Rola rodziny w leczeniu pacjentów z Alzheimerem

Rola rodziny w leczeniu pacjentów z Alzheimerem
Fabiola Marín Aguilar

Napisane i zweryfikowane przez farmaceuta Fabiola Marín Aguilar.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W dzisiejszym artykule pragniemy przybliżyć jak wygląda rola rodziny w leczeniu pacjentów z Alzheimerem.

Rola rodziny w leczeniu pacjentów z Alzheimerem może być dość skomplikowana. To choroba, która nie tylko dotyka samych pacjentów, ale również członków ich rodziny. Może prowadzić do odrzucenia, irytacji oraz braku umiejętności zaakceptowania rzeczywistości związanej z chorobą.

Niestety w dzisiejszych czasach choroby psychiczne nadal wiążą się ze znaczącą stygmatyzacją społeczną. Dlatego też właściwe środowisko rodzinne odgrywa kluczową rolę w zdrowiu psychicznym pacjenta i osób w jego otoczeniu.

Co muszą wziąć pod uwagę rodziny pacjentów? Poniżej zamieściliśmy kilka pomocnych wskazówek.

Choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera to jedna z najczęstszych przyczyn demencji. To choroba neurodegeneracyjna, w której zdolności mentalne stopniowo ulegają pogorszeniu, wywołując poważne zaburzenia zachowania. Charakteryzują ją:

  • Utrata pamięci
  • Zmiany w języku
  • Utrata poczucie orientacji
  • Trudności w planowaniu zadań lub rozwiązywaniu codziennych problemów

Takiemu pogorszeniu stanu poznawczego towarzyszą zazwyczaj zmiany osobowości i zachowania. Poza tym zmniejsza się autonomia pacjenta oraz umiejętność podejmowania różnych działań w codziennym życiu. W najbardziej zaawansowanych etapach choroby pacjent będzie potrzebował nieustannej pomocy i opieki.

Niestety obecnie nie ma skutecznego sposobu leczenia, który umożliwiłby odwrócenie lub kompletne zatrzymanie rozwoju choroby. Jednak istnieją leki paliatywne, które pomagają zmniejszyć intensywność niektórych objawów.

Terapia niefarmakologiczna oraz wsparcie rodziny i profesjonalistów odgrywają tak samo ważną rolę jak leczenie farmakologiczne. Powinny one bazować na pobudzaniu możliwości poznawczych pacjenta oraz unikaniu izolacji w celu poprawy zdrowia psychicznego pacjentów.

Według amerykańskiej instytucji National Center for Biotechnology Information niektóre z tych strategii mogą poprawić osiągi poznawcze pacjentów, a tym samym zwiększyć ich niezależność.

Może Cię również zainteresować: Demencja starcza a Alzheimer – czym się różnią?

Rola rodziny w leczeniu pacjentów z Alzheimerem

Rodzina przy chorym dziadku - rola rodziny w leczeniu pacjentów
Rodzina odgrywa niezwykle ważną rolę w leczeniu pacjentów z Alzheimerem.

Widać dość wyraźnie, że rola rodziny w leczeniu pacjentów z Alzheimerem stanowi podstawę radzenia sobie z tą chorobą. Oznacza to, że nastawienie rodziny wobec pacjenta będzie w bezpośredni sposób wpływało na sposób, w jaki pacjent zaakceptuje swoją chorobę.

Pełne miłości, spokojne, proaktywne i otwarte na współpracę nastawienie rodziny wraz ze wsparciem zespołu medycznego i terapeutycznego jest kluczowe, ponieważ stanowi punkt odniesienia dla pacjenta i pozwala przekazywać pewność siebie.

Ale w jaki sposób możemy to osiągnąć? Najlepiej byłoby ustalić rutynę, która pozwala pacjentowi organizować jego codzienne aktywności. Poniżej znajdziesz więcej informacji na ten temat.

Środowisko rodzinne i leczenie Alzheimera

Rola rodziny w leczeniu pacjentów z Alzheimerem to kluczowa kwestia. Uporządkowanie dnia codziennego i przestrzeganie określonych wytycznych może pomóc poradzić sobie z istniejącą sytuacją. Oto kilka wskazówek:

  • Ustalanie rutyn może okazać się bardzo pomocne. Jeśli pacjent będzie codziennie wykonywał zautomatyzowane działania, może poczuć się bardziej niezależny. Na przykład zawsze przestrzegaj harmonogramu kolacji i kąpieli przed pójściem do łóżka.
  • Nawiązanie bezpośredniej komunikacji, unikanie bardzo złożonych fraz, patrzenie pacjentowi prosto w oczy i zachowywanie spokoju może pomóc choremu poczuć się bardziej zrozumianym.
  • Pomóż pacjentowi i znajdź sposób w jaki może brać udział w różnych aktywnościach. Nie traktuj pacjenta jak małego dziecka. Chociaż może mieć trudności z rozwijaniem podstawowych umiejętności, postaraj się gdy tylko to możliwe zapewnić mu jego niezależność.
  • Wykaż się cierpliwością. Nie bierz do siebie błędów czy zniewag chorego; wynikają one z jego choroby.
  • Zachowaj spokój i nie kłóć się z chorym. To do niczego nie doprowadzi i jedynie zwiększy poziom frustracji.
  • Okazuj czułość i empatię. Postaw się na miejscu pacjenta.
  • Pomóż choremu cały czas zachowywać aktywność umysłu wykonując działania, które pobudzają jego możliwości poznawcze.

Jednak nawet jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie z wymienionych aspektów, rodzina i tak może czuć się dość przytłoczona. Niezwykle ważne jest, aby członkowie rodziny, którzy opiekują się osobą chorą na Alzheimera wiedzieli i byli świadomi, że muszą również zadbać o siebie i zyskać niezbędną pomoc. Można na przykład podjąć następujące działania:

  • Znalezienie wsparcia w osobach z Twojego otoczenia, którym ufasz
  • Rozmawianie z przyjaciółmi o tym jak się czujesz i w jaki sposób wpływa na Ciebie choroba członka Twojej rodziny
  • Zapewnienie sobie przestrzeni i czasu wolnego

Aby zadbać o kogoś, sam opiekun musi być zdrowy.

Wsparcie dla pacjentów z Alzheimerem i członków ich rodzin

Kobieta pomagająca starszej pani
Zarówno pacjenci, jak i rodziny wymagają wsparcia, aby stawić czoła wyzwaniom stawianym przez chorobę Alzheimera.

Może Cię również zainteresować: Choroba Alzheimera: brak snu to ryzyko zachorowania?

W ostatnich latach znacząco zwiększyła się potrzeba zapewniania opieki osobom zależnym. Ten trend jest definiowany przez takie czynniki jak starzenie się populacji i zmiany zachodzące w modelu rodziny.

Na szczęście istnieje wiele organizacji, które pracują nad tym, aby pomóc pacjentom cierpiącym na chorobę Alzheimera oraz ich rodzinom. Wiele z nich oferuje bezpośrednią opiekę, zaś inne prowadzą badania nad prewencją i leczeniem.

Jaką rolę odgrywa rodzina w leczeniu pacjentów z Alzheimerem? Pamiętaj, że okazywanie empatii oraz myślenie o tym, w jaki sposób Ty sama chciałabyś być traktowana, może pomóc Ci poradzić sobie z tą sytuacją.

Jednocześnie pamiętaj o tym, aby dbać o siebie. Dobre zdrowie fizyczne i psychiczne odgrywa kluczową rolę we wspieraniu członka rodziny. Dlatego też poszukaj wsparcia specjalistycznych centrów i profesjonalistów, którzy pomogą Ci poprawić jakość Twojego życia i jakość życia członka Twojej rodziny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.