Rozwarstwienie aorty - jakie daje objawy?

Rozwarstwienie aorty to uszkodzenie wewnętrzne, które wymaga natychmiastowej interwencji. Zobaczmy, jakie daje objawy i czy istnieją możliwości zapobiegania temu problemowi.
Rozwarstwienie aorty - jakie daje objawy?

Ostatnia aktualizacja: 06 czerwca, 2023

Specjaliści uważają rozwarstwienie aorty za nagły przypadek medyczny, kiedy muszą natychmiast interweniować. Powodem konieczności jak najszybszego podjęcia leczenia jest wysoka śmiertelność. Dlatego w tym artykule dowiemy się więcej o tym poważnym uszkodzeniu tętnicy.

Możliwe, że nigdy nie słyszeliśmy o tym terminie. Jednak częstotliwość występowania tej anomalii jest coraz większa. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, czym jest rozwarstwienie aorty. W tym artykule opiszemy przyczyny i objawy, a także wspomnimy o metodach zapobiegania temu wewnętrznemu urazowi.

Rozwarstwienie aorty

Rozwarstwienie aorty, jak informuje artykuł Ostre rozwarstwienie aorty, jest tętniakiem, który występuje w aorcie. Powoduje on, że środkowa warstwa ścianki tej tętnicy jest narażona na przepływ krwi, który się przez nią przedostaje. Konsekwencją jest zmniejszenie przepływu krwi przez światło tętnicy lub uszkodzenie aorty.

Obie konsekwencje zagrażają życiu pacjenta. Przede wszystkim, jeśli aorta pęknie, prawdopodobieństwo śmierci pacjenta jest dość wysokie. Dlatego ważne jest prawidłowe zidentyfikowanie objawów, aby jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Ból w klatce piersiowej
Intensywny ból w okolicy klatki piersiowej może wskazywać, że jest to rozwarstwienie aorty.

Objawy, jakie daje rozwarstwienie aorty

Wiedza na temat identyfikacji objawów ostrzegających przed rozwarstwieniem aorty jest niezbędna, aby móc w porę udać się do lekarza i uzyskać prawidłową diagnozę. Poniżej przedstawiamy pewne sygnały, na które musimy zwrócić szczególną uwagę:

  • Ostry, silny i pulsujący ból, który można odczuć w klatce piersiowej lub pod mostkiem.
  • Blada skóra i słaby puls.
  • Trudności z oddychaniem
  • Zawroty głowy połączone z nudnościami i poceniem się.

Te objawy mogą nam jednak sugerować, że ​​mamy do czynienia z atakiem serca. Niezależnie od naszej interpretacji, taki stan powinien nas skłonić do natychmiastowego skontaktowania się z lekarzem. Ciężki ból w okolicy klatki piersiowej lub mostka może wskazywać na pęknięcie aorty. Biorąc to pod uwagę, musimy działać jak najszybciej.

Dlaczego powstaje rozwarstwienie aorty

Przyczyny, które mogą prowadzić do rozwarstwienia aorty, mogą być bardzo zróżnicowane. Poniższa lista opisuje niektóre z nich, wymienione w artykule Rozwarstwienie aorty i nagły stan wysokiego ciśnienia. Raport z przypadku.

  • Degeneracja warstwy środkowej ściany aorty: ściana naczyniowa słabnie, na przykład z powodu miażdżycy. Ściana aorty rozrzedza się i rozszerza się, zwiększając ryzyko rozwarstwienia.
  • Zapalenie tętnic: zapalenie, które powoduje zwężenie tętnic i zapobiega prawidłowemu przepływowi krwi.
  • Choroby zastawkowe: zastawki są uszkodzone z powodu starzenia się, urazu lub infekcji, co powoduje ich osłabienie i mogą być narażone na ewentualne rozwarstwienie.
Rozwarstwienie aorty -schemat

Oto niektóre z możliwych powodów, dla których u danej osoby może pojawić się rozwarstwienie aorty. Czy jednak istnieje możliwość, aby zapobiegać temu schorzeniu? Odpowiedź brzmi „tak”, więc zobaczmy, jak można zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej choroby.

Zapobiegaj rozwarstwieniu aorty

Rozwarstwienie aorty może być leczone tylko w jeden możliwy sposób i jest to operacja. Dlatego najlepszym sposobem uniknięcia konieczności przejścia przez poważny zabieg chirurgiczny jest podjęcie środków zapobiegawczych.

W tym celu najlepszą rzeczą, jaką możemy zrobić, jeśli cierpimy na chorobę zastawki, zapalenie tętnic lub inny problem, jest wykonywanie okresowych badań lekarskich. Podobnie bardzo ważne będzie również utrzymanie odpowiedniego ciśnienia krwi.

Jeśli masz jakiś problem zdrowotny, który osłabia tętnice lub naraża Cię na rozwarstwienie aorty, zalecamy również konsultację z dobrym specjalistą. Najlepiej zapytaj lekarza, co możesz zrobić, aby uniknąć niebezpiecznego rozwoju choroby. Da Ci serię spersonalizowanych wskazówek, które z pewnością Ci pomogą.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pozwolił Ci poznać bliżej ten rodzaj tętniaka, który może się pojawić w aorcie i który może być śmiertelny. Tym samym chcemy Cię zachęcić, aby w świadomy sposób przestrzegać terminów okresowych badań. A jeśli znajdujesz się w grupie ryzyka, podejmij o wiele bardziej rygorystyczne środki, aby zapobiec powstaniu rozwarstwienia aorty.

Czy pierwszy raz spotykasz się z takim terminem jak rozwarstwienie aorty? Jeśli cierpisz na którąkolwiek z chorób lub zaburzeń, które stawiają Cie w grupie ryzyka, a przy tym odczuwasz ból w piersi i masz trudności z oddychaniem, jak najszybciej zgłoś się do lekarza. Od szybkiej interwencji w tych sytuacjach zależy bowiem życie pacjenta.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Contreras Zúñiga, E., Zuluaga Martínez, S. X., Gómez Mesa, J. E., Ocampo Duque, V., & Urrea Zapata, C. A. (2009). Diseccion aórtica: estado actual. Revista costarricense de cardiología11(1), 19-27.
  • Pachar, J.V., Hidalgo, J.A., Aguirre, V.A., Alvarado, O.L., & Santos, M.. (2010). Aneurisma de arco aórtico secundario a degeneración de la media: A propósito de un caso de muerte súbita juvenil. Cuadernos de Medicina Forense16(3), 161-165. Recuperado en 26 de abril de 2019, de http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1135-76062010000200004&lng=es&tlng=es.
  • Romero Requena, J.M., Bueno Jiménez, C., Bureo Dacal, P., & Pérez Miranda, M.. (2003). Disección de aorta: a propósito de dos casos. Anales de Medicina Interna20(3), 59-60. Recuperado en 26 de abril de 2019, de http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0212-71992003000300014&lng=es&tlng=es.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.