Rokitnik zwyczajny - korzyści i przeciwwskazania

Rokitnik zwyczajny znajduje zastosowanie przy wytwarzaniu produktów dermatologicznych i leczniczych. Poznaj jego właściwości!
Rokitnik zwyczajny - korzyści i przeciwwskazania

Ostatnia aktualizacja: 19 lutego, 2023

Rokitnik zwyczajny jest ciernistym krzewem, który zwykle rośnie w Azji i w Europie. Mówiąc ściślej, można go znaleźć na obszarach przybrzeżnych lub w pobliżu rzek i strumieni. Chociaż istnieje siedem odmian tego gatunku, najczęstszą jest ta, która nosi naukową nazwę Hipphophae rhamnoides.

Liście, kwiaty, owoce i oleje z nasion są wykorzystywane do produkcji suplementów leczniczych. Ponadto rokitnik zwyczajny ma również atrakcyjne zastosowania kosmetyczne, które przypisuje się obfitej podaży przeciwutleniaczy. Chcesz wiedzieć, do czego służy? Poniżej przedstawimy Ci jego zalety i przeciwwskazania.

Rokitnik zwyczajny – zalety i zastosowania

W medycynie tradycyjnej rokitnik był ceniony ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające, lecznicze i przeciwdrobnoustrojowe. Jak wyszczególniono w czasopiśmie Antioxidants , jest źródłem aktywnych związków, takich jak:

  • Flawonoidy: izorhamnetyna i kwercetyna.
  • Tokoferole: α-tokoferol, β-tokoferol, γ-tokoferol.
  • Fitosterole: cykloartenol, kampesterol, citrostadienol i sitosterol.
  • Karotenoidy: likopen, luteina, zeaksantyna, α-karoten i beta-karoten.
  • Związki polifenolowe: kwas galusowy, kwas kawowy, kwas p-kumarowy i kwas ferulowy.

Nic więc dziwnego, że krzew ten – zwany rokitnikiem lub ananasem syberyjskim – ma różnorodne zastosowanie w medycynie i kosmetyce. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Pielęgnacja skóry

Główne zalety rokitnika mają związek z pielęgnacją skóry. W szczególności wiąże się z zapobieganiem przedwczesnemu starzeniu się, odmładzaniem i łagodzeniem niektórych zaburzeń dermatologicznych.

Według recenzji udostępnionej w Journal of Ethnopharmacology, flawonoidy, witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe w dużej mierze odpowiadają za dermatologiczny potencjał tego krzewu. Ściślej mówiąc, zaobserwowano działanie przeciwbakteryjne, przeciwłojotokowe, przeciwgrzybicze, przeciwłuszczycowe i gojące rany.

W badaniach udostępnionych w Experimental and Therapeutic Medicine zaobserwowano, że ekstrakt z rokitnika pomaga zmniejszyć zmiany spowodowane łuszczycą. I chociaż naukowcy sugerują bardziej rozstrzygające badania, wyniki są uważane za obiecujące.

Tymczasem badanie w Skin Pharmacology and Physiology wykazało, że olejek eteryczny z tej rośliny pomógł zmniejszyć nasilenie zapalenia skóry. Sam w sobie pomógł zahamować obecność chemokin związanych ze stanem zapalnym, co znacznie złagodziło zmiany skórne.

Roślina i jej pochodne są pozytywnie powiązane z zapobieganiem uszkodzeniom słonecznym. Badanie opublikowane w czasopiśmie Antioxidants wykazało, że olej z nasion rokitnika ma właściwości fotoochronne, które zapobiegają zmianom wywołanym przez promieniowanie UV.

Krem do opalania.
Dodatek rośliny do kremów przeciwsłonecznych może zwiększyć zdolność blokowania promieniowania UV.

Gojenie się ran

W związku z powyższymi korzyściami należy zwrócić szczególną uwagę na zdolność rokitnika zwyczajnego do wspomagania procesu gojenia się ran. W badaniach na modelach zwierzęcych, takich jak te, które opublikowano w czasopiśmie Burns, olej z nasion tego krzewu stymulował proces nabłonka w skórze poparzonych owiec.

Badanie na szczurach opublikowane w Food and Chemical Toxicology przyniosło podobne wyniki. Naukowcy ustalili, że olej z rokitnika stymuluje naprawę tkanki łącznej w przypadku występowania ran.

Na razie badania ograniczają się wyłącznie do zwierząt. Chociaż odkrycia są obiecujące, potrzebne są badania na ludziach, aby potwierdzić osiągnięte rezultaty.

Wysoka kontrola glukozy

Przede wszystkim należy wyjaśnić, że suplementy z rokitnika nie są lekiem pierwszego wyboru w przypadku cukrzycy lub stanu przedcukrzycowego. Ze względu na złożoność tej choroby należy stosować się do zaleceń lekarza.

Warto jednak wiedzieć, że krzew ten ma potencjał jako suplement obniżający wysoki poziom glukozy. W badaniu opisanym w czasopiśmie Foods spożywanie puree z owoców rokitnika przez 5 tygodni było pomocne w stabilizacji poziomu glukozy we krwi u pacjentów z nieprawidłowym poziomem.

W innym badaniu opublikowanym w European Journal of Nutrition stwierdzono, że suplementacja tą rośliną opóźnia insulinooporność i poprawia profil glikemiczny po jedzeniu. Efekt ten związany jest z wysoką zawartością flawonoidów.

Ogólnie rzecz biorąc, badania są ograniczone. Aby ocenić tę korzyść, potrzebne są badania zakrojone na szeroką skalę.

Inne możliwe korzyści

Ze względu na swój skład i właściwości rokitnik zwyczajny jest rośliną, która wciąż jest badana. Na razie jego użycie jest uważane jedynie za uzupełniające.

Do innych korzyści, jakie przynosi stosowanie rokitnika zwyczajnego, można zaliczyć również następujące:

  • Potencjał przeciwnowotworowy. W szczególności jagody mają właściwości antyproliferacyjne i immunomodulujące. Recenzja w Frontiers in Pharmacology wyszczególnia, że ich zawartość w związkach fenolowych, witaminach, kwasach tłuszczowych i fitosterolach ma pozytywne działanie przeciwnowotworowe. Potrzebne są jeszcze badania na ludziach.
  • Układ krążenia. Przeciwutleniacze skoncentrowane w pochodnych rokitnika są pozytywnie powiązane ze zdrowiem układu krążenia. Publikacja w Trends in Food Science & Technology sugeruje, że suplementacja tym składnikiem pomaga obniżyć hiperlipidemię (wysoki poziom cholesterolu) i wysokie ciśnienie krwi. Uznaje się go za środek chroniący serce, chociaż potrzeba na to więcej dowodów.
  • Kontrola stanu zapalnego. Bogata zawartość przeciwutleniaczy, kwasów tłuszczowych i innych fitoskładników rokitnika jest powiązana z potencjałem przeciwzapalnym, który zmniejsza ryzyko chorób przewlekłych.
Rokitnik zwyczajny. Owoce
Hippophae rhamnoides.

Rokitnik skutki uboczne i przeciwwskazania

Fakt, że rokitnik zwyczajny jest naturalnie występującym suplementem, nie sprawia, że nie powoduje on pewnych  skutków ubocznych. Tylko owoce w stanie naturalnym uważa się za bezpieczne do spożycia, o ile będzie ono umiarkowane.

Ekstrakty, olej i inne suplementy pochodzące z rośliny należy przyjmować ostrożnie. Aby uniknąć niedogodności, należy zapoznać się z etykietą produktu. Niepożądane reakcje zwykle obejmują dyskomfort żołądkowo-jelitowy, taki jak ból, nudności i stan zapalny.

Nie jest on zalecany w następujących przypadkach:

  • Cukrzyca
  • Niedociśnienie
  • Małe dziecko
  • Ciąża i laktacja
  • Zaburzenia krwotoczne
  • Leczenie lekami przeciwzakrzepowymi, przeciwcukrzycowymi lub przeciwdepresyjnymi (może nasilać ich działanie)

Należy pamiętać, że badania nad rokitnikiem prowadzono głównie na zwierzętach i w laboratorium. Badania na ludziach są natomiast nieliczne. Nie należy go więc traktować jako jedynej opcji leczenia i należy być wyczulonym na możliwe reakcje uboczne.

O czym warto pamiętać?

Rokitnik zwyczajny jest dystrybuowany jako suplement w sklepach zielarskich i aptekach. Można go znaleźć w produktach kosmetycznych, kapsułkach, olejach i ekstraktach, a także w innych formach.

W każdym przypadku należy go używać ostrożnie i zgodnie z instrukcjami producenta.

Na razie badania sugerują, że ma potencjał w walce z niektórymi zaburzeniami dermatologicznymi, wysokim poziomem glukozy i chorobami układu krążenia. Nie zastępuje jednak efektów zdrowego trybu życia i działań terapeutycznych zalecanych przez lekarzy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jaśniewska A, Diowksz A. Wide Spectrum of Active Compounds in Sea Buckthorn (Hippophae rhamnoides) for Disease Prevention and Food Production. Antioxidants (Basel). 2021 Aug 12;10(8):1279. doi: 10.3390/antiox10081279. PMID: 34439527; PMCID: PMC8389226.
  • Pundir S, Garg P, Dviwedi A, Ali A, Kapoor VK, Kapoor D, Kulshrestha S, Lal UR, Negi P. Ethnomedicinal uses, phytochemistry and dermatological effects of Hippophae rhamnoides L.: A review. J Ethnopharmacol. 2021 Feb 10;266:113434. doi: 10.1016/j.jep.2020.113434. Epub 2020 Oct 2. PMID: 33017636.
  • Boca AN, Ilies RF, Saccomanno J, Pop R, Vesa S, Tataru AD, Buzoianu AD. Sea buckthorn extract in the treatment of psoriasis. Exp Ther Med. 2019 Feb;17(2):1020-1023. doi: 10.3892/etm.2018.6983. Epub 2018 Nov 16. PMID: 30679968; PMCID: PMC6327666.
  • Hou DD, Di ZH, Qi RQ, Wang HX, Zheng S, Hong YX, Guo H, Chen HD, Gao XH. Sea Buckthorn (Hippophaë rhamnoides L.) Oil Improves Atopic Dermatitis-Like Skin Lesions via Inhibition of NF-κB and STAT1 Activation. Skin Pharmacol Physiol. 2017;30(5):268-276. doi: 10.1159/000479528. Epub 2017 Sep 6. PMID: 28873377.
  • Gęgotek A, Jastrząb A, Jarocka-Karpowicz I, Muszyńska M, Skrzydlewska E. The Effect of Sea Buckthorn (Hippophae rhamnoides L.) Seed Oil on UV-Induced Changes in Lipid Metabolism of Human Skin Cells. Antioxidants (Basel). 2018 Aug 23;7(9):110. doi: 10.3390/antiox7090110. PMID: 30142919; PMCID: PMC6162715.
  • Ito H, Asmussen S, Traber DL, Cox RA, Hawkins HK, Connelly R, Traber LD, Walker TW, Malgerud E, Sakurai H, Enkhbaatar P. Healing efficacy of sea buckthorn (Hippophae rhamnoides L.) seed oil in an ovine burn wound model. Burns. 2014 May;40(3):511-9. doi: 10.1016/j.burns.2013.08.011. Epub 2013 Sep 3. PMID: 24007892.
  • Upadhyay NK, Kumar R, Siddiqui MS, Gupta A. Mechanism of Wound-Healing Activity of Hippophae rhamnoides L. Leaf Extract in Experimental Burns. Evid Based Complement Alternat Med. 2011;2011:659705. doi: 10.1093/ecam/nep189. Epub 2011 Mar 20. PMID: 19946025; PMCID: PMC3152935.
  • Ren, Z., Gong, H., Zhao, A., Zhang, J., Yang, C., Wang, P., & Zhang, Y. (2021). Effect of Sea Buckthorn on Plasma Glucose in Individuals with Impaired Glucose Regulation: A Two-Stage Randomized Crossover Intervention Study. In Foods (Vol. 10, Issue 4, p. 804). MDPI AG. https://doi.org/10.3390/foods10040804
  • Mortensen, M.W., Spagner, C., Cuparencu, C. et al. Sea buckthorn decreases and delays insulin response and improves glycaemic profile following a sucrose-containing berry meal: a randomised, controlled, crossover study of Danish sea buckthorn and strawberries in overweight and obese male subjects. Eur J Nutr 57, 2827–2837 (2018). https://doi.org/10.1007/s00394-017-1550-8
  • Olas, B., Skalski, B., & Ulanowska, K. (2018). The Anticancer Activity of Sea Buckthorn [Elaeagnus rhamnoides (L.) A. Nelson]. In Frontiers in Pharmacology (Vol. 9). Frontiers Media SA. https://doi.org/10.3389/fphar.2018.00232
  • Zielińska A, Nowak I. Abundance of active ingredients in sea-buckthorn oil. Lipids Health Dis. 2017 May 19;16(1):95. doi: 10.1186/s12944-017-0469-7. PMID: 28526097; PMCID: PMC5438513.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.