Samodzielne myślenie oraz jak zwiększyć poczucie własnej wartości

Samodzielne myślenie oraz jak zwiększyć poczucie własnej wartości

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Samodzielne myślenie jest ważne. Powinniśmy zacząć myśleć o tym co jest najlepsze dla naszego zdrowia i nie martwić się opinią innych. Powinniśmy być wierni sobie i podejmować własne decyzje.

Zmarnowałam dużo czasu myśląc o wyglądzie i tym, co myślą o mnie inni. Jak będę wyglądała w tym stroju, który mam na sobie? Czy sąsiedzi zauważą, że kłóciłam się z moim partnerem? Czas włączyć samodzielnie myślenie i mniej martwić się o to, co myślą inni.

Znacznie częściej niż nam się wydaje jesteśmy zależni od innych i godzimy się z tym, że mówią nam jak żyć naszym życiem. To może być zbyt egocentryczne. Czy ludzie nie powinni martwić się własnym życiem i myśleć samodzielnie?

Tak! Ludzie powinni martwić się o własne życie. Jednak głównym celem niektórych osób wydaje się być zachowanie nienagannego wizerunku, tak aby wszyscy ich lubili.

Samodzielne myślenie: każda osoba musi czuć się dobrze w środku

Martwienie się własnym wizerunkiem nic nam nie da, jeśli pokonanie progu własnego domu sprawi, że poczujemy przygnębienie. Nagle nie jesteśmy idealną parą, ale małżeństwem na granicy rozpadu. Teraz nie mamy pracy, którą możemy się chwalić, ale szefa na którego zawsze narzekamy, który nas nie szanuje i nie płaci nam tyle ile jesteśmy warci.

Niemniej jednak, pomimo tego wszystkiego chodzimy z uśmiechem przyklejonym do twarzy. Kłamiemy, że nie mówimy niczego ponad to jak chcielibyśmy by wyglądała rzeczywistość.

Zmartwiona kobieta.

Czego się boimy? Tego co inni powiedzą? To ogromna strata energii. Każdy ma problemy. Jesteśmy niedoskonali! Popełniamy błędy i aby uczyć się na nich, musimy je zaakceptować.

Jednak zamiast tego staramy się je ukrywać, żyjąc życiem pełnym frustracji i nieszczęścia. Czy naprawdę chcemy poświęcić nasze dobre samopoczucie, aby utrzymać nasz wizerunek?

Nie ma znaczenia czy to sąsiad nas osądza czy członek naszej rodziny. Wszyscy mają tendencję do krytykowania tego, czego nie wiedzą. Może dlatego, że widzą w nich własne odbicie, którego tak naprawdę nie rozpoznają.

Szukanie szczęścia jest tym, co jest naprawdę ważne. A także robienie tego co sprawia, że ​​czujemy się dobrze. Nawet jeśli oznacza to konfrontację z naszymi różnymi lękami, wartościującymi sądami i krytyką, które nie mają wartości. Pierwszym krokiem jest samodzielne myślenie.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Lepiej być samemu, niż z niewłaściwą osobą

Samodzielne myślenie. Pozwól starym myślom odejść

Podobnie jak wiele rzeczy w tym życiu, jesteśmy otoczeni przez pewne przekonania, których ​​trzymamy się kurczowo, a opierając się nie pozwalamy im odejść. Wygląda na to, że w rzeczywistości jesteśmy tym w co wierzymy. Zasadniczo nasze przekonania nas określają. Ponadto uważamy, że jeśli nie pozostaniemy im wierni popełnimy straszny błąd.

Kobieta z wieloma dłońmi na głowie.

Musimy zacząć ustalać priorytety, czego pragniemy bardziej, dbać o nasze dobre samopoczucie, a nie robić to co sprawia przyjemność innym. Jak możemy to wszystko zrobić? Cóż, musimy zastosować tu samodzielne myślenie.

  • Uwolnij swoje własne żądania

Są pewne rzeczy, których się nauczyliśmy, ponieważ byliśmy wówczas małymi dziećmi i wywarły na nas duże wrażenie. Na przykład, jeśli otrzymaliśmy naganę za zbytnią gadatliwość, prawdopodobnie niewiele mówimy i zamiast tego słuchamy.

Co powiedziano nam w dzieciństwie? Jak musieliśmy się zaprezentować? Jacy musieliśmy być? Nie śmiej się za dużo. Nie skacz. Utrzymuj ubrania w czystości. Musieliśmy jechać w miejsca, na które nie mieliśmy ochoty.

Dlaczego musisz nadal to wszystko robić? Wówczas podlegałeś rodzicom, byli za Ciebie odpowiedzialni i mówili Ci co masz robić. Ale teraz nie musisz już tak postępować.

Możesz to wszystko zmienić!

Roześmiana kobieta.

  • Zaakceptuj to, co chcesz robić w życiu, a inni też Cię zaakceptują

Zanim wpadniemy w depresję, ponieważ wszyscy nas osądzają lub dlatego, że inni starają się zachować nienaganny wizerunek, musimy zadać sobie pytanie, czy akceptujemy to co chcielibyśmy robić czy też się ograniczamy.

Na przykład chcę się rozwieść, ale nie robię tego z powodu tego co inni mogą powiedzieć. Jednak tego właśnie chcę! Ograniczam się. Nie akceptuję własnej decyzji. Ponadto nie stawiam własnych pragnień na pierwszym miejscu.

Musimy zacząć nadawać priorytety naszym decyzjom. W ten sposób zauważymy, że ludzie nie oceniają nas tak bardzo jak myślimy. A nawet jeśli, to kogo to obchodzi!

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł:  Nawyk prokrastynacji – co się za tym kryje?

Zacznijmy myśleć samodzielnie. Dajmy priorytet temu, czego chcemy a nie temu co powinniśmy robić. W końcu to my siedzimy za sterami naszego życia.

Nie możemy kierować naszym życiem ulegając naszym przekonaniom i lękom, a tym bardziej poddając się woli innych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Imágenes: Katharina Jung, Melania Brescia.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.