Rośliny w kuchni - 5 korzyści z ich posiadania

W zależności od rośliny, którą postawisz w swojej kuchni, możesz mieć przyprawę lub oczyszczacz powietrza. Odkryj inne zalety stworzenia zielonego ogródka w tym pomieszczeniu.
Rośliny w kuchni - 5 korzyści z ich posiadania

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Lawenda, aloes, bazylia, mięta i rozmaryn to tylko niektóre z roślin, które możesz mieć w swojej kuchni. Co najważniejsze, rośliny w kuchni są w stanie zapewnić Ci różne korzyści.

Jedną z zalet jest to, że w przypadku ograniczonej przestrzeni można znaleźć sposób, aby umieścić rośliny w kuchni nie tracąc ich dekoracyjnego charakteru. Przedstawiamy kilka wskazówek i korzyści związanych z posiadaniem swojego zielonego obszaru w strefie kuchni.

1. Niektóre rośliny w kuchni urozmaicają posiłki

Rośliny aromatyczne stosowane w kuchni nadają naszym potrawom szczególny smak, a wielką zaletą jest to, że są świeże i zawsze pod ręką. Wiele osób twierdzi, że kiedy uprawia się własne aromatyczne rośliny, mają bardziej skoncentrowany zapach.

Niektóre pomysły na zielone doniczki to bazylia, rozmaryn, kolendra, pietruszka, oregano i mięta. Z pewnością zastanawiasz się już, do którego dania dodaje się każdą z tych aromatycznych przypraw. Aby zacząć je uprawiać w Twojej kuchni, wystarczy zadbać o jeden ważny szczegół.

Po prostu upewnij się, że ozdobna doniczka lub pojemnik, w którym posadzisz roślinę, ma otwory w dnie. Dzięki nim nadmiar wody będzie mógł wyciec na podstawkę za każdym razem, gdy ją podlewasz.

Przeczytaj też inny ciekawy artykuł o roślinach: Czarne rośliny – poznaj kilka osobliwych odmian

2. Stanowią domową apteczkę

Podczas gotowania każdemu może się zdarzyć drobny wypadek. Albo ucięcie ostrzem noża, albo oparzenie olejem, wodą lub gorącą patelnią. Chociaż możesz mieć swoją apteczkę w zasięgu ręki, są ludzie, którzy twierdzą, że kawałek aloesu rewelacyjnie pomaga w regeneracji skóry, a także nawilża i łagodzi ból.

Weź jednak pod uwagę, że aloes wymaga miejsca z naturalnym światłem i wentylacją, dlatego należy umieścić go w pobliżu okna. Jeśli twoja roślina jest duża, uważaj, aby jej nie podlewać nadmiernie, ponieważ możesz zalać jej korzenie.

Nie tylko aloes ma właściwości lecznicze. Praktycznie każde zioło, które wzbogaca smak potraw, pomaga również na różne dolegliwości. Herbata z oregano na przykład doskonale radzi sobie z problemami z trawieniem.

Aloes
Aloe Vera ma właściwości lecznicze, dlatego wielu używa go na rany na skórze.

3. Rośliny w kuchni nadają świeży, dekoracyjny akcent

Bez wątpienia rośliny ozdabiają dom. Wprowadzają życie, kolor, radość i pasują do każdego stylu, a poza tym trwale nadają pomieszczeniu świeży zapach.

Ozdobienie kuchni roślinami to również idealna okazja, aby dać upust swojej kreatywności. Udekorowanie puszki lub samodzielne wykonanie doniczki, w której zasadzisz swoje rośliny, nada Twojej kuchni wyjątkowy i autentyczny akcent. Zabierz się do pracy!

4. Uprawa roślin pomaga pozbyć się stresu

Przegląd badań opublikowanych w Preventive Medicine Reports sugeruje, że ogrodnictwo może pomóc zmniejszyć lęk, depresję a nawet wskaźnik masy ciała (BMI). Ponadto poprawia jakość życia i zapewnia poczucie satysfakcji.

Poświęcanie czasu na zajmowanie się roślinami nie tylko uspokaja. Wykonując takie czynności, jak przesadzanie, przycinanie lub podlewanie, możesz oderwać się od rutyny i zmartwień dnia codziennego.

5. Rośliny w kuchni oczyszczają powietrze

Niektóre rośliny są dobrze znane ze swoich właściwości filtrujących lub oczyszczających powietrze. Oprócz dostarczania tlenu, pomagają zredukować dym i silne zapachy, tak typowe w kuchni. Aby wymienić kilka przykładów, powiemy, że Sansewieria gwinejska, czyli popularna dracena, areka z rodziny plam i drzewko kauczukowe są w tym celu niezawodne.

Wskazówki dotyczące posiadania roślin w kuchni

Rośliny wymagają określonych warunków i pielęgnacji. Weź również pod uwagę, że nie wszystkie rośliny są w stanie przetrwać w ciepłych temperaturach typowych dla kuchni.

Dlatego podajemy kilka wskazówek, które mogą się przydać. Przy wyborze i pielęgnacji zwróć uwagę na następujące aspekty:

  • Sprawdź zawczasu, które rośliny mogą być najbardziej przydatne w kuchni.
  • Upewnij się, że miejsce, w którym stawiasz rośliny, jest wystarczająco oddalone od ciepła palników, dymu i silnych przeciągów.
  • Umieść doniczki w jasnym miejscu, ale w takim, gdzie słońce nie świeci bezpośrednio przez wiele godzin.
  • Jeśli w Twojej kuchnia nie ma zbyt dużej przestrzeni, dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie roślin w wiszących doniczkach.
  • Unikaj umieszczania roślin w pobliżu kuchennego zlewu, ponieważ mogą na nie spaść odpadki lub detergent.

Rośliny w kuchni: korzyści wykraczające poza estetykę

Zieleń może się doskonale wpasować do każdego stylu i wnętrza domu. Jednak najbardziej zasługuje na uwagę fakt, że rośliny w kuchni mogą przynieść wiele korzyści. Do najważniejszych należą zmniejszenie lęku i depresji, oczyszczanie powietrza i właściwości lecznicze potrzebne w nagłych wypadkach.

Szczególnie w przypadku osób starszych zajęcia ogrodnicze powiązano z poprawą jakości życia. Nastrój wyraźnie się poprawia, gdy inwestujemy czas w dbanie o naturę.

Ponadto zawsze masz pod ręką świeże zioła gotowe do naturalnego przyprawiania posiłków. Smak takich potraw jest niepowtarzalny Trzeba tylko pamiętać, aby umieścić je w miejscach, do których nie dochodzi bezpośredni dym z palników i nie ma silnego przeciągu. Ponadto każda doniczka powinna mieć w dnie odpowiednią ilość otworów do odprowadzania wody podczas podlewania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Soga, M., Gaston, K. J., & Yamaura, Y. (2016). Gardening is beneficial for health: A meta-analysis. Preventive medicine reports, 5, 92–99. https://doi.org/10.1016/j.pmedr.2016.11.007
  • Gozalo Vallepuga, Nuria, and Ana Luisa Caballero Navarro. “Aplicaciones terapéuticas para hacer frente a la depresión en ancianos: una revisión bibliográfica.”

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.