Rozmaryn – właściwości lecznicze i zastosowanie
Rozmaryn (Rosmarinus officinalis) to jedna z najpopularniejszych roślin starożytnej medycyny naturalnej. Był on powszechnie stosowany w celach leczniczych jako środek zapobiegający rozmaitym dolegliwościom, a także jako naturalny kosmetyk do pielęgnacji skóry.
Ta aromatyczna roślina w naturalny sposób wspomaga leczenie wielu różnych chorób i dolegliwości, fantastyczne wpływa na zdrowie skóry oraz znajduje zastosowanie jako składnik rozmaitych naturalnych detergentów do czyszczenia domu. Co więcej w czasach starożytnych rozmaryn był postrzegany jako roślina o znaczeniu magicznym. Łączono ją ze szczęściem i uczciwością.
Rozmaryn stanowi cenne źródło wartościowych dla organizmu substancji odżywczych, takich jak witaminy A, B2, B6 i C oraz minerały: żelazo, magnez, cynk, fosfor, wapń. Ponadto roślina ta cechuje się wysoką zawartością antyoksydantów – substancji, które hamują szkodliwe działanie wolnych rodników oraz zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się organizmu.
Sposobów na wykorzystanie rozmarynu jest wiele. Można stosować zarówno świeże listki, jak i suszone. Wiele osób do przygotowania domowych remediów używa również kwiatów. Dowiedz się, jakich korzyści dostarcza naszemu ciału aromatyczny rozmaryn oraz w jaki sposób można go wykorzystywać na co dzień.
Rozmaryn – poznaj jego największe zalety
Roślinę tę można znaleźć na wielu różnych szerokościach geograficznych. Jest to krzewinka o sztywnych, wąskich liściach, w których kryje się autentyczny skarbiec zdrowia. Zioło to charakteryzuje się wyrazistym i jedynym w swoim rodzaju aromatem.
Oprócz zastosowań kulinarnych jako oryginalny dodatek do potraw, rozmaryn jest również bardzo docenianym elementem ludowej medycyny niekonwencjonalnej. Między innymi poprawia pamięć, wzmacnia górne drogi oddechowe, usprawnia krążenie, zapobiega tworzeniu się żylaków itp.
Zastosowanie rozmarynu w kosmetyce
Liście rozmarynu są doceniane w świecie kosmetologii głównie ze względu na ich olbrzymią zawartość antyoksydantów. Co więcej, wykazują one silne działanie przeciwzapalne, dzięki którym w naturalny sposób poprawiają kondycję skóry na wielu różnych poziomach.
Zawarte w rozmarynie składniki aktywne poprawiają krążenie krwi, zwłaszcza w tak zwanych żyłach głębokich. Stąd też regularne spożycie herbaty rozmarynowej lub stosowanie maści na bazie tej leczniczej rośliny znakomicie zapobiega tworzeniu się żylaków, cellulitu i rozstępów.
- Olejek z rozmarynu znakomicie sprawdza się jako naturalny tonik, który zapobiega wiotczeniu skóry. Wcierając go w naskórek, zapewnisz mu jędrność, elastyczność i jedwabistą gładkość.
- Masaż z użyciem olejku rozmarynowego stymuluje prawidłowe funkcjonowanie układu limfatycznego, dzięki czemu wspomaga usuwanie toksyn oraz nadmiaru gromadzących się w tkankach płynów. To właśnie one w wielkiej mierze przyczyniają się do powstawania guzków w obrębie węzłów chłonnych organizmu.
- Generalnie olej z rozmarynu jest uważany za jeden z najsilniejszych naturalnych remediów usprawniających krążenie krwi. Pamiętajmy, że zdrowa i jędrna skóra to taka, do której dociera duża ilość tlenu.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Ujędrniający olejek rozmarynowy dla Twoich nóg
Inne korzyści płynące ze stosowania rozmarynu
- Zielone liście rozmarynu zawierają spore ilości kwasów kawowego i rozmarynowego. Obydwa wykazują silne działanie przeciwutleniające.
- Regularne stosowanie olejku rozmarynowego na włosy wzmacnia cebulki oraz w naturalny sposób stymuluje porost kosmyków. Jak wspomnieliśmy powyżej, roślina ta znakomicie poprawia krążenie krwi, również tuż pod skórą głowy. Aby cebulki były mocne, musi do nich swobodnie docierać zaopatrzona w tlen krew.
- Rozmaryn hamuje proces tworzenia się niebezpiecznych bakterii w hodowlach in vitro. Krótko mówiąc oznacza to, że z powodzeniem może być on stosowany w przypadkach zatrucia wywołanego spożyciem zepsutych pokarmów lub zanieczyszczonych przez niebezpieczne dla zdrowia bakterie.
- Ekstrakt z rozmarynu jest stosowany w aromaterapii w celu ukojenia stanów lękowych, poprawy samopoczucia, łagodzenia bólu oraz zwiększenia aktywności i czujności organizmu wobec bodźców zewnętrznych.
- Liczne badania naukowe dowiodły również, że olejek z rozmarynu pomaga złagodzić napięcie nerwowe oraz stres.
- Wdychanie oparów olejku z rozmarynu stymuluje pracę mózgu: poprawia koncentrację, większa wydajność intelektualną oraz znakomicie poprawia pamięć.
Uwaga: Zanim zaczniesz stosować kuracje lecznicze na bazie rozmarynu, skonsultuj się w lekarzem i wykonaj testy alergiczne. Wiele osób jest bowiem na tę roślinę uczulonych.
Przykłady zastosowania rozmarynu
Napar z rozmarynu powstrzymuje wypadanie włosów
Stosowanie rozmarynu na skórę głowy jest zalecane zwłaszcza w okresach widocznego osłabienia kondycji włosów oraz ich nadmiernego wypadania. Napar z tej leczniczej rośliny znakomicie sprawdzi się również w przypadku osób, u których rozpoczął się naturalny, związany z upływem lat proces łysienia.
Jak wspomnieliśmy zawarte w liściach rozmarynu substancje aktywne intensywnie stymulują krążenie krwi, a zatem mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie i siłę cebulek włosów. Wcieranie naparu z rozmarynu w skórę głowy wzmacnia nasadę kosmyków oraz stymuluje ich porost.
Składniki
- 3 łyżki stołowe suszonego rozmarynu (45 g)
- 2 szklanki wody (500 ml)
Sposób przygotowania i aplikacja
- W pierwszej kolejności wlej wodę do małego garnka i zagotuj.
- Kiedy woda zacznie bulgotać, wyłącz ogień i dodaj do niej trzy łyżki suszonego rozmarynu.
- Przykryj garnek i odstaw do zaparzenia na około 10 minut.
- Nanieś napar z rozmarynu na skórę głowy, wykonując przy tym delikatny masaż kolistymi ruchami opuszków palców. Pozostaw go na skórze głowy przez kilkanaście minut.
- Na zakończenie dokładnie spłucz głowę pod mocnym strumieniem wody.
Rozmaryn znakomicie ujędrnia skórę
Liście rozmarynu od wieków są stosowane jako naturalny kosmetyk do codziennej pielęgnacji skóry. Ekstrakt z rozmarynu pomaga zachować jędrną, rumianą i pełną młodzieńczego blasku cerę. Poniżej znajdziesz przepis na fantastyczny, domowej roboty tonik do twarzy, który nie tylko poprawi gładkość cery i jej koloryt, ale także skutecznie spłyci zmarszczki.
Poniższy tonik stanowi również naturalne, ekspresowe rozwiązanie w przypadku cery zmęczonej, która potrzebuje natychmiastowego zastrzyku energii i wartościowych substancji odżywczych. Stosuj go zwłaszcza o poranku, gdy masz za sobą nieprzespaną noc lub zawsze, gdy przechodzisz przez stresujący okres.
Składniki
- 6 łyżek stołowych rozmarynu (90 g)
- 1 szklanka białego wina (250 ml)
Sposób przygotowania i aplikacja
- Przelej wino do niewielkiego naczynia z pokrywką.
- Następnie dodaj do niego rozmaryn (możesz użyć zarówno liście, jak i kwiaty) i odstaw na 10 dni do spiżarni lub innego chłodnego miejsca.
- Po upływie 10 dni możesz stosować przygotowane remedium jako naturalny tonik do twarzy.
- Nakładaj go na cerę wykonując jednocześnie delikatny masaż kolistymi ruchami opuszków palców.
Przeczytaj koniecznie artykuł: Cellulit – wylecz go rozmarynem i alkoholem
Kulinarne zastosowania rozmarynu
Rozmaryn to przede wszystkim aromatyczna roślina popularnie wykorzystywana w kuchniach niemalże na całym świecie, która fantastycznie podkreśla aromat różnych potraw. Najlepiej łączy się jednak z mięsem i rozmaitymi sosami.
Jak możemy zauważyć, korzyści płynące z regularnego stosowania rozmarynu są ogromne. Wyhoduj więc samodzielnie roślinkę rozmarynu i sięgaj po jej wartościowe gałązki w celu przygotowania domowych, niezwykle skutecznych w działaniu preparatów. Ich rezultat z pewnością pozytywnie cię zaskoczy!