Samobójstwo - dlaczego coraz więcej osób się na nie decyduje

W ostatnim czasie obserwuje się wzrost liczby samobójstw, które wynikają z przyczyn psychospołecznych. Rozmawiamy o tym trendzie i jego możliwej profilaktyce.
Samobójstwo - dlaczego coraz więcej osób się na nie decyduje
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 30 marca, 2023

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) każdego roku około 1 miliona ludzi popełnia samobójstwo. Niestety, w ostatnim czasie liczba ta wzrosła. Chociaż nie zawsze możemy być tego świadomi, decyzja osoby o zakończeniu życia nie jest tylko decyzją indywidualną. Ważną rolę odgrywają w niej również czynniki społeczne. Dlatego nadszedł czas, aby poważnie zająć się wzrostem liczby samobójstw.

Jeśli tak wielu ludzi uważa śmierć za jedyne wyjście z cierpienia, oczywiste staje się, że coś jest nie tak z naszym społeczeństwem. Stres związany z pracą i finansami, indywidualizm i samotność, brak kontaktu, słaba opieka psychiatryczna… jest wiele obszarów, które należy poprawić , jeśli chcemy zakończyć z tym problemem.

Samobójstwo – istotne dane dotyczące problemu

Pomimo że jest to temat tabu, który nadal jest stygmatyzowany, samobójstwo jest rzeczywistością, z którą żyjemy na co dzień. Odpowiada za ponad połowę wszystkich gwałtownych zgonów na świecie i jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonów wśród młodych ludzi w wieku 15-29 lat.

Zachowania samobójcze dotykają ludzi ze wszystkich środowisk, klas i w każdym wieku. Jak się okazuje, nie tylko najmłodsi są na nie narażeni.

Znaczący szczyt zachorowań stwierdzono u osób powyżej 65 roku życia. Nawet populacja dzieci, którą wcześniej uważano za grupę niskiego ryzyka, odnotowała wzrost wskaźnika samobójstw.

Jeśli te liczby wydają nam się niepokojące, to pamiętajmy, że wciąż nie odzwierciedlają one całej sytuacji. Wiele zgonów rejestrowanych jako wypadki to w rzeczywistości zgony dobrowolne. Pomija się również samobójstwa bierne (popełniane głównie przez osoby starsze).

Istnieje wiele prób samobójczych, które choć nie kończą się śmiercią, również są niepokojące. W związku z powyższym liczba prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży wzrosła w 2022 roku o 250%.

Wszystkie te dane ostrzegają nas, że duży odsetek populacji doświadcza poważnych problemów emocjonalnych i przeżywa stresujące doświadczenia, które stawiają ich w sytuacjach bez wyjścia.

Chłopiec z depresją.
Rzeczywistość samobójstw stała się oczywista w populacji dzieci. Wcześniej ta grupa była uważana za grupę niskiego ryzyka. Teraz jednak się to zmieniło.

Fakty do rozważenia

Osobom, które nigdy nie były w takiej sytuacji, może być trudno zrozumieć, że ktoś podjąłby decyzję o zakończeniu swojego życia. Ale prawda jest taka, że nikt nie jest bezpieczny, a pustka i rozpacz mogą wkraść się w każdej chwili. Co więcej, mogą stać się tak intensywne, że dana osoba uzna, że nie ma innego wyjścia.

Chociaż przyczyny i czynniki ryzyka mogą się różnić w zależności od kontekstu, istnieją pewne czynniki, o których wiadomo, że są związane z zachowaniami samobójczymi. Oto niektóre z nich:

  • Bycie ofiarą nadużyć.
  • Cierpienie nękania albo przemocy fizycznej lub psychicznej. Zastraszanie jest jednym z głównych czynników ryzyka wśród nieletnich.
  • Sensacyjne rozpowszechnianie samobójstw w mediach.
  • Cierpienie z powodu pewnej wrażliwości psychicznej, zaburzenie psychiczne lub wcześniejsze próby samobójcze.
  • Brak silnych relacji i brak sieci wsparcia.
  • Brak dobrych strategii radzenia sobie w trudnych i stresujących sytuacjach.

Oprócz powyższego, do wzrostu liczby samobójstw na całym świecie przyczyniła się globalna pandemia koronawirusa. Przyniosła ona poważne konsekwencje, powodując zniszczenie milionów miejsc pracy, wpływ na systemy gospodarcze, ciągłe bombardowanie przez media strachem, zakłócenie rutyny i utratę kontaktów międzyludzkich z powodu wyobcowania.

Niewątpliwie sytuacja ta znacznie pogorszyła stan zdrowia psychicznego wielu osób. A przy braku zasobów osobistych, zdrowotnych i społecznych, aby poradzić sobie z tym, co się stało, dobrowolna śmierć mogła być postrzegana jako jedyne wyjście.

Kobieta w maseczce przy oknie w wieżowcu
Sytuacje izolacji i zerwania więzi społecznych sprzyjają ryzyku samobójstwa

Działania zapobiegające wzrostowi samobójstw

Mówiąc o samobójstwie, zwykle skupiamy się tylko na osobie, która kończy swoje życie. Jest to jednak problem strukturalny, który obejmuje całe społeczeństwo.

Konieczne jest podjęcie działań ograniczających wzrost samobójstw. Działania te powinny obejmować obszary, takie jak: administracja, opieka zdrowotna, opieka społeczna, rodzinna i indywidualna. Programy zapobiegania samobójstwom zostały opracowane z pomyślnymi wynikami.

Ponadto należy rozważyć inne środki:

  • Edukować i podnosić świadomość wśród ludności na temat samobójstw, ich przyczyn i konsekwencji.
  • Eliminowanie tabu i piętna, rozmawianie o tym w odpowiedni i świadomy sposób. W tym zakresie media powinny podkreślać możliwe rozwiązania i sposoby pomocy.
  • Tworzenie programów o specyficznych cechach dla każdej populacji docelowej.
  • Ograniczenie wpływu czynników ryzyka i wzmocnienie czynników ochronnych.
  • Szkolenie pracowników służby zdrowia, aby wykrywali wczesne sygnały ostrzegawcze.
  • Zapewnienie wystarczającej, wysokiej jakości i specjalistycznej opieki w zakresie zdrowia psychicznego.

Krótko mówiąc, położenie kresu wzrostowi liczby samobójstw musi być wspólnym wysiłkiem i jak wynika z danych liczbowych, jest pilnym zadaniem. Osoba zagrożona samobójstwem musi otrzymać wsparcie i opiekę, zarówno ze strony otoczenia, jak i profesjonalistów. Prewencja pierwotna jest kluczem do osiągnięcia tego celu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Arias López, H. A. (2012). Factores de éxito en programas de prevención del suicidio. Revista Vanguardia Psicológica Clínica Teórica y Práctica3(2), 215-225.
  • Benítez Camacho, É. (2021). Suicidio: el impacto del Covid-19 en la salud mental. Medicina y ética32(1), 15-39.
  • Navarro-Gómez, N. (2017). El suicidio en jóvenes en España: cifras y posibles causas. Análisis de los últimos datos disponibles. Clínica y Salud28(1), 25-31.
  • Velásquez Suarez, J. M. (2013). Suicide in the Elderly. Revista Colombiana de Psiquiatría42, 80-84.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.