Rośliny kosmetyczne - 9 opcji do sadzenia w ogrodzie i w doniczce

Zapoznaj się z naszym szerokim wyborem roślin kosmetycznych i wypróbuj niektóre z nich!
Rośliny kosmetyczne - 9 opcji do sadzenia w ogrodzie i w doniczce
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 22 kwietnia, 2023

Rozjaśniacze do włosów z rumiankiem czy nawilżacze z aloesem i wodą różaną to tylko kilka kosmetycznych przepisów, które można przygotować w domu, o ile masz te rośliny w ogrodzie. Samodzielne wykonanie produktów wykorzystując rośliny kosmetyczne to świetny pomysł na oszczędność i wysokiej jakości pielęgnację.

Rośliny kosmetyczne, oprócz upiększania powierzchni zewnętrznych, są również korzystne dla zdrowia i pomagają zaoszczędzić pieniądze, które można by wydać na komercyjne kremy, balsamy i maści. W dzisiejszym artykule opowiemy Ci nieco więcej na ten temat.

Rośliny kosmetyczne w ogrodzie – dlaczego warto je uprawiać?

Posiadanie pod ręką ziół, liści i kwiatów przydatnych w tworzeniu kosmetyków to marzenie, które można łatwo spełnić, jeśli przeznaczysz miejsce w ogrodzie lub posiadasz doniczki na balkonie. Celem jest sadzenie roślin o walorach estetycznych i leczniczych.

Podobnie jak w medycynie, botanika ma ogromny wpływ na urodę, dzięki właściwościom wielu gatunków, które przyczyniają się do zmiękczania, nawilżania i oczyszczania skóry. Regenerują one zniszczone włosy, łagodzą podrażnienia, zwalczają łupież i działają ściągająco.

Jakie jeszcze właściwości mają rośliny kosmetyczne? Oto tylko niektóre z ich zalet:

  • Pomagają złagodzić stany zapalne i obrzęki;
  • Działają jak naturalne perfumy;
  • Redukują oparzenia;
  • Wspomagają leczenie trądziku;

Zapraszamy również do przeczytania tego artykułu: Rośliny kwitnące na pomarańczowo – 10 opcji do ogrodu

Rośliny kosmetyczne do sadzenia w ogrodzie i w doniczce

Być może masz w domu rośliny kosmetyczne i nawet o tym nie wiesz. A może chcesz posadzić w tym celu zioła i kwiaty, ale potrzebujesz przydatne wskazówki. W obu przypadkach podpowiemy Ci kilka gatunków, które będziesz w stanie hodować zarówno w doniczce, jak i w przydomowym ogródku. To prostsze, niż myślisz!

Rośliny kosmetyczne w Twoim ogrodzie mogą zastąpić środki chemiczne zawarte w markowych kosmetykach.

1. Rumianek

Jeśli chodzi o rośliny kosmetyczne, rumianek jest zdecydowanym faworytem. Jego właściwości są przydatne w wielu zabiegach kosmetycznych i pielęgnacyjnych takich jak:

  • Rozjaśnianie włosów;
  • Łagodzenie trądziku i egzemy;
  • Zmiękczanie i wybielanie skóry;
  • Regeneracja skóry po urazach;
  • Jako baza do szamponów i odżywek;

International Journal of Molecular Sciences mówi o biologicznym wpływie olejku rumiankowego jako przeciwutleniacza i środka przeciwzapalnego na skórę właściwą. Z drugiej strony, Scientific Literature Review for Public Comment podkreśla odmiany Matricaria oraz Rumian rzymski jako wzmacniacze zapachu i środki wzbogacające skład kosmetyków.

Kwiaty te szczególnie dobrze sprawdzają się w doniczkach, chociaż bezpośrednie sadzenie w gruncie również przynosi pozytywne rezultaty. Jeśli masz balkon, postaraj się wystawiać rumianek na słońce. W ogródku aby posadzić tę roślinę warto przygotować stosunkowo dużą działkę.

Herbata rumiankowa.
Herbata rumiankowa to jeden z najpopularniejszych na świecie naparów do użytku spożywczego, kosmetycznego i leczniczego.

2. Rośliny kosmetyczne – róża

Róże, w tysiącach odmian, są używane w peelingach, mydłach, tonikach i środkach ściągających skórę. Te dwa ostatnie są zwykle uzyskiwane przez zmieszanie rożanej esencji z wodą destylowaną. Ich właściwości nawilżające, zapachowe i odświeżające sprawiają, że kwiaty te są ulubieńcami miłośników kosmetyków naturalnych.

Publikacja Folia Dermatológica Peruana podkreśla różę damasceńską oraz różę białą i czerwoną jako pierwszorzędne w olejkach eterycznych, ekskluzywnych dla perfumerii oraz w aromatyzacji balsamów i kremów.

Płatki róż.
Perfumy róż są wysoko cenione w dziedzinie estetyki i higieny osobistej.

3. Dzika róża

Dzika róża to roślina o niezwykłych właściwościach odmładzających. Jest używana jako składnik balsamów zwalczających rozstępy i odbudowujących skórę właściwą uszkodzoną przez oparzenia i blizny. Nawilża skórę głowy i zapobiega jej łuszczeniu się. Skutecznie zwalcza też łupież.

Sadzonki dzikiej róży najlepiej radzą sobie w plastikowych doniczkach, dopóki nie osiągną wystarczającej wysokości, aby rozwinąć dostatecznie silne korzenie.

Dzika róża.
Dzika róża ma charakterystyczny, łatwo rozpoznawalny owoc.

4. Aloes

Aloes rozmnaża się przez nasiona i sadzonki. Jak wspomniano w artykule Natura Medicatrix (w języku hiszpańskim), preferuje on gleby wapienne z dobrym drenażem i odpowiednią ilością materii organicznej. Aloes jest uważany za dobry środek na suchą, podrażnioną i bardzo wrażliwą skórę.

Oprócz właściwości kosmetycznych ma on właściwości przeciwdrobnoustrojowe, nawilżające i przeciwzapalne. Zawiera aminokwasy, minerały, witaminy i oleje tłuszczowe.

Według Mexican Journal of Chemical Engineering, żel Aloe Vera (jak jest również nazywany) jest podstawą wielu mydeł, kremów do twarzy, szamponów, kremów i innych kosmetyków. Offarm dodaje, że ten sukulent ma też właściwości zmiękczające.

Rośliny kosmetyczne - aloes
Lecznicze właściwości aloesu sprawiają, że jest on często wykorzystywany w kremach komercyjnych oraz w tych przygotowywanych w warunkach domowych.

5. Rozmaryn

Rozmaryn kwitnie prawie przez cały rok, więc nie będzie problemem cieszyć się jego przyjemnym aromatem w ogrodzie oraz w domu. Roślina ta jest sprzymierzeńcem w ukrywaniu siwych włosów, nawilżaniu skóry głowy oraz spowalnianiu przedwczesnego starzenia się skóry. Świetnie sprawdza się też jako środek perfumujący.

Publikacja Prisma Tecnológico zwraca uwagę na dobroczynny wpływ rozmarynu na zmiękczanie i nawilżanie skóry. Poprzez destylację i uzyskiwanie olejków eterycznych wykorzystuje się go przy tworzeniu mydeł. Substancje czynne tej rośliny ogrodowej są skoncentrowane w liściach. Zawiera ona również flawonoidy, polifenole i diterpeny.

Olejek rozmarynowy robi się, dodając jego czyste gałązki do butelki z oliwą z oliwek, zamykając pojemnik i odstawiając na miesiąc w ciemnym miejscu. Po tym czasie preparat należy odcedzić i przelać do szklanego pojemnika. Sposób użycia polega na nałożeniu olejku na włosy lub zmienioną chorobowo skórę.

Ziele rozmarynu.
Rozmaryn, który mamy w domu, sprawdzi się nie tylko w kosmetyce, ale może też służyć jako przyprawa w kuchni.

6. Rośliny kosmetyczne – lawenda

Lawenda jest rośliną wiecznie zieloną, dlatego potrzebuje przebywać na świeżym powietrzu, aby otrzymać dobrą dawkę światła słonecznego. Sugeruje się ją jako uzupełnienie pielęgnacji w leczeniu trądziku, zmarszczek i rozstępów.

Chcesz zrobić ręcznie robione mydło lawendowe? Cóż, nic prostszego! Jej zapach jest wykorzystywany w produkcji mydeł, a także kremów nawilżających i środków relaksujących. Kwiaty wykorzystuje się natomiast w produktach złuszczających, dezodorantach i żelach do kąpieli.

Olejek lawendowy w połączeniu z innymi ziołami, takimi jak rozmaryn, opóźnia oznaki starzenia się skóry. Jak donosi publikacja Journal of Aesthetics and Cosmetology, wspomaga on też syntezę kwasu hialuronowego i kolagenu.

Lawenda
Lawenda jest idealna do uprawy na zewnątrz. Potrzebuje dużej ilości światła słonecznego.

7. Szafran

Według Indonesian Journal of Pharmaceutics, kosmetyczne działanie związków szafranu jest przydatne w pielęgnacji ciała. Roślina ta spełnia również inne role:

  • Perfumowanie;
  • Ochrona przed słońcem;
  • Tonizowanie skóry;
  • Zmniejszanie przebarwień skórnych;

Cebulki szafranu Crocus sativus (nazwa naukowa) wymagają gleby lekko wapiennej z dobrym drenażem, aby kwiaty kwitły przez odpowiednio długi czas. Naturalny wyciąg z tej rośliny wykorzystywany jest do produkcji kremów oczyszczających.

Szafran
Podobnie jak w przypadku innych roślin, oprócz zastosowań kosmetycznych, szafran jest składnikiem wielu przepisów.

8. Nagietek

Publikacja Multidisciplinary Institute of Digital Edition podkreśla wyniki badań nad związkami bioaktywnymi znajdującymi się w ekstrakcie z kwiatów nagietka. Są one używane w kosmetykach do konturowania oczu wraz z innymi substancjami odświeżającymi skórę po ekspozycji na słońce.

Naukowa baza danych Cosmetics Info wskazuje na zastosowanie nagietka w olejku do pielęgnacji skóry oraz jako składnik perfum. Kwiaty i liście tej rośliny stosuje się również na odciski i brodawki, a także do walki z tłustą cerą.

Rośliny kosmetyczne - nagietek
Nagietek jest atrakcyjną dla oka rośliną, a posiadanie go w ogrodzie sprawia, że każde miejsce nabiera uroku.

9. Szałwia

Jak donosi publikacja Cosmetics Info, woda szałwiowa, liście, kwiat i ekstrakt z łodygi, a także olejek szałwiowy są przydatne w wodach kolońskich, szamponach i kremach do depilacji. Roślina ta wymaga słońca i wilgotnej gleby, dlatego w przypadku jej uprawy zaleca się nawadnianie kapilarne.

Rośnie na zewnątrz, chociaż jest w stanie utrzymać się również w pomieszczeniach. Rozmnażanie odbywa się przez nasiona, sadzonki lub odnóżki. Jeśli masz kilka okazów w ogrodzie, możesz również przesadzić je do doniczek.

Rośliny kosmetyczne - szałwia
Istnieje wiele odmian szałwii. Możesz wybrać tę, która najlepiej pasuje do Twojego ogrodu.

Podoba Ci się ten artykuł? Przeczytaj więcej tutaj: Rośliny tropikalne – kilka propozycji dla dekoracji domu

Rośliny kosmetyczne – warto mieć je w ogródku

Gotując, krusząc, mieląc lub stosując rośliny kosmetyczne w ich oryginalnej postaci, zdołamy jeszcze lepiej zadbać o skórę i włosy. Wszystkie surowce roślinne przetwarzane w recepturach kosmetycznych i farmaceutycznych znane są jako fitoskładniki.

Stąd właśnie popularność ogrodów kosmetycznych. Pozwalają one na uzyskanie tych cennych substancji kosmetycznych znacznie taniej i bez konieczności używania środków chemicznych.

Jak widzisz, rośliny kosmetyczne, które uprawiasz w domu mają szerokie zastosowanie w zabiegach pielęgnacyjnych. Jeśli jednak zamierzasz stosować rośliny miejscowo, pamiętaj, aby zawsze pamiętać o konsultacji z lekarzem, zwłaszcza jeśli masz konkretną diagnozę lub stwierdzone alergie.

To może Cię zainteresować ...
Rośliny ogrodowe, które kwitną jesienią
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Rośliny ogrodowe, które kwitną jesienią

Chociaż wiosna to pora roku pełna kwiatów i zieleni, istnieją rośliny ogrodowe, które kwitną jesienią. Poznaj niektóre z nich.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.