Rola testosteronu w zaburzeniach erekcji

Jaka jest rola testosteronu w zaburzeniach erekcji? Aby to omówić, najpierw trzeba zrozumieć, czym dokładnie jest testosteron.
Rola testosteronu w zaburzeniach erekcji
Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jaką rolę pełni testosteron w zaburzeniach erekcji? Aby to omówić, należy najpierw przyjrzeć się, czym dokładnie jest testosteron i co rozumiemy przez zaburzenia erekcji.

Erekcja to złożona funkcja, która zależy od różnych mechanizmów. Inicjuje ją bodziec seksualny, który może być różnego rodzaju: wzrokowy, słuchowy lub umysłowy. Cały proces odbywa się pod wpływem testosteronu, hormonu płciowego.

Zaburzenia erekcji występują, gdy powtarza się niemożność osiągnięcia erekcji.

Co to jest testosteron?

Testosteron to steroidowy hormon płciowy z grupy androgenów (męskich). Androgeny są bardzo ważne dla życia reprodukcyjnego, ogólnego stanu zdrowia i jakości życia.

W szczególności testosteron jest produkowany głównie w jądrach mężczyzn, chociaż niewielkie ilości są wydzielane przez nadnercza. Jest głównym męskim hormonem płciowym, a także sterydem anabolicznym.

Mężczyzna zastanawiający się nad testosteronem w zaburzeniach erekcji.
Testosteron jest produkowany głównie w jądrach mężczyzn, chociaż niewielkie ilości są wydzielane przez nadnercza.

Ogólnie testosteron pełni ważne funkcje:

  • Odpowiada za rozwój męskich tkanek rozrodczych, takich jak jądra i prostata.
  • Promuje drugorzędne cechy płciowe, takie jak porost włosów na ciele.
  • Reguluje neurologiczne mechanizmy erekcji zarówno centralnie, jak i obwodowo.
  • Reguluje również tlenek azotu, mediator umożliwiający erekcję.
  • Kontroluje zarówno rozpoczęcie erekcji (poprzez aktywację tlenku azotu), jak i jej zakończenie.

Zaburzenia erekcji

Zaburzenia erekcji to trwała lub tymczasowa niezdolność do osiągnięcia lub utrzymania erekcji na tyle mocnej, aby utrzymać satysfakcjonujący stosunek seksualny.

Mechanizm pożądania seksualnego obejmuje zarówno procesy biologiczne, jak i psychologiczne. Dlatego istnieje wiele różnych rzeczy, które mogą wpływać na erekcję :

  • Hormonalne lub cielesne przyczyny zaburzeń: Zaburzenia erekcji mogą mieć związek ze zmianami naczyń, nerwów lub ciał jamistych prącia.
  • Przyczyny psychogenne: również stan psychiczny mężczyzny może wpływać na rozwój zaburzeń erekcji. Przyczyny psychogenne mogą obejmować depresję, problemy w pracy, stres itp.

Należy wziąć pod uwagę, że czasami u pacjenta mogą wystąpić zarówno przyczyny organiczne, jak i psychogenne. W tym artykule skupimy się na przyczynach fizycznych, zwłaszcza na rolę, jaką ma testosteron w zaburzeniach erekcji.

Fizyczne przyczyny zaburzeń erekcji

Najczęstsze przyczyny fizyczne to te, które wpływają na naczynia krwionośne. Utrudniają one wejście lub utrzymanie krwi w prąciu.

Może to być spowodowane urazem, zmianami w tętnicach lub innymi przeszkodami (jak na przykład miażdżyca).

Penis to narząd podlegający czynnikom ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, takich jak wysoki poziom cholesterolu, palenie tytoniu, cukrzyca lub otyłość.

Mężczyzna z napiętym napletkiem.
Istnieje wiele możliwych przyczyn zaburzeń erekcji.

Z drugiej strony istnieją inne przyczyny, dla których mogą wystąpić zaburzenia erekcji:

  • Choroba lub inne urazy. Na przykład problemy z erekcją często występują w wyniku całkowitego usunięcia prostaty z powodu raka. Dzieje się tak, ponieważ nerwy erekcyjne, które są przyczepione do prostaty, mogą zostać uszkodzone.
  • Leki, takie jak leki przeciwnadciśnieniowe lub przeciwdepresyjne, również mogą wpływać na erekcję, ponieważ działają na różnych poziomach.
  • Używanie narkotyków
  • Inne substancje toksyczne

Zobacz więcej na ten temat: Jak poprawić erekcję partnera

Jaką rolę pełni testosteron w zaburzeniach erekcji

Jak już wspomnieliśmy, testosteron wytwarzany jest w jądrach.

Na tę produkcję wpływa hormon LH (hormon luteinizujący) wytwarzany w części przysadki mózgowej. Dlatego zmienionemu stężeniu testosteronu mogą towarzyszyć zaburzenia funkcji seksualnych.

Obecnie jednak nie ma mocnych dowodów na wpływ testosteronu na erekcję.

Badania przeprowadzone na osobach z ciężkim hipogonadyzmem sugerują, że częstotliwość aktywności seksualnej, pożądanie seksualne i spontaniczne nocne erekcje są zależne od testosteronu. Tymczasem erekcje psychogenne, wytrysk i orgazm są tylko częściowo zależne od testosteronu.

Niedobór testosteronu może być spowodowany wcześniejszą niewydolnością jąder, występującą w okresie niemowlęcym, na skutek chemioterapii lub atrofii jąder.

Może również wynikać z niedoboru hormonów podwzgórzowo-przysadkowych. Hormony te są wytwarzane w podwzgórzu i przysadce mózgowej i pełnią funkcję stymulacji lub spowalniania produkcji tego hormonu.

Z drugiej strony deficyt testosteronu często pojawia się wraz z procesem starzenia się. Jest to dość powszechne i zwykle wpływa na produkcję testosteronu zarówno na poziomie pierwotnym, jak i na poziomie hormonów podwzgórzowo-przysadkowych. Konsekwencją deficytu testosteronu ze względu na procesy starzenia jest zmniejszenie liczby stosunków płciowych oraz zmiany w wytrysku i zaburzenia erekcji.

Ogólnie rzecz biorąc, niedobór testosteronu może powodować :

  • Zaburzenia erekcji
  • Zmniejszony popęd seksualny
  • Zwiększenie rozmiaru piersi
  • Zmniejszoną liczbę plemników

Diagnoza niedoboru testosteronu

Aby zdiagnozować niedobór testosteronu, lekarze muszą wykonać badanie krwi. Ten test będzie zawierał następujące odczyty:

  • Testosteron całkowity i wolny
  • Albumina i SHBG (globulina lub białko wiążące hormony płciowe).

W ten sposób można dokonać odpowiedniego matematycznego obliczenia ilości wolnego, czyli biodostępnego testosteronu, czyli tego, który znajduje się we krwi i który powoduje aktywację.

Leczenie niedoboru testosteronu

Jednym z możliwych sposobów leczenia tego niedoboru jest terapia zastępcza testosteronem. Można to zrobić między innymi poprzez zastrzyki i plastry.

Podobnie jak w przypadku wszystkich terapii, istnieje ryzyko, które powinien ocenić specjalista. Jeśli masz jakieś pytania, koniecznie udaj się do lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bancroft J, Wu FC: Changes in erectile responsiveness during androgen replacement therapy. Arch Sex Behav 1983; 12: 59-66.
  • Traish AM, Goldstein I, Kim NN: Testosterone and erectile function: From basic research to a new clinical paradigm for managing men with androgen insufficiency and erectile dysfunction. Eur Urol 2007; 52:54-70.
  • Wang C, Nieschlag E, Swerdloff R, Behre HM, Hellstrom WJ, Gooren LJ et al: Investigation, treatment, and monitoring of Late-Onset Hypogonadism in males: ISA, ISSAM, EAU, EAA and ASA recommendations. Eur Urol 2009; 55:121- 30.
  • Laaksonen DE, Niskanen L, Punnonen K, Nyyssonen K, Tuomainen TP, Valkonen VP et al: Testosterone and sex hormone-binding globulin predict the metabolic syndrome and diabetes in middleage men. Diabetes Care 2004; 27:1036-41.
  • Yassin AA, Saad F, Gooren LJ: Metabolic syndrome, testosterone deficiency and erectile dysfunction never come alone. Andrologia 2008; 40:259- 64.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.