Sarsaparilla - korzyści, ryzyko i efekty uboczne

Sarsaparilla - korzyści, ryzyko i efekty uboczne
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Sarsaparilla to roślina znana z różnych zastosowań leczniczych. Jednak, podobnie jak inne leki ziołowe, może powodować wiele skutków ubocznych. Odkryj wszystko na ten temat w dzisiejszym artykule.

Sarsaparilla to roślina znana ze swoich korzyści zdrowotnych.

Jest to winorośl z rodziny Smilax, która może osiągać nawet 15 metrów wysokości. Istnieją różne gatunki, ale najczęściej stosowane w medycynie są te amerykańskie, do których należą między innymi: smilax ornata, smilax officinalis, smilax medica, smilax siphilitica.

Jak wyszczególniono w publikacji w czasopiśmie Pharmacological Research jej ekstrakty wykazały działanie przeciwzapalne i immunomodulujące. I chociaż jej skutki są wciąż badane jest ona obecnie stosowana do produkcji suplementów. Czy znasz jej zalety?

Sarsaparilla: korzyści zdrowotne

Badania nad sarsaparillą są wciąż jeszcze w toku. Jednak zgodnie z niektórymi publikacjami, takimi jak Farmacopea ze Stanów Zjednoczonych, wiele korzyści przypisywanych jej jest spowodowanych wysokim stężeniem chemikaliów roślinnych. Są to między innymi triterpeny, sarsaparillozydy, parafina, smitilbina, związki fenolowe.

Jednak powinniśmy wiedzieć, że badania dotyczące wpływu sarsaparilli na ludzi są przestarzałe i niewystarczające, aby potwierdzić jej zalety. W każdym razie jej umiarkowane stosowanie zostało uznane za bezpieczne dla większości zdrowych osób dorosłych i nie powinno stanowić problemu.

Ważne jest, aby pamiętać, że nie jest to leczenie pierwszego wyboru, dlatego pomoc medyczna jest nadal konieczna. Ponadto, biorąc pod uwagę brak dowodów na jej bezpieczeństwo i skuteczność najlepiej stosować ją zachowując środki ostrożności. Zobaczmy dokładnie, w czym może nam pomóc.

1. Łuszczyca

Korzeń sarsaparilli jest stosowany od dziesięcioleci jako środek wspomagający przeciwko łuszczycy. W rzeczywistości jest to jeden z niewielu popartych dowodami efekt działania tej rośliny, jak widać w badaniach opublikowanym w International Immunopharmacology.

Mężczyzna z chorobą skórną

Według badań jeden ze sterydów zawartych w roślinie, zarzaponina, ma zdolność wiązania się z endotoksynami, które powodują obrażenia u pacjentów z tą chorobą skóry. W ten sposób może pomóc złagodzić objawy.

2. Zapalenie stawów

W strukturze korzenia sarsaparilli znajduje się związek flawonoidowy zwany azybiną. Zbiegając się z badaniem opublikowanym w Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine ten związek roślinny wykazał potencjał zmniejszenia stanu zapalnego u zwierząt z indukowanym zapaleniem stawów.

Chociaż brakuje badań weryfikujących to działanie u ludzi wyniki są obiecujące. Ponadto istnieją niepotwierdzone dane sugerujące, że spożywanie tego suplementu, sproszkowanego lub zmiażdżonego, może pomóc przy zapaleniu stawów.

3. Kiła

Prawdopodobne jest też, że sarsaparilla przynosi korzyści w przypadku niektórych chorób przenoszonych drogą płciową, takich jak kiła. Chociaż nie zastępuje leczenia antybiotykami i innymi lekami jest środkiem hamującym rozwój bakterii.

W artykule opublikowanym w czasopiśmie Molecules roślina ta wykazywała pozytywną aktywność wobec sześciu rodzajów bakterii i grzybów. Za taki efekt odpowiedzialne byłyby jej związki fenolowe. Podobnie jak w poprzednich przypadkach, konieczne są dalsze badania.

4. Zdrowie wątroby

Dzięki badaniom opublikowanym w The Journal of Membrane Biology stwierdzono, że roślina ta chroni wątrobę, a dzięki związkom flawonoidowym jej spożycie jako suplementu może pomóc zoptymalizować funkcje tego narządu. Ponadto minimalizuje negatywne skutki powodowane przez wolne rodniki.

Kobieta z bólem wątroby
Sarsaparilla ma działanie ochronne na wątrobę

Sarsaparilla: ryzyko i skutki uboczne

Pomimo braku dowodów sarsaparilla jest znana z wyżej wymienionych korzyści. Jednak należy wiedzieć, że w niektórych przypadkach jej spożycie niesie ze sobą ryzyko i skutki uboczne. Ogólnie rzecz biorąc większość zdrowych osób dorosłych nie powinno mieć żadnych problemów, gdy spożywa tę roślinę w umiarkowanych dawkach.

Mimo to zaleca się ostrożność w przypadku:

  • Kobiet w ciąży i podczas karmienia piersią.
  • Przewlekłych chorób – zawsze skonsultuj się z lekarzem.
  • Zażywania leków: Chociaż nie ma danych na temat interakcji leków nie wyklucza się takiej możliwości. Dlatego w przypadku podejrzeń lepiej skonsultować się z profesjonalistą.

Na razie nie ustalono bezpiecznej dawki do spożycia. Suplementy mogą zawierać od 100 do 1000 miligramów. Ważne jest, aby nie przekraczać tej dawki. Chociaż nie ma informacji o poważnych skutkach ubocznych wiadomo, że zbyt wysoka dawka może powodować podrażnienie żołądka.

Na koniec należy zauważyć, że Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nie zatwierdziła tego rodzaju środków ze względu na brak dowodów dotyczących ich bezpieczeństwa i skuteczności. Dlatego należy ją stosować ostrożnie, tylko jako suplement.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jiang, J., Wu, F., Lu, J., Lu, Z., & Xu, Q. (1997). Anti-inflammatory activity of the aqueous extract from Rhizoma smilacis glabrae. Pharmacological Research36(4), 309–314. https://doi.org/10.1006/phrs.1997.0234
  • Di, T. T., Ruan, Z. T., Zhao, J. X., Wang, Y., Liu, X., Wang, Y., & Li, P. (2016). Astilbin inhibits Th17 cell differentiation and ameliorates imiquimod-induced psoriasis-like skin lesions in BALB/c mice via Jak3/Stat3 signaling pathway. International Immunopharmacology32, 32–38. https://doi.org/10.1016/j.intimp.2015.12.035
  • Kim, J. H., Kismali, G., & Gupta, S. C. (2018). Natural Products for the Prevention and Treatment of Chronic Inflammatory Diseases: Integrating Traditional Medicine into Modern Chronic Diseases Care. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. Hindawi Limited. https://doi.org/10.1155/2018/9837863
  • She T, Zhao C, Feng J, et al. Sarsaparilla (Smilax Glabra Rhizome) extract inhibits migration and invasion of cancer cells by suppressing TGF-β1 pathway. PLoS One. 2015;10(3):e0118287. Published 2015 Mar 5. doi:10.1371/journal.pone.0118287
  • Xu, S., Shang, M. Y., Liu, G. X., Xu, F., Wang, X., Shou, C. C., & Cai, S. Q. (2013). Chemical constituents from the rhizomes of Smilax glabra and their antimicrobial activity. Molecules18(5), 5265–5287. https://doi.org/10.3390/molecules18055265
  • Xia, D., Fan, Y., Zhang, P., Fu, Y., Ju, M., & Zhang, X. (2013). Protective effects of the flavonoid-rich fraction from rhizomes of smilax glabra roxb. on carbon tetrachloride-induced hepatotoxicity in rats. Journal of Membrane Biology246(6), 479–485. https://doi.org/10.1007/s00232-013-9560-9

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.