Rzeczy, których dzieci mogą się nauczyć ze świąt Bożego Narodzenia

Święta Bożego Narodzenia to wspaniały czas na poznawanie wartości, uczuć i kultury. Jest kilka cennych rzeczy, których dzieci mogą się nauczyć w tym okresie.
Rzeczy, których dzieci mogą się nauczyć ze świąt Bożego Narodzenia
Elena Sanz

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 24 stycznia, 2023

Czy są rzeczy, których dzieci mogą się nauczyć ze świąt Bożego Narodzenia? Tak, wdzięczność jest jedną z nich. Za co możemy być wdzięczni? Zdrowie, rodzina, przyjaciele. I dlaczego nie prezenty? Wszystko to są powody do wdzięczności. W tym okresie dobrze jest zachęcać dzieci do nauki tej cechy.

Inne formy nauczania w okresie świątecznym to zajęcia dydaktyczne. Wykonywanie rękodzieła, rozumienie znaczenia Wigilii i słuchanie tradycyjnych pieśni to tylko niektóre przykłady.

Wykorzystaj emocje, by dbać o tę wiedzę, dzielić się nią z rodziną i pokazywać dzieciom, że istota świąt wykracza poza rzeczy materialne.

Sądzimy, że spodoba Ci się również ten artykuł: Boże Narodzenie – czynnik ryzyka sercowo-naczyniowego

Czego dzieci mogą nauczyć się ze świąt Bożego Narodzenia

Wraz z wiekiem dzieci zyskują większą świadomość tego, co oznacza Boże Narodzenie. Często kojarzą to święto z przybyciem Świętego Mikołaja i Trzech Mędrców.

Gdy nadejdzie 25 grudnia, a później 6 stycznia, wykorzystaj ten czas na zabawę i zadania pedagogiczne, oprócz wpajania wartości i cnót swoim dzieciom. Proponujemy następujące zajęcia.

1. Runda wdzięczności

Mówiliśmy już o wdzięczności, wartości obowiązującej w każdym momencie życia. Ale podczas Bożego Narodzenia warto podkreślić, że najważniejsze są nie prezenty, ale wysiłek i uczucie, z jakim zostały wręczone. Podobnie, zdrowie, bycie z rodziną i dobra zabawa to wartości ponadczasowe.

W Wigilię Bożego Narodzenia zaproponuj zabawę, w której każde dziecko i pozostali obecni podają powody, dla których składają podziękowania.

Jeśli chodzi o wdzięczność, kilka badań potwierdza, że jest to postawa, która pomaga ludziom być szczęśliwszymi. Poprawia też relacje i buduje bardziej pozytywne nastawienie do wszystkiego. Wspieraj tę cechę od dzieciństwa, aby wychować szczęśliwego dorosłego człowieka.

rzeczy, których dzieci mogą się nauczyć od Bożego Narodzenia.
Wdzięczność wykracza poza prezenty. Jesteśmy wdzięczni za każde dobro w życiu, a zwłaszcza za to, co niematerialne.

2. Ćwiczenia uważności

Ostatni miesiąc roku nadaje się do tworzenia bilansu psot, postępów w szkole i zachowania w domu. Te ważne działania pomogą podczas ustalania noworocznych postanowień.

Wyjaśnij dzieciom, na czym polega ćwiczenie uważności, podając proste przykłady. Przypomnienie dnia, w którym nie zachowywały się zbyt dobrze lub moment, w którym wykazały się odpowiedzialnością, to aspekty, które mogą uwzględnić w swoim bilansie.

Następnie, na podstawie swoich doświadczeń dzieci proponują, co powinny zmienić, poprawić lub wzmocnić w nadchodzącym okresie. To narzędzie jest przydatne w życiu i jest jedną z wielu rzeczy, których możesz nauczyć dzieci przy tej okazji.

3. Czego dzieci mogą się nauczyć w okresie świątecznym: przekazywanie darowizn i dzielenie się

Programy KITS wskazują, że pokazanie dzieciom, jak ważne jest dzielenie się, motywuje je do częstszej hojności. Rozważ używanie następujących zwrotów:

  • „Dzielenie się jest fajne!”.
  • „Dzielenie się sprawia, że czujesz się dobrze”.
  • Kiedy się dzielisz, sprawiasz, że inni czują się dobrze”.
  • „Dzielenie się to dobry sposób na bycie przyjacielem”.
  • „Kiedy się dzielimy, inni chętniej dzielą się z nami”.

Jak to zrobić? Zachęć dzieci, aby w listach do Świętego Mikołaja umieściły swoich przyjaciół. Sprawdźcie też wspólnie, czy w domu są zabawki w dobrym stanie, których dziecko już nie używa i przekażcie je tym, którzy ich potrzebują.

4. Gry rozwijające myślenie

Przekręty językowe, dowcipy i zagadki ożywiają święta Bożego Narodzenia, zwłaszcza jeśli pozwolisz dzieciom zaprezentować swoje pomysły. Dzięki takim zajęciom wzbogacają swoje słownictwo, stosują logikę i rozwijają myślenie.

W zabawie z zagadkami lub rebusami świątecznymi dla dzieci uczestnicy podają wskazówki i czekają, aż przeciwnik je rozwiąże. Upewnij się, że wyzwanie zawiera słowa lub znaki nawiązujące do świąt, na przykład:

  • „Kto to będzie, kto przyjedzie, cały ubrany na czerwono w swoich saniach na Boże Narodzenie?”.
  • „Jest okrągły, ze złotym lub srebrnym sercem. Będzie dzwonił na Boże Narodzenie, a ty będziesz go bić w nieskończoność”.
  • „Jesteśmy mali i krągli, i przyniesiemy ci szczęście, jeśli do północy zjesz nas dwanaście”.

5. Czego dzieci mogą się nauczyć ze świąt Bożego Narodzenia: świąteczne czytania

Historie nawiązujące do tego okresu są zabawne i edukacyjne. Opowieści bożonarodzeniowe stanowią świetną pomoc w poznawaniu tradycji oraz znaczenia i ducha obchodów.

Geneza wieńca adwentowego, narodziny Dzieciątka Jezus, legenda o Mędrcach i setki współczesnych opowieści składają się na wykwintne menu dziecięcych opowieści odpowiednich na święta.

Educared zauważa, że czytanie rozwija wyobraźnię, pomaga w nauce, sprzyja koncentracji i jest świetną zabawą. Ze swojej strony Fundacja Zdrowia Dziecka twierdzi, że zachęcanie do codziennego czytania jest wskazane, aby stało się normalną i nawykową czynnością.

Nie pozwól, aby grudzień był wyjątkiem i zaproś dzieci do czytania. Możesz kupować książki, zamawiać je w bibliotekach lub wyszukiwać w Internecie; opcji jest mnóstwo.

6. Tradycyjne pieśni

W wielu krajach kolędy są charakterystyczne dla Bożego Narodzenia. Jeśli dzieci szczegółowo omówią te piosenki, zrozumieją historię bożonarodzeniową, ponieważ wszystkie teksty odnoszą się do tych wydarzeń.

Pobierz playlisty z sezonowymi piosenkami tylko dla dzieci. Jeśli opanowały czytanie, zabawne może być ich śpiewanie ich w karaoke.

rzeczy, których dzieci mogą się nauczyć od Bożego Narodzenia.
Pieśni bożonarodzeniowe mogą nauczyć nas wartości i tradycji.

7. Rękodzieło

Magazyn Para el Aula zwraca uwagę na rękodzieło jako środek stymulujący umiejętności uczenia się dzieci. Może zwiększać małe i duże umiejętności motoryczne, a także pozwala dzieciom tworzyć nowe przedmioty i sytuacje.

Wśród rzeczy, których dzieci mogą nauczyć się podczas Bożego Narodzenia, jest robienie ozdób do powieszenia na choince lub umieszczenia ich w dowolnym pokoju w domu. Wykorzystajcie materiały pochodzące z recyklingu i dajcie się ponieść wyobraźni.

Za pomocą patyczków do lodów, farby i brokatu zaprojektuj piękne mini sosny. Znajdź suche gałęzie i zrób wieńce, wypchaj pończochy i ulep słodkie bałwany. Pomysłów na wykonanie dekoracji z dziećmi jest mnóstwo.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: 3 świąteczne potrawy i desery z całego świata

Znaczenie świąt Bożego Narodzenia w dzieciństwie

Błędem jest przegapić okazję świąt, która może przyczynić się do edukacji dzieci. Sztuka, muzyka i historia to tematy, które mogą wypełnić zabawne zajęcia wzmacniając kulturę i celebrację grudnia.

Poza tym przebywanie z rodziną i bliskimi w okresie świąt Bożego Narodzenia wzmacnia nasze więzi, ponieważ są to niezwykle dni, w których emocje sięgają zenitu. Grudzień jest również pełen nostalgii i radości, uczuć, które są niezbędne w tworzeniu wspomnień, które dzieci zachowają na całe życie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.