Sałatka - 7 zakazanych składników

Sałatka kojarzy się z dietetycznym i lekkim posiłkiem. Należy jednak uważać na niektóre produkty i zrezygnować z dodawania ich do swoich sałatek.
Sałatka - 7 zakazanych składników
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Sałatka może być źródłem zdrowia, witamin i substancji odżywczych, jednak kluczem do sukcesu jest odpowiedni dobór składników. Niektóre z produktów, które zwykliśmy dodawać do naszych sałatek, mogą być ogromnym wsparciem dla naszego organizmu; inne – wręcz przeciwnie i powinniśmy unikać ich jak  ognia.

Sałatka kojarzy się z dietetycznym i lekkostrawnym posiłkiem. Poznaj 7 składników, który nie warto do niej dodawać, zwłaszcza jeśli akurat walczy się z nadmiarowymi kilogramami. Zdecydowanie lepiej zastąpić je czymś zdrowszym i mniej kalorycznym.

1. Sałatka z bekonem? Tylko nie to!

Bekon to produkt, który nigdy w życiu nie powinien znaleźć się w Twojej sałatce, ponieważ jest niezwykle tłusty i kaloryczny. Jedna porcja to aż 400 kalorii i 30 gramów czystego tłuszczu!

Oczywiście wszystko zależy od ilości bekonu dodanego do danej potrawy, jednak mimo wszystko zdecydowanie odradzamy spożywanie go wszystkim osobom zmagającym się ze zbędnymi kilogramami.

sałatka z bekonem

W sklepach nie brakuje produktów mogących zastąpić prawdziwy tłusty bekon. Jednak nawet te bekonowe dodatki, które z mięsem mają niewiele wspólnego, zamiast dostarczać substancji odżywczych, są raczej źródłem soli, tłuszczów nasyconych, cukrów i konserwantów.

Jeśli już koniecznie chcesz dodać do swojej sałatki coś słonego czy chrupiącego, wypróbuj warzywa. Rzodkiewka czy papryka to świetna opcja.

2. Tosty i grzanki

Tosty i grzanki to tylko źródło zbędnych kalorii, pozbawionych walorów odżywczych. Zazwyczaj smaży się je w dużej ilości tłuszczu, dzięki czemu uzyskują lepszy smak.

Rozsądna ilość grzanek, dzięki którym Twoja sałatka nadal będzie zdrowa i niskokaloryczna to jedynie 2 łyżki stołowe na całą miskę.

Jeśli jednak zawsze będziesz dodawać pieczywo tostowe do swoich sałatek, wartość kaloryczna tego posiłku może wzrosnąć nawet o 100 lub więcej kalorii.

Zamiast grzanek wybierz 1 lub 2 łyżki stołowe ziaren lub zbóż. Dobrym wyborem są pestki słonecznika lub sezam. Dzięki nim sałatka nie tylko będzie lepiej wyglądać i smakować, lecz także dostarczy dużą dawkę błonnika i inne korzyści dla zdrowia.

3. Produkty smażone

Kurczak, krewetki i ryby doskonale sprawdzą się jako składnik wielu sałatek, pod warunkiem oczywiście, że nie będą smażone. Smażone produkty są źródłem tłuszczu i kalorii, nawet jeśli same zawierają zdrowe tłuszcze i kwasy tłuszczowe.

Jeśli często jadasz poza domem, dokładnie czytaj opisy dań serwowanych w restauracjach.

smażone racuchy

Należy unikać wszelkich potraw określanych mianem ,,chrupkich”, ,,chrupiących” i ,,panierowanych”, ponieważ niemal zawsze smaży się je w głębokim tłuszczu.

Składnikiem wielu azjatyckich dań są smażone pierożki wonton – zanim zamówisz sałatkę tego rodzaju, dowiedz się, jak się ją przygotowuje i ewentualnie poproś o zastąpienie smażonego produktu czymś grillowanym lub gotowanym.

4. Sałatka ze śmietanowymi sosami i dressingami? Zapomnij!

Jeśli Twoja sałatka zawiera zdrowe i pełnowartościowe produkty, to skropienie jej wysokokalorycznym kremowym sosem lub dressingiem może zaprzepaścić wszelkie te korzyści w mgnieniu oka.

Najpopularniejsze dressingi do sałatek potrafią dostarczyć sałatce nawet do 150 dodatkowych kalorii i do 15 gramów tłuszczu.

Dressingi i sosy bez tłuszczu wcale nie są o wiele lepszą opcją. Te komercyjne najczęściej zawierają bardzo dużo cukru, który zastępuje tłuszcz. W związku z tym taki sos to nawet 60-80 kalorii na jedną porcję (2 łyżki stołowe).

Najzdrowszym i najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie domowej roboty sos vinaigrette.

5. Szynki i wędliny

Przetwarzane mięsa, takie jak szynki czy wędliny, które możesz kupić w sklepie, także nie są najlepszym dodatkiem do sałatek, chociaż pierwotnie miały być źródłem zdrowia, witamin i substancji odżywczych.

Spośród tego rodzaju produktów najczęściej do naszych sałatek trafia salami. Warto jednak podkreślić, że jeden cienki plasterek tej wędliny to aż 43 kalorie i 3 gramy tłuszczu.

Pomnóż te wartości przez 4 czy 5 plastrów salami, które ze smakiem dorzuciłabyś do swojej sałatki, a uzyskujesz naprawdę sporą dodatkową dawkę tłuszczu i kalorii.

Co więcej, szynki i wędliny zawierają dużo soli, dostarczają więc do organizmu dużo sodu. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie chude mięso – indyk, kurczak czy cielęcina.

6. Marynowane mięsa

Mięsa w marynacie, np. miodowej, także nie są najlepszym wyborem, jeśli chcesz, aby Twoja sałatka była rzeczywiście zdrowa i niskokaloryczna.

Oczywiście odpowiednio przygotowany sos czy marynata dodaje dużo smaku samemu mięsu oraz sałatce, jednak dodatkowo dostarcza zupełnie niepotrzebną dodatkową porcję tłuszczu.

Zamiast tego dorzuć do sałatki suszone owoce, orzechy, żurawinę lub migdały. Są one nie tylko bardzo smaczne, lecz także zawierają wiele substancji odżywczych i witamin. Co więcej, są pozbawione cukru i tak zwanych pustych kalorii.

7. Sałatka z serem? Przemyśl to!

sałatka z serami

Bez paniki! Nie każdy ser to od razu wróg Twojego zdrowia i szczupłej sylwetki. Musisz jednak uważać na sery takie jak cheddar, ponieważ są źródłem tłuszczów nasyconych. Inna rzecz, którą warto mieć na uwadze to ilość sera, jaką chcesz dodać do swojej sałatki.

Wybieraj sery naturalne, pozbawione sztucznych barwników i konserwantów. Substancje tego rodzaju zapewniają serom smak, są to jednak puste kalorie bez żadnej wartości.

Optymalna ilość sera, którą możesz dodać do swojej sałatki to około 25 gramów. Skorzystaj z wagi kuchennej i odmierz zalecaną ilość tego produktu.

Jeśli naprawdę zależy Ci na utracie zbędnych kilogramów, rób posiłki samodzielnie w domu – dzięki temu będziesz wiedzieć dokładnie, co i jak jesz. Ułatwi Ci to także liczenie kalorii.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Souza RJ., Mente A., Maroleanu A., Cozma AI., et al., Intake of saturated and trans unsaturated fatty acids and risk of all cause mortality, cardiovascular disease, and type 2 diabetes: systematic review and meta analysis of observational studies. BMJ, 2015.
  • Kotemori A., Ishihara J., Zha L., Liu R., et al., Dietary acrylamide intake and risk of breast cancer: the japan public health center based prospective study. Cancer Sci, 2018. 109 (3): 843-853.
  • Stanhope KL., Sugar consumption, metabolic disease and obesity: the state of the controversy. Crit Rev Clin Lab Sci, 2016. 53 (1): 52-67.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.