Rokitnik zwyczajny - poznaj jego korzyści zdrowotne

Rokitnik zwyczajny może być stosowany jako środek energetyzujący, przeciwutleniający i wspomagający trawienie. W tym artykule opowiemy Ci o jego właściwościach i zaletach.
Rokitnik zwyczajny - poznaj jego korzyści zdrowotne
Franciele Rohor de Souza

Napisane i zweryfikowane przez farmaceuta Franciele Rohor de Souza.

Ostatnia aktualizacja: 09 maja, 2023

Rokitnik – nazwa naukowa Hippophae rhamnoides – to kolczasty krzew pochodzący z Chin i niektórych części Europy. Należy do rodziny Eleagnaceae i charakteryzuje się drzewiastymi gałęziami złożonymi z wydłużonych liści i małych cierni. Ma również kwiaty o zielonkawych odcieniach i małe kuliste owoce o uderzającym jasnym pomarańczowym kolorze.

Te ostatnie są zbierane, gdy osiągną odpowiedni stopień dojrzałości, a następnie są wykorzystywane do celów gastronomicznych i leczniczych. W rzeczywistości z miąższu i nasion rokitnika można uzyskać olej, który ma kilka zastosowań jako naturalny środek i kosmetyk. W tym artykule opowiemy więcej o jego właściwościach.

Rokitnik zwyczajny – główne związki aktywne

Zanim szczegółowo omówimy zastosowania i zalety rokitnika zwyczajnego, warto podkreślić jego główne składniki. Jak wyszczególniono w czasopiśmie Antioxidants , obejmują one:

  • Witaminy A, B, C, K i E
  • Niezbędne minerały (żelazo, magnez, miedź, cynk, sód, potas, fosfor, wapń, azot i mangan)
  • Fitosterole
  • Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak palmitynowy, linolowy i alfa-linolenowy
  • Aminokwasy (m.in. treonina, walina, metionina, leucyna, lizyna, tryptofan, izoleucyna, fenyloalanina)
  • Związki fenolowe, takie jak glikozydy, flawonoidy i kwasy fenolowe
  • Śluzy

Właściwości zdrowotne rokitnika

W medycynie tradycyjnej liście, kwiaty, nasiona i jagody rokitnika były stosowane jako suplement łagodzący różne problemy zdrowotne. I chociaż większość zastosowań jest poparta jedynie niepotwierdzonymi dowodami, niektóre badania sugerują, że ma potencjał w zapobieganiu i leczeniu niektórych chorób. Jakie są jego potencjalne korzyści?

Pomaga walczyć ze zmęczeniem

Dzięki bogatej podaży witamin, minerałów i niezbędnych aminokwasów rokitnik jest stosowany jako naturalny suplement w walce ze zmęczeniem. W szczególności jego jagody są stosowane w celu zmniejszenia zmęczenia i osłabienia mięśni.

Ponadto badanie opublikowane w Journal of the Science of Food and Agriculture wykazało, że wodne ekstrakty z liści tej rośliny mają potencjał poprawy sprawności fizycznej i ochrony przed uszkodzeniami oksydacyjnymi spowodowanymi wyczerpującymi ćwiczeniami.

Na razie potrzeba więcej badań. Pewne jest jednak, że poszczególne części tej rośliny są odżywcze i mogą być przydatne jako środki rewitalizujące.

Zmęczona kobieta
Uczucie zmęczenia można poprawić za pomocą wyciągów z rokitnika zwyczajnego. To nie jest magiczne rozwiązanie, ale niektóre dowody potwierdzają takie działanie.

Pomaga wspierać zdrowie serca

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, flawonoidy, witaminy i minerały, które występują w owocach rokitnika, są korzystne dla serca. Badania opisane w Lipids in Health and Disease powiązały jego spożycie ze zwiększonym poziomem lipoprotein o dużej gęstości, tj. dobrego cholesterolu.

U zdrowych ludzi lipidy te odgrywają ważną rolę w ochronie serca. Ponadto zawarte w nim przeciwutleniacze pomagają hamować negatywne skutki stresu oksydacyjnego, który nie tylko zwiększa poziom stanów zapalnych, ale też wiąże się z przewlekłymi chorobami układu sercowo-naczyniowego, takimi jak miażdżyca.

Ma pozytywny wpływ na atrofię pochwy

Atrofia lub suchość pochwy jest częstym objawem u kobiet w okresie menopauzy. Jej pojawienie się związane jest ze spadkiem poziomu estrogenów, co powoduje zmniejszenie naturalnego nawilżenia pochwy.

Chociaż istnieje kilka metod leczenia tego objawu – takich jak środki nawilżające do pochwy lub terapia hormonalna – pomocne jest również spożywanie suplementów z fitoestrogenami. W związku z tym badanie z 2014 roku wykazało, że olej z rokitnika pomógł poprawić stan pochwy po menopauzie.

Naukowcy sugerują, że fitoestrogeny w tym składniku mają potencjał jako suplement zastępujący estrogen. Potrzeba jednak więcej dowodów.

Pomaga w pielęgnacji włosów

Olej pozyskiwany z rokitnika koncentruje lipidy, aminokwasy i mikroelementy wzmacniające zdrowie włosów. Badanie opublikowane w czasopiśmie Antioxidants sugeruje, że jest to składnik szeroko stosowany w przemyśle kosmetycznym, zwłaszcza w kuracjach do włosów.

Polecany jest ze względu na swoje właściwości redukujące nadmiar sebum na skórze głowy oraz chroniący przed uszkodzeniem lub łamaniem się pasemek. W rzeczywistości jest częstym składnikiem stosowanym przez kilka marek szamponów.

Chroni zdrowie skóry

Istnieje kilka powodów, dla których rokitnik chroni zdrowie skóry. Po pierwsze, jego bogata zawartość przeciwutleniaczy łagodzi negatywny wpływ wolnych rodników, co zmniejsza skłonność do przedwczesnego starzenia się.

Po drugie, jego właściwości przeciwzapalne, nawilżające i regenerujące pomagają dbać o barierę skórną. Nawet, jak szczegółowo opisano w badaniu Lipids in Health and Disease, zmniejsza ryzyko chorób skóry.

Badania szczegółowo wskazują, że olej z rokitnika służy jako dodatek do zwalczania trądziku, egzemy i niektórych infekcji skóry. Jest również częstym składnikiem kosmetyków przeciwstarzeniowych.

Inne możliwe korzyści z rokitnika zwyczajnego

Ze względu na bogactwo związków bioaktywnych nie jest zaskakujące, że rokitnik wiąże się z innymi korzyściami zdrowotnymi. Należy jednak zaznaczyć, że jest to jedynie uzupełnienie, a nie leczenie pierwszego wyboru.

Dowody są nadal ograniczone, więc należy ich używać ostrożnie. Spójrzmy na inne zastosowania:

  • Zaburzenia trawienia: ze względu na zawartość śluzu i przeciwutleniaczy rokitnik zwyczajny często stosuje się jako sprzymierzeńca układu pokarmowego. Jest często stosowany przeciwko niestrawności, zapaleniu żołądka, biegunce i zaparciom.
  • Układ oddechowy: witamina C, flawonoidy i minerały zawarte w tym składniku wzmacniają układ odpornościowy i pomagają zmniejszyć ryzyko infekcji dróg oddechowych, takich jak grypa.
  • Choroba wątroby: chociaż rokitnik nie jest lekiem pierwszego rzutu w przypadku zaburzeń wątroby, badania sugerują, że rokitnik ma potencjał farmakologiczny przeciwko zwłóknieniu wątroby. Ponadto pełni rolę środka hepatoprotekcyjnego.
  • Potencjał przeciwnowotworowy: fitoskładniki tej rośliny mają działanie przeciwnowotworowe i chemoprewencyjne. Potrzeba na to jednak więcej dowodów.
  • Nadwaga i otyłość: chociaż nie jest cudownym suplementem na nadwagę, to zawarte w nim składniki odżywcze pozytywnie uzupełniają dietę. Badania łączą jego właściwości z profilaktyką otyłości wywołanej dietą wysokotłuszczową i zaburzeniami metabolicznymi.

Zagrożenia i przeciwwskazania

Spożycie rokitnika zwyczajnego jako rodzaju pożywienia jest ogólnie bezpieczne dla większości ludzi. W rzeczywistości suplementy pochodzące z krzewu i jego owoców są zwykle dobrze tolerowane.

Mimo to u niektórych osób mogą wystąpić niepożądane reakcje:

  • U pacjentów z wysokim ciśnieniem krwi mogą wystąpić bóle głowy, zawroty głowy i zaburzenia rytmu serca po spożyciu suplementów z rokitnika.
  • Stosowanie miejscowe może powodować wysypkę lub alergię u osób o wrażliwej skórze. Ważne jest, aby wykonać mały test płatkowy przed użyciem go na większym obszarze.
  • Spożywanie doustne oleju z rokitnika zwyczajnego może powodować dyskomfort trawienny. Jeśli tak, należy zaprzestać jego stosowania.
  • Nie należy go spożywać jednocześnie z lekami przeciwzakrzepowymi, przeciwcukrzycowymi, lekami na choroby autoimmunologiczne lub lekami na choroby wątroby.
  • Jest przeciwwskazany dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Nie powinni go też spożywać pacjenci z chorobami przewlekłymi, chyba że zaleci to lekarz.

Suplementy z rokitnika nie są regulowane przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). Dlatego należy je kupować w renomowanym sklepie i sprawdzać etykietę.

Suplement diety
Antykoagulantów nie należy łączyć z suplementami rokitnika. Interakcja może prowadzić do poważnych działań niepożądanych.

Naturalne środki z rokitnika

Środki z rokitnika przygotowywane są zarówno z jego liści, jak i owoców. Dostępne suplementy są zwykle w postaci kapsułek, syropów, herbat, nalewek, olejków i maści do stosowania miejscowego. Sposób użycia może różnić się w zależności od prezentacji, dlatego konieczne jest zapoznanie się z etykietą.

Oczywiście na poziomie ogólnym istnieją pewne zalecenia dotyczące konsumpcji. Szczegółowo opisujemy je poniżej:

  • Napar z odwodnionych owoców rokitnika: 2 do 3 filiżanek dziennie (500 do 750 mililitrów dziennie).
  • Naturalny sok z owoców rokitnika: jedna szklanka dziennie (200 mililitrów).
  • Nalewka: 20 do 50 kropli, podzielonych na 3 dawki dziennie.
  • Olej: 1 łyżeczka (5 mililitrów). Do użytku zewnętrznego wymieszaj z olejem bazowym (oliwkowym, kokosowym, migdałowym itp.).

Napar z rokitnika

Napar z rokitnika jest idealny, aby zwiększyć poziom energii i wzmocnić obronę organizmu. Służy nawet jako środek wspomagający leczenie anemii.

Składniki są następujące:

  • 50 gramów jagód rokitnika
  • 30 gramów jagód
  • 10 gramów skrzypu
  • 500 mililitrów wody

Postępuj zgodnie z tym przewodnikiem krok po kroku:

  1. Doprowadź wodę do wrzenia i gdy dojdzie do wrzenia, dodaj pozostałe składniki.
  2. Przykryj napar i zostaw do zaparzenia na jakieś 10 do 15 minut.
  3. Podziel tak, aby przyjmować 2 lub 3 porcje dziennie.

Czy wiesz, że owoce rokitnika znajdują zastosowanie również w gastronomii? Można je przygotowywać między innymi jako dżemy, smoothie, przeciery owocowe, sosy do mięs.

Rokitnik – o czym warto pamiętać

W medycynie naturalnej rokitnik ceniony jest między innymi ze względu na dużą zawartość przeciwutleniaczy, witamin, minerałów i białek. Chroni serce, skórę i układ pokarmowy.

Jednak dowody są nadal ograniczone. Dlatego stosowanie go sugeruje się wyłącznie jako dodatek.

Ogólnie rzecz biorąc, jest bezpieczny i dobrze tolerowany. Może być zawarty w różnych przepisach lub może być traktowany jako dodatek handlowy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jaśniewska A, Diowksz A. Wide Spectrum of Active Compounds in Sea Buckthorn (Hippophae rhamnoides) for Disease Prevention and Food Production. Antioxidants (Basel). 2021 Aug 12;10(8):1279. doi: 10.3390/antiox10081279. PMID: 34439527; PMCID: PMC8389226.
  • Tiitinen KM, Hakala MA, Kallio HP. Quality components of sea buckthorn (Hippophae rhamnoides) varieties. J Agric Food Chem. 2005 Mar 9;53(5):1692-9. doi: 10.1021/jf0484125. PMID: 15740060.
  • Zheng X, Long W, Liu G, Zhang X, Yang X. Effect of seabuckthorn (Hippophae rhamnoides ssp. sinensis) leaf extract on the swimming endurance and exhaustive exercise-induced oxidative stress of rats. J Sci Food Agric. 2012 Mar 15;92(4):736-42. doi: 10.1002/jsfa.4634. Epub 2011 Sep 26. PMID: 21953402.
  • Zielińska A, Nowak I. Abundance of active ingredients in sea-buckthorn oil. Lipids Health Dis. 2017 May 19;16(1):95. doi: 10.1186/s12944-017-0469-7. PMID: 28526097; PMCID: PMC5438513.
  • Larmo, P. S., Yang, B., Hyssälä, J., Kallio, H. P., & Erkkola, R. (2014). Effects of sea buckthorn oil intake on vaginal atrophy in postmenopausal women: A randomized, double-blind, placebo-controlled study. In Maturitas (Vol. 79, Issue 3, pp. 316–321). Elsevier BV. https://doi.org/10.1016/j.maturitas.2014.07.010
  • Tkacz K, Wojdyło A, Turkiewicz IP, Bobak Ł, Nowicka P. Anti-Oxidant and Anti-Enzymatic Activities of Sea Buckthorn (Hippophaë rhamnoides L.) Fruits Modulated by Chemical Components. Antioxidants (Basel). 2019 Dec 4;8(12):618. doi: 10.3390/antiox8120618. PMID: 31817215; PMCID: PMC6943611.
  • Solà Marsiñach M, Cuenca AP. The impact of sea buckthorn oil fatty acids on human health. Lipids Health Dis. 2019 Jun 22;18(1):145. doi: 10.1186/s12944-019-1065-9. PMID: 31228942; PMCID: PMC6589177.
  • Shah, R., Idate, A., Ugale, V., & Poorva (2021). Comprehensive review on sea buckthorn: Biological activity and its potential uses. The Pharma Innovation.
  • Gâtlan AM, Gutt G. Sea Buckthorn in Plant Based Diets. An Analytical Approach of Sea Buckthorn Fruits Composition: Nutritional Value, Applications, and Health Benefits. Int J Environ Res Public Health. 2021 Aug 26;18(17):8986. doi: 10.3390/ijerph18178986. PMID: 34501575; PMCID: PMC8431556.
  • Enkhtaivan G, Maria John KM, Pandurangan M, Hur JH, Leutou AS, Kim DH. Extreme effects of Seabuckthorn extracts on influenza viruses and human cancer cells and correlation between flavonol glycosides and biological activities of extracts. Saudi J Biol Sci. 2017 Nov;24(7):1646-1656. doi: 10.1016/j.sjbs.2016.01.004. Epub 2016 Jan 7. PMID: 30294231; PMCID: PMC6169540.
  • Gao ZL, Gu XH, Cheng FT, Jiang FH. Effect of sea buckthorn on liver fibrosis: a clinical study. World J Gastroenterol. 2003 Jul;9(7):1615-7. doi: 10.3748/wjg.v9.i7.1615. PMID: 12854177; PMCID: PMC4615518.
  • Ran B, Guo CE, Li W, Li W, Wang Q, Qian J, Li H. Sea buckthorn (Hippophae rhamnoides L.) fermentation liquid protects against alcoholic liver disease linked to regulation of liver metabolome and the abundance of gut microbiota. J Sci Food Agric. 2021 May;101(7):2846-2854. doi: 10.1002/jsfa.10915. Epub 2020 Nov 20. PMID: 33145761.
  • Olas B, Skalski B, Ulanowska K. The Anticancer Activity of Sea Buckthorn [Elaeagnus rhamnoides (L.) A. Nelson]. Front Pharmacol. 2018 Mar 15;9:232. doi: 10.3389/fphar.2018.00232. PMID: 29593547; PMCID: PMC5861756.
  • Guo C, Han L, Li M, Yu L. Seabuckthorn (Hippophaë rhamnoides) Freeze-Dried Powder Protects against High-Fat Diet-Induced Obesity, Lipid Metabolism Disorders by Modulating the Gut Microbiota of Mice. Nutrients. 2020 Jan 20;12(1):265. doi: 10.3390/nu12010265. PMID: 31968607; PMCID: PMC7020008.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.