Co robić, gdy stopy nieprzyjemnie pachną

Co robić, gdy stopy nieprzyjemnie pachną
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

To, że stopy nieprzyjemnie pachną, jest czymś powszechnie spotykanym i krepującym problemem wielu z nas. Przyczyną takiego zjawiska może być nieodpowiednia higiena stóp, grzyby, bakterie, niewłaściwe obuwie, wilgoć, a nawet stres. Gdy stopy zaczynają nieprzyjemnie pachnieć może to silnie wpłynąć na naszą pewność siebie i samoocenę oraz być powodem wielu wstydliwych sytuacji.

Obecnie na rynku znajdziemy wiele produktów kosmetycznych, które pomagają zwalczyć tę krepującą dolegliwość. Te produkty z reguły neutralizują nieprzyjemny zapach, jednak tylko niektóre całkowicie go eliminują. Dziś podamy kilka wskazówek, jak poradzić sobie w przypadku, gdy stopy zaczynają nieprzyjemnie pachnieć i jak uzyskać jak najlepsze efekty.

Nieprzyjemnie pachnące stopy – jak do tego nie doprowadzić?

Aby nasze stopy przestały brzydko pachnieć, przed nałożeniem na nie odpowiednich kremu trzeba przestrzegać kilku zasad. Często problem ten pojawia się na skutek nieprawidłowych dziennych nawyków, a z czego z reguły nie zdajemy sobie sprawy.

  • higiena: bardzo ważne jest, aby codziennie stopy były dokładnie myte i oczyszczane z bakterii. W tym wypadku najlepiej jest używać antybakteryjnego mydła i peelingu do stóp, aby również usunąć martwe komórki gromadzące się na nich.
  • wilgoć: to jedna z głównych przyczyn tego, że stopy zaczynają nieprzyjemnie pachnieć. Ważne jest, aby stopy zachować w suchości i unikać mokrego środowiska, co jednocześnie zapobiegnie prawdopodobieństwu rozwinięcia się grzybicy.
  • dezodorant: korzystanie z dezodorantów, aerozoli i proszków do stóp to jeden z efektywnych sposobów na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu.
  • obuwie: to, jakie buty nosimy ma bardzo duży wpływ na to, jak później pachną nasze stopy. Ważne jest, aby obuwie zapewniało odpowiednią wentylację stóp.
  • skarpety: skarpety wykonane z materiałów syntetycznych sprzyjają powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Jeżeli tylko jest to możliwe, należy nosić skarpety z naturalnych materiałów, na przykład bawełny.

Sposoby na nieprzyjemny zapach stóp

Po zapoznaniu się ze wskazówkami, które należy wprowadzić w życie, aby nie doprowadzić do tego, aby stopy wydzielały nieprzyjemny zapach, przyszła kolej na poznanie kilka prostych sposobów na oczyszczenie stóp i zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia tej krepującej dolegliwości.

Soda oczyszczona

Wodorowęglan sodu działa jak naturalny dezodorant i można go używać zamiast proszku i aerozoli.

Soda oczyszczona

Należy wsypać odrobinę sody oczyszczonej do butów i na stopy. W ten sposób unikniemy ich nadmiernego pocenia się, a co za tym idzie wydzielania nieprzyjemnego zapachu.

Ocet jabłkowy

Dzięki temu, że produkt sprawnie reguluje pH skóry, pomaga usunąć bakterie występujące na niej. Aby przygotować odpowiedni preparat, należy wymieszać 5 łyżek octu jabłkowego w misce z ciepłą wodą i przez 10 minut moczyć w niej stopy.

Szałwia

Szałwia jest rośliną, która ma właściwości pomagające zmniejszyć problem nadmiernego pocenia się i również pomaga wyeliminować bakterie.

Szałwia

Aby wykorzystać te właściwości, można umieścić kilka suchych liści rośliny w obuwiu i zmieniać je każdego dnia lub moczyć stopy przez 15 minut w naparze z szałwii.

Imbir

Roślina ta ma silne właściwości antybakteryjne, które pomogą wyeliminować nieprzyjemny zapach stóp. Oprócz tego zmniejsza ich obrzęk i działa relaksująco. Wystarczy zetrzeć korzeń imbiru, wymieszać go z wodą i gotować przez 15 minut. Otrzymany płyn wykorzystywać do masażu, który powinien zostać wykonany wieczorem, przed położeniem się spać.

Rozmaryn, cytryna i mięta

Rozmaryn idealnie nadaje się do usuwania nieprzyjemnych zapachów, szczególnie stóp. Nie tylko pomaga zminimalizować pocenie, ale i wspomaga likwidowanie bakterii i głęboko oczyszcza skórę stóp, dzięki czemu zostawi ją świeżą i wolną od wszelkich zapachów.

4#:Rozmaryn-stopy.jpg

Jak skorzystać z jego właściwości? Do miski wlej 1l cieplej wody, sok z cytryny, łyżkę rozmarynu i mięty. Zanurz stopy na 15 minut, a na koniec dokładnie osusz, aby pozbyć się wilgoci.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.