23 rodzaje i kształty pochwy, wszystkie są normalne!
Podobnie jak w przypadku wielu innych części naszej anatomii, istnieje ogromna różnorodność typów i form pochwy lub sromu. Może to obejmować kształt, rozmiar, a nawet kolor. Kształty pochwy są bardzo zróżnicowane.
Przede wszystkim dobrze jest wyjaśnić, że terminy pochwa i srom są często używane zamiennie. Jednak nie odnoszą się one do tej samej części ciała.
„Pochwa” odnosi się do kanału, który jest wejściem do macicy, podczas gdy srom jest zewnętrzną częścią genitaliów kobiety, gdzie znajduje się również łechtaczka, cewka moczowa oraz wargi sromowe mniejsze i większe.
Analizując rozmaite kształty pochwy, wiele kobiet zastanawia się, czy z ich intymnymi częściami ciała wszystko jest w porządku. Odpowiedź brzmi – jak najbardziej, tak!
23 typy i kształty pochwy, o których będziemy mówić w tym artykule, są całkowicie normalne. Jedyną nienormalną rzeczą byłby ból, jakakolwiek wydzielina o dziwnym kolorze lub wyglądzie, albo nietypowy lub nieprzyjemny zapach. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.
1. Wybrzuszenie wzgórka łonowego
Kiedy kobieta jest naga, ale ma złączone nogi, stojąc lub leżąc, wargi sromowe i inne szczegóły są niewidoczne. Co najwyżej zauważymy tylko włoski, jeśli takie występują, oraz zaokrąglone wybrzuszenie nad kością łonową.
To tkanka tłuszczowa, która w niektórych przypadkach jest bardziej wystająca lub wybrzuszona, co wskazuje na gromadzenie się lipidów. Nie ma to jednak nic wspólnego z nadwagą.
2. Srom w kształcie serca
U kobiet, które mają większą objętość nóg, a także wybrzuszenie wzgórka łonowego, pochwa ma kształt serca, z wierzchołkiem w kierunku ud. Przykładem tego jest słynny obraz Goi Maja desnuda.
3. Kształty pochwy – srom w formie litery V
U szczuplejszych, długonogich kobiet wrażenie jest takie, że zewnętrzny kształt sromu przypomina literę V i jest nieco wydłużony.
4. Litera V z przerwą
U kobiet jeszcze szczuplejszych, gdy stoją i są bez ubrania, widać mały trójkąt lub pustą przestrzeń, przez którą widać, co się za nią kryje.
Myślimy, że spodoba Ci się również ten artykuł: Drożdżyca pochwy – 5 naturalnych środków
5. Grube wargi sromowe większe
Kiedy rozchylisz nogi, możesz poczuć mięsiste ciało pokrywające srom. Są to wargi sromowe większe lub wargi zewnętrzne. Wewnątrz znajdują się wargi sromowe mniejsze lub wewnętrzne, które prowadzą do otworu pochwy.
Tak jak istnieją różne typy i kształty pochwy, istnieją również różne rodzaje warg sromowych. Wargi sromowe większe są zwykle cienkie i pomarszczone. Jednak zdarzają się również przypadki, w których są one nieco grube lub spuchnięte, z większą mięsistością.
6. Zamknięte wargi sromowe większe
Ogólnie wargi sromowe zewnętrzne są mniej pofałdowane. Istnieją jednak przypadki, w których wargi sromowe są tak zamknięte, że wargi sromowe mniejsze są widoczne tylko wtedy, gdy skóra jest odciągnięta od warg sromowych większych, dzięki czemu widoczna jest również łechtaczka.
7. Kształty pochwy – zakrzywione zewnętrzne wargi sromowe
U innych kobiet wargi sromowe większe mogą być zakrzywione i łączyć się ze sobą tylko na końcach. Mają kształt podkowy lub oka, przez co wewnętrzne wargi sromowe są lekko odsłonięte.
Niektóre kobiety mogą czuć się skrępowane uważając, że ich pochwa nie jest normalna. Jednak najprawdopodobniej jest to powszechna odmiana anatomiczna.8. Widoczne wargi sromowe wewnętrzne a kształt pochwy
Czasami, nawet jeśli zewnętrzne wargi sromowe nie są zakrzywione ani otwarte, może się również zdarzyć, że wewnętrzne wargi sromowe są wydatne i widoczne.
9. Kształty pochwy – asymetryczne wargi sromowe wewnętrzne
Odnosi się to do faktu, że jedna wewnętrzna warga jest dłuższa od drugiej. Podobnie jak w innych opisanych przez nas przypadkach, ta asymetria nie musi być powodem do niepokoju.
10. Długie lub wystające wargi sromowe większe
Chociaż nie ma zbyt wielu danych na ten temat, warto zauważyć, że przeprowadzono badania dotyczące pomiarów warg sromowych. Szacuje się, że średni obwód warg sromowych większych wynosi około 8 centymetrów.
U niektórych kobiet te zewnętrzne wargi mogą być jeszcze bardziej widoczne, pozostawiając skórę luźną. Fałdy mogą być odsłonięte do takiego stopnia, że będą wystawać przez bieliznę.
11. Małe wargi sromowe większe
W przeciwieństwie do powyższego istnieją zewnętrzne wargi sromowe, które są również małe. Z tego powodu mogą nie zakrywać całkowicie warg sromowych mniejszych.
12. Kształty pochwy – zewnętrzne wargi rozchylone
Może się również zdarzyć, że wargi sromowe większe są lekko rozchylone lub nie zamykają się całkowicie.
13. Wystające wargi sromowe wewnętrzne
Można by założyć, że wargi sromowe większe powinny być większe niż wargi sromowe mniejsze. Jednak nie we wszystkich przypadkach się to sprawdza.
Co więcej, jakkolwiek dziwne może się to wydawać, wewnętrzne wargi sromowe lub wargi sromowe mniejsze często wystają. Niektórym kobietom nie podoba się to, więc czasami proszą o korektę przerostu warg sromowych mniejszych za pomocą operacji.
14. Kształty pochwy – wargi sromowe równej wielkości
Wewnętrzne i zewnętrzne wargi sromowe mogą być tego samego rozmiaru.
W takiej sytuacji napletek łechtaczki lub sama łechtaczka mogą być łatwo widoczne, bez konieczności używania palców do rozszerzania skóry. Ułatwia to stymulację.
Myślimy, że może Ci się spodobać artykuł: Infekcja pochwy – 7 domowych lekarstw
15. Średniej wielkości pochwa
Podobnie jak w przypadku męskiego narządu, istnieje duża różnorodność pod względem wielkości pochwy. Średnia długość została oszacowana na około 10 centymetrów. Rozmiar jest jednak większy, gdy kobieta jest podniecona.
Warto również zauważyć, że różnice w długości mogą być zgodne ze wzrostem kobiety, ale niekoniecznie z jej wagą.
16. Szeroka pochwa
Czasami przewód może być szerszy lub mięśnie mogą wydawać się luźne. Jest to znane jako wiotkość pochwy. Może pojawić się po porodzie, choć nie jest to jedyna przyczyna.
17. Kształty pochwy – boczne pochylenie
Trajektoria lub nachylenie pochwy może również nieco się różnić. Niektóre są nieco bardziej nachylone niż inne. Dzieje się tak również z penisami niektórych mężczyzn.
18. Widoczna łechtaczka a kształt pochwy
U niektórych kobiet łechtaczka jest bardziej widoczna, albo ze względu na rozmiar, albo dlatego, że jest mniej zakryta kapturkiem (napletkiem), znajdującym się na szczycie sromu, gdzie spotykają się mniejsze wargi sromowe.
19. Całkowita depilacja woskiem
Mówiąc o rodzajach i kształtach pochwy, brak lub ilość włosów łonowych, a także sposób ich przycinania w dużej mierze determinuje jej wygląd.
Niektóre kobiety wolą woskować całą okolicę. Jednak badania wskazują, że nie jest to zdrowe. Oprócz faktu, że włosy łonowe pomagają utrzymać temperaturę, po całkowitym ich usunięciu istnieje większa skłonność do zapadania na infekcje.
Według badań woskowanie łonowe nie jest dobrym pomysłem, ponieważ usuwana jest bariera ochronna.20. Niewiele włosów łonowych
Inne kobiety wolą nie przycinać włosów całkowicie, ale nieco zostawić. Zależy to od osobistego gustu. W związku z tym istnieje kilka stylów:
- Przycinanie długości włosa z zachowaniem naturalnego kształtu
- Pozostawianie pojedynczej cienkiej linii na środku
- Pozostawienie zaokrąglonej plamki na wzgórku łonowym
21. Naturalne włosy łonowe
Są też kobiety, które wolą pozostawić je naturalne, bez przycinania. Oczywiście obfitość włosów nie będzie taka sama u wszystkich, podobnie jak kolor i tekstura.
22. Różnorodność kolorów
Kolor sromu również różni się w zależności od kobiety, chociaż często wargi sromowe są ciemniejsze niż reszta skóry. Dzieje się tak dlatego, że w okolicy narządów płciowych występuje większa ilość melanocytów.
I chociaż ten kolor jest ogólnie powiązany z odcieniem skóry, istnieją inne czynniki, które mogą odgrywać pewną rolę. Oto niektóre z nich:
- Podczas pobudzenia zwiększa się przepływ krwi
- Brak równowagi hormonalnej i tarcie powodują ciemnienie
- Infekcja pochwy może spowodować, że srom przybierze purpurowy odcień
23. Niewielka wydzielina z pochwy
Wydzielina pochwowa pełni funkcję zatrzymywania wilgoci, wpływając na zdrowie tkanek. Kiedy występuje słabe wydzielanie, pojawia się suchość, która wpływa na funkcjonowanie seksualne.
Kształty pochwy – kiedy należy udać się do lekarza
Rodzaje lub kształty pochwy, a także wielkość warg sromowych lub wzgórka łonowego nie powinny być powodem do niepokoju. Jednak należy skonsultować się ze specjalistą, gdy w tkankach nastąpi zmiana koloru lub zapachu, której towarzyszą inne objawy, takie jak:
- Grudki
- Niezwykle gęsta lub pienista wydzielina
- Ciężkie krwawienie
- Ból podczas stosunku
- Swędzenie lub pieczenie sromu
Badania z 2020 roku wskazują, że rozmiar warg sromowych nie wpływa na funkcje seksualne ani zdolność do osiągnięcia orgazmu. Jednak możliwe jest, że niektóre kobiety z przerostem warg sromowych mogą być wrażliwe i odczuwać dyskomfort podczas stosunku.
Może się również zdarzyć, że osoba czuje się niekomfortowo z powodu wyglądu swojej pochwy.
Z drugiej strony, gdy pochwa jest mała, a penis partnera duży, może wystąpić pieczenie, ból i podrażnienie. Oczywiście nie oznacza to, że należy zakończyć związek. Postępując ostrożnie i znajdując najlepszą pozycję, wpływ ten można zminimalizować.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Crouch N. (2018). In pursuit of the ‘normal’ vulva. BJOG: Int J Obstet Gy, 125: 1662-1662. Recuperado de: https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/1471-0528.15416
- Díaz L., Durán M., Mendoza J. (2015). La remoción por estética del vello púbico como causa de morbilidad inadvertida en la población general. Revista Argentina de Dermatología, 96(3). Recuperado de: http://rad-online.org.ar/2015/10/01/la-remocion-por-estetica-del-vello-pubico-como-causa-de-morbilidad-inadvertida-en-la-poblacion-general/
- Lloyd J., Crouch N., Minto C., Liao L., Creighton S. (2005). Female genital appearance: ‘normality’ unfolds. BJOG: an International Journal of Obstetrics and Gynecology, 112: 643–646. Recuperado de: https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1471-0528.2004.00517.x
- Luo J., Betschart C., Ashton J., DeLancey J. (2016). Quantitative analyses of variability in normal vaginal shape and dimension on MR images. Int Urogynecol J, 27(7): 1087-95. Recuperado de: https://link.springer.com/article/10.1007/s00192-016-2949-0
- Heitmann R. J. (s. f.). Capítulo 1: Anatomía del aparato reproductor femenino. AccessMedicina. Recuperado de: https://accessmedicina.mhmedical.com/Content.aspx?bookId=1494§ionId=98122488#1120403161
- Kamina P., Richer J., Scépi M., Faure J., & Demondion X. (2003). Anatomía clínica del aparato genital femenino. EMC – Ginecología-Obstetricia, 39(4), 1-29. Recuperado de: https://doi.org/10.1016/s1283-081x(03)71913-4
- Kaya A, Ozan D, Murat Y, et al. (2020). Do external female genital measurements affect genital perception and sexual function and orgasm? Turk J Obstet Gynecol, 17:175-81. Recuperado de: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7538817/
- Kreklau A., Vâz I., Oehme F., et al. (2018). Measurements of a ‘normal vulva’ in women aged 15–84: a cross-sectional prospective single-centre study. BJOG, 125 (13):1656– 1661. Recuperado de: https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/1471-0528.15387
- López J. (2005). La longitud vaginal: análisis multivariante. Clínica e Investigación en Ginecología y Obstetricia, 32(6), 230-243. Recuperado de: https://doi.org/10.1016/s0210-573x(05)73502-4
- Marín J, Guerra S, Cuesta C, et al. (2013). Hipertrofia de labios menores de vulva: reducción con plastia en Z. Progresos de Obstetricia y Ginecología, 56(1): 35-37. Recuperado de: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0304501312002427
- Monterrosa A., & Portela K. (2014). Manejo de la atrofia vulvovaginal posmenopáusica. Revista chilena de obstetricia y ginecología, 79(6), 489-501. Recuperado de: https://dx.doi.org/10.4067/S0717-75262014000600006
- Pozo S., & Molina M. (2013). Hipertrofia de labios menores: a propósito de un caso. Pediatría Atención Primaria, 15(59), e93-e96. Recuperado de: https://dx.doi.org/10.4321/S1139-76322013000400009
- Reiriz J. (2015). Sistema reproductor femenino. Infermera Virtual. Recuperado de: https://www.infermeravirtual.com/esp/actividades_de_la_vida_diaria/ficha/sistema_rep_femenino/sistema_reproductor_femenino
- Velásquez N., Delgado R., & Briñez N. (2015). Clítoris: aspectos anatomofisiológicos y patológicos. Revista de Obstetricia y Ginecología de Venezuela, 75(2), 105-121. Recuperado de: https://ve.scielo.org/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0048-77322015000200005