Jak ruszyć do przodu po rozstaniu?
Kiedy związek się kończy, oboje partnerzy muszą pogrążyć się w żałobie. Czasami nie jesteśmy w stanie odpuścić naszemu byłemu partnerowi, niezależnie od przyczyn, które doprowadziły do zerwania. Nie jest łatwo znów ruszyć do przodu po rozstaniu.
Ból i cierpienie będą w dużej mierze zależeć od tego, jak długo byliście razem. Zerwanie jest łatwiejsze, jeśli jesteś w związku tylko przez kilka miesięcy, zupełnie inaczej jest jednak, gdy byliście ze sobą od lat.
W każdym razie ważne jest, aby wiedzieć, jak zacząć od nowa, chociaż czasami nie jesteśmy w stanie tego zrobić ze względu na inne rodzaje problemów.
Odpuszczanie i ruszanie do przodu po rozstaniu
Dlaczego tak trudno jest nam odsunąć się od naszego byłego? Czy tak bardzo go kochamy? Związek kończy się z powodów, których obaj partnerzy są świadomi. Ale czasami ruszenie do przodu po rozstaniu jest trudne, ponieważ wierzyłeś, że jesteś zakochany.
Czasami możesz nawet zmusić się, by spróbować ponownie stworzyć z kimś bliską relację. Jednak problemy, których doświadczyłeś w związku przedtem, powracają i pozostają nierozwiązane. Prowadzi to do kolejnego zerwania, które jest gorsze i bardziej bolesne niż pierwsze.
Poniżej chcielibyśmy podzielić się z Tobą kilkoma powodami, dla których możesz nie być w stanie zwrócić wolności swojemu byłemu partnerowi po rozstaniu. Zobaczymy też, dlaczego ruszenie do przodu może okazać się tak trudne.
1. Uzależnienie emocjonalne
Jest wiele osób, które cierpią z powodu uzależnienia emocjonalnego, czyli niezdolności do życia bez związku. Czasami wynika to z braków emocjonalnych, które wyniosły z dzieciństwa.
Uzależnienie emocjonalne powoduje, że nie jesteśmy w stanie oddzielić się od partnera. Nawet jeśli nie ma już przy nas drugiej osoby, lukę, która pozostała, zastępujemy czymś innym. Dlatego, jeśli jesteś osobą niesamodzielną emocjonalnie, starasz się nigdy nie być sam.
Jeśli cierpisz na ten problem, nie zdajesz sobie sprawy, że w rzeczywistości nie kochasz swojego partnera. Po prostu go potrzebujesz.
Przeczytaj więcej: 8 rad, jak zakończyć związek w zdrowej atmosferze
2. Nie lubisz przegrywać
Spójrzmy prawdzie w oczy. Nikt nie lubi przegrywać – przynajmniej większość ludzi nie. Oznacza to, że zerwanie nie było w twoich planach. Ponadto idea ta jest wzbogacona pojęciem romantycznej miłości. Kiedy związek się kończy, myślimy, że skończyło się całe życie. Wszystko po prostu się zatrzymuje i nic nie może ruszyć do przodu.
Zastanów się, czy naprawdę jesteś zraniony, czy to twój umysł sprawia, że myślisz, że jesteś zraniony. Czasami brak spojrzenia na sytuację z odpowiedniej perspektywy powoduje, że gubimy się w naszych emocjach i uczuciach.
Czy nie chcę odpuścić, bo go kocham, czy dlatego, że czuję się zraniony?
Zobacz też: 3 negatywne emocje, które kradną twoje szczęście
3. Opuszczenie strefy komfortu
Wiele osób może pomylić niemożność odpuszczania ze strachem przed samotnością, ale część idzie to znacznie dalej. Boimy się stracić ten komfortowy stan, w jakim się znajdowaliśmy, ponieważ zmiany zawsze nas przerażały.
Wyobraź to sobie. Przez długi czas doświadczasz życia ze swoim partnerem i zmiana tego wszystkiego jest czymś, co odrzucasz. Myślisz, że czujesz się bezpiecznie odrzucając tę zmianę, ponieważ obawiasz się, że wszystko się pogorszy, jeśli odpuścisz.
Ale pomyśl. Czego się boisz? Czasami nasze obawy są całkowicie bezpodstawne. Bardzo często coś nas ciągnie i zmusza do opuszczenia naszej strefy komfortu. Nie podoba nam się to, ale kiedy nie mamy możliwości odmowy, nie ma innej alternatywy.
Nie bój się zmian. Pamiętaj, że najlepiej jest obrać inną ścieżkę, jeśli twój związek się nie udał.
Bardzo często nie chcemy odpuścić, ponieważ nie czujemy się komfortowo stawiając czoła życiu bez osoby, która była u naszego boku tak długo. Nazywa się to samolubstwem. Musimy nauczyć się odpuszczać, bo dopiero wtedy możemy ruszyć dalej po rozstaniu. Popełniamy również duży błąd w naszym postrzeganiu romantycznej miłości: wierzymy, że nie ma życia poza naszym partnerem.
Rozstanie nie oznacza, że twoje życie się skończyło – oznacza po prostu, że pewien rozdział został zamknięty. Ale od kiedy to książka ma tylko jeden rozdział? Zacznij przewracać strony i kontynuuj pisanie księgi swojego życia. Masz jeszcze wiele doświadczeń do przeżycia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Sánchez Aragón, Rozzana., Martínez Cruz, Rebeca. (2014).Causas y Caracterización de las Etapas del Duelo Romántico. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2007471914703783