Rozjaśnianie włosów - najczęściej popełniane błędy
Błędy podczas rozjaśniania włosów są częste, ponieważ jest to proces chemiczny rozjaśniający włosy o kilka odcieni. Naturalny kolor jest wynikiem obecności granulek melaniny we włóknach włosów. Wybielanie ma na celu ich zniszczenie.
Chociaż na pierwszy rzut oka może się to wydawać prostym i nieszkodliwym procesem, rozjaśnianie włosów wykonuje się, stosując chemikalia, których należy używać naprawdę ostrożnie. Podczas rozjaśniania włosów może dojść do złego zniszczenia włosów. Ich warstwy ochronne są uniesione, a wilgoć jest tracona, pozostawiając ostatecznie włosy suche, słabe i łamliwe.
Rozjaśnianie włosów – pielęgnacja wstępna
Ważne jest, aby mieć dobry produkt przed jego zastosowaniem. W zależności od składu i siły działania wybielacze dzielą się na kategorie 1 i 2:
- Wybielacz do włosów kategorii 1 jest słabszy. Są to płynne lub kremowe kompozycje z alkalicznymi roztworami nadtlenku wodoru, który działa jako czynnik generujący tlen. To utlenia i odbarwia melaninę.
- Kompozycje proszku do rozjaśniania włosów kategorii 2 są wytwarzane z soli amonowych, potasowych lub sodowych oraz węglanów. Miesza się go z nadtlenkiem wodoru, tworząc pastę. Dzięki temu możesz wybielić włosy nawet o 7 poziomów.
Odżywki, maseczki i olejki
Przed poddaniem włosów niszczącemu procesowi, takiemu jak rozjaśnianie, zaleca się zachowanie pewnej ostrożności. Aby uniknąć błędów podczas rozjaśniania włosów, przed rozjaśnianiem można zastosować naturalne olejki, które odżywią włosy. Dobrym rozwiązaniem jest olejek migdałowy. Działa on jak uszczelniacz, tworząc warstwę ochronną.
Z drugiej strony w swojej książce „Manual de cosmética natural” González mówi, że olej arganowy jest bardzo odżywczy dla włosów, skóry i paznokci, ponieważ jest naturalnym przeciwutleniaczem. Oleje z ostropestu plamistego i jojoba są również doskonałe w kontekście odżywiania.
Przeczytaj również: Najważniejsze wskazówki, jak dbać o blond włosy
Uzyskaj właściwą poradę od profesjonalisty
Zawsze dobrze jest porozmawiać na ten temat z zaufanym specjalistą. Może to dostarczyć cennych informacji, takich jak czas oczekiwania przed wybielaniem.
W zależności od tego, czy Twoje włosy były w ciągu ostatniego miesiąca poddawane jakimkolwiek zabiegom chemicznym, czasami trzeba odczekać określony czas, który zaleci specjalista. Ma to na celu umożliwienie regeneracji włosów, aby nie popełnić typowego błędu podczas rozjaśniania włosów, który prowadzi do przesuszenia.
Należy również unikać używania urządzeń grzewczych, takich jak lokówka lub prostownica do włosów. Nie myj też włosów przed dekoloryzacją. Im bardziej natłuszczone pozostaną, tym lepiej. Profesjonalista powinien jednak zawsze mieć ostatnie słowo.
Rozjaśnianie włosów – najczęstsze popełniane błędy
Często popełnia się błędy podczas rozjaśniania włosów. Chociaż może się to wydawać prostym procesem, wskazane jest, aby wykonał go profesjonalista. Możesz jednak uniknąć problemów, stosując kilka prostych środków.
1. Niedokładne spłukanie produktu
Kiedy zostawisz ślady wybielacza i nałożysz farbę, nie będzie równomiernego pokrycia, ponieważ nie przeniknie do kory włosa. Dlatego należy myć dużą ilością wody i szamponu, aby usunąć rozjaśniacz.
2. Przygotowanie nieodpowiedniej ilości preparatu
Kiedy chcemy wykonać formułę, często zastanawiamy się, jaką ilość preparatu powinniśmy przygotować. Jest tak zwłaszcza wtedy, gdy mamy długie włosy. Jeśli zrobimy za dużo lub całość mieszanki od początku, straci ona moc, a gdy ją zastosujemy, nie będzie już tak skuteczna. To błąd przy rozjaśnianiu włosów, który może powodować ich nierówny kolor.
Zasada jest jednak prosta. Należy przygotować 30 gramów lub 60 gramów, w zależności od tego, ile masz włosów.
3. Brak odpowiednich materiałów pod ręką
Pamiętaj, że do rozjaśniania potrzebujesz wybielacza, wody utlenionej o wymaganej objętości, szczoteczki do rozjaśniania, spinki lub spinek do włosów, plastikowych rękawiczek lub czegokolwiek, co masz pod ręką, plastikowej miski, czepka pod prysznic, szamponu, odżywki i ręczników.
Najlepiej mieć pod ręką niezbędne materiały. Unikaj pominięcia czegoś w trakcie procesu wybielania lub wyczerpania produktu.
4. Częsty błąd podczas rozjaśniania włosów: brak analizy
Przed przystąpieniem do rozjaśniania włosów należy przeprowadzić analizę. Włosy są różne, dlatego procedurę przeprowadza się indywidualnie.
W tym celu potrzebujesz pomocy eksperta, który oceni, czego potrzebujesz, na podstawie zastosowanych wcześniej pigmentów, a także porowatości i elastyczności, struktury i ogólnego stanu włosów.
5. Niestosowanie zabiegu nawilżającego po zabiegu
Włosy wymagają regeneracji po procesie chemicznym, takim jak rozjaśnianie. Zaleca się stosowanie olejków i produktów nawilżających. Dlatego należy je stosować, aby zapewnić zdrowie włosów przed i po.
6. Brak wiedzy, jak prawidłowo usunąć odcienie czerni i czerwieni
Najtrudniej usunąć odcienie czerni i czerwieni. Istnieje wiele możliwości, ale tę właściwą powinien dobrać profesjonalista. Pozwoli to zmniejszyć liczbę możliwych błędów wybielania. W przeciwnym razie wynik może być opłakany w skutkach.
Metody usuwania ciemnych tonów są niebezpieczne dla włosów, ponieważ do usunięcia cząstek potrzebny będzie składnik zdzierający kolor.
Zobacz też: Henna: Naturalny sposób farbowania włosów
7. Platyna
Jeśli chcesz osiągnąć platynę, oto ważna wiadomość: nie wszystkie włosy mogą wytrzymać rozjaśnianie na takim poziomie. Osiągnięcie go wymaga dojścia do ósmego poziomu dekoloryzacji. Jednak nie wszystkie włosy po takim zabiegu są zdrowe.
Rozjaśnianie włosów – skorzystaj z fachowej pomocy
Jeśli myślisz o rozjaśnianiu włosów, rozważ wykonanie tego zabiegu przez profesjonalistę. Należy zwrócić uwagę na wiele czynników, takich jak odcienie, które chcesz rozjaśnić, ile potrzebujesz i jakie zabiegi zastosować przed i po.
Najgorsze, co może się zdarzyć, to nieodwracalne uszkodzenie włosów podczas rozjaśniania. Lepiej więc udać się do profesjonalisty, który oceni stan włosów i wykona zabieg. Znajdź dobrego fryzjera i nadaj włosom taki wygląd, o jakim marzysz.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Goyanes Á. Manual de cosmética natural. 2011. https://www.academia.edu/39645931/Manual_de_cosm%C3%A9tica_natural
- Said H. Composición para aclarar y colorear simultáneamente el cabello utilizando tintes ácidos y
básicos estables a la decoloración. 2 562 020. 02.03.2016