genetyczne.

Przyczyna schizofrenii dziecięcej nadal nie jest znana, chociaż dokładnie to samo można powiedzieć o schizofrenii występującej u dorosłych. Badania wskazują na przyczyny genetyczne i zmiany w procesach chemicznych zachodzących w mózgu (związanych z dopaminą i kwasem glutaminowym).

Istnieją jednak czynniki, które mogą wywierać wpływ na pojawienie się się tego zaburzenia:

  • Schizofrenia występująca w rodzinie,
  • Spożywanie leków psychotropowych,
  • Źle działający układ odpornościowy,
  • Komplikacje w ciąży lub w trakcie porodu,
  • Poczęcie przez starzejącego się ojca.

Wysokie ryzyko popełnienia samobójstwa

Ryzyko popełnienia samobójstwa to jedna z największych obaw pacjentów i ich rodzin, jak również ich lekarzy. Zawsze należy o nim pamiętać, ponieważ statystyki wykazują, że 90% młodych osób, które odbierają sobie życie, cierpi na zaburzenia psychiczne.

Udowodniono, że 30% młodych osób cierpiących na schizofrenię będzie usiłowało w ciągu swojego życia popełnić samobójstwo. Dlatego też kluczową rolę odgrywa monitorowanie ich stanu od jak najmłodszych lat.ca nadaje się do leczenia?

Schizofrenia musi być leczona przez całe życie, bez względu na to, czy zaczęła się rozwijać w dzieciństwie, czy też u dorosłej osoby. Najważniejsze jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia, aby zmniejszyć częstotliwość epizodów psychotycznych i ich długoterminowy wpływ.

Teraz wiesz już odrobinę więcej na temat objawów i cech charakterystycznych schizofrenii dziecięcej. Pamiętaj, że wiele objawów może wiązać się z wieloma innymi zaburzeniami psychicznymi. Właśnie dlatego końcową diagnozę jest w stanie postawić jedynie lekarz, który odpowiada również za zasugerowanie spersonalizowanego leczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • McClellan, J., & Stock, S. (2013). Practice parameter for the assessment and treatment of children and adolescents with schizophrenia. Journal of the American Academy of Child and Adolescent Psychiatry. https://doi.org/10.1016/j.jaac.2013.02.008
  • Driver, D. I., Gogtay, N., & Rapoport, J. L. (2013). Childhood Onset Schizophrenia and Early Onset Schizophrenia Spectrum Disorders. Child and Adolescent Psychiatric Clinics of North America. https://doi.org/10.1016/j.chc.2013.04.001
  • Charles Schulz, S., & Goerke, D. (2016). Schizophrenia in children and adolescents. In The Medical Basis of Psychiatry: Fourth Edition. https://doi.org/10.1007/978-1-4939-2528-5_22
  • Read, J., Van Os, J., Morrison, A. P., & Ross, C. A. (2005). Childhood trauma, psychosis and schizophrenia: A literature review with theoretical and clinical implications. Acta Psychiatrica Scandinavica. https://doi.org/10.1111/j.1600-0447.2005.00634.x
  • Ross, R. G., Maximon, J., Kusumi, J., & Lurie, S. (2013). Violence in childhood-onset schizophrenia. Mental illness.
  • Stevens, J. R., Prince, J. B., Prager, L. M., & Stern, T. A. (2014). Psychotic disorders in children and adolescents: a primer on contemporary evaluation and management. The primary care companion for CNS disorders, 16(2).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.