Regurgitacja u niemowląt - przyczyny i objawy
Regurgitacja u niemowląt poniżej pierwszego roku życia jest bardzo powszechnym zjawiskiem. Mówiąc dokładniej, mamy na myśli cofanie się treści żołądkowej do gardła lub ust. W przeciwieństwie do wymiotów, regurgitacja następuje bez wysiłku i nudności.
Problem ten jest bardzo powszechny i występuje u ponad 50% dzieci. Jednak czasami regurgitacja we wczesnym dzieciństwie może być oznaką choroby spowodowanej refluksem żołądkowo-przełykowym. W poniższym artykule opowiemy o przyczynach i objawach.
Regurgitacja u niemowląt: dlaczego występuje?
Regurgitacja u dzieci występuje, ponieważ układ pokarmowy dziecka nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. W przełyku znajduje się zastawka, która reguluje przepływ pokarmu do żołądka. Ta zastawka – dolny zwieracz przełyku – u niemowląt nie jest w pełni dojrzała.
Dlatego zawartość żołądka niemowlęcia ma tendencję do cofania się do przełyku. W miarę wzrostu dziecka zastawka rozwija się, a regurgitacja zanika samoistnie.
Ponadto innym czynnikiem, który przyczynia się do regurgitacji u niemowląt jest ich pozycja. Dzieci przed ukończeniem 8 miesiąca życia spędzają większość czasu w pozycji leżącej. To również przyczynia się do przemieszczania się pokarmu w kierunku ust.
Kolejnym ważnym czynnikiem jest fakt, że dieta niemowląt składa się całkowicie lub prawie całkowicie z mleka. Dlatego też, gdy dzieci zaczynają jeść pokarmy stałe, ulewanie pokarmu powoli ustaje. W ten sam sposób ilość mleka, które piją niemowlęta, wpływa na prawdopodobieństwo cofania treści żołądkowej.
Im żołądek dziecka jest pełniejszy, tym bardziej prawdopodobne jest ulewanie.
Możesz także przeczytać: Kolka u noworodka – 5 domowych sposobów
Czy regurgitacja u niemowląt powinna być powodem do niepokoju?
Ogólnie rzecz biorąc, regurgitacja jest zjawiskiem normalnym u niemowląt w pierwszych miesiącach życia ze względu na brak dojrzałości ich układu pokarmowego.
Jak już wspomnieliśmy, regurgitacja w okresie niemowlęcym to problem, który dotyczy około połowy wszystkich dzieci. Ogólnie nie ma się czym martwić. Należy jednak porozmawiać ze swoim pediatrą, jeżeli u dziecka wystąpi którykolwiek z następujących objawów:
- Brak przyrostu masy ciała
- Bardzo obfite ulewanie
- Twoje dziecko jest zmęczone, mało aktywne i senne
- Regurgitacji towarzyszy wysiłek lub cofnięta treść żołądkowa zawiera krew
- Pojawiają się oznaki odwodnienia – gdy niemowlęta są odwodnione, rzadziej moczą pieluchy, mają zapadnięte oczy, suche błony śluzowe itp.
- Płyn, który ulewa Twoje dziecko, jest zielony lub brązowy.
Powyższe objawy mogą wskazywać na to, że Twoje dziecko cierpi na refluks żołądkowo-przełykowy. Innymi słowy, jeśli regurgitacja utrzymuje się przez dłuższy czas lub zaobserwujesz te objawy, może to oznaczać poważniejsze problemy.
Utrzymujący się refluks może powodować zmiany w śluzie przełyku, ponieważ zawartość żołądka ma kwaśne pH. W rzeczywistości może spowodować anemię i problemy z drogami oddechowymi dziecka. Dlatego dzieci z tymi objawami mogą cierpieć na epizody bezdechu, uporczywy kaszel lub nawracające zapalenie oskrzeli.
Aby zdiagnozować refluks, lekarze zlecają dodatkowe badania, takie jak endoskopia, monitorowanie pH przełyku i radiografia.
Dowiedz się więcej: Wymioty u dzieci i nudności – czy wiesz, jak im zapobiegać?
Co zrobić z regurgitacją
Pozycja i rutyna podczas karmienia niemowląt odgrywają rolę w rozwoju regurgitacji.
Chociaż niedomykalność jest prawie zawsze nieszkodliwa i normalna, może być niewygodna zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Na szczęście istnieją pewne środki, które możesz podjąć, aby ograniczyć problem do minimum. Przede wszystkim podczas karmienia należy trzymać dziecko w pozycji pionowej, a nie całkowicie płasko.
Jest to szczególnie ważne przez pierwsze pół godziny po jedzeniu. Możesz umieścić poduszkę lub pieluchy pod materacem swojego malucha, aby utrzymać je w odpowiedniej pozycji. Ponadto, unikaj dynamicznej zabawy po jedzeniu, ponieważ może to spowodować zwracanie pokarmu.
Ważne jest również, aby karmić dziecko powoli i zapobiegać nadmiernemu jedzeniu. Zawsze należy także odbijać dziecko po karmieniu. Odbijanie zapobiega gromadzeniu się powietrza w żołądku, a także przyczynia się do lepszego trawienia.
Jeśli odżywiasz dziecko mlekiem modyfikowanym, ważne jest, aby nie podawać mu zbyt dużo. Jest to ważne, ponieważ mleko modyfikowane jest trudniejsze do strawienia dla niemowląt niż mleko matki.
Jeżeli żadna z powyższych sugestii nie pomaga lub Twoje dziecko ma objawy, o których wspomnieliśmy powyżej, lekarz może zapisać odpowiednie leki. Pomagają one zmniejszyć ilość kwasu w żołądku.
Nie należy jednak podawać dziecku żadnych leków czy mieszanek wykonanych domowym sposobem, chyba że zaleci to lekarz. Najczęstsze leki stosowane w leczeniu refluksu żołądkowo-przełykowego to:
- Blokery receptora H2, które zmniejszają produkcję kwasu.
- Inhibitory pompy protonowej, które zmniejszają ilość kwasu wytwarzanego w żołądku.
Czasami leki nie pomagają. Dlatego istnieją techniki chirurgiczne zarezerwowane dla tych wyjątkowych przypadków. Lekarze przeprowadzą operację tylko wtedy, gdy dziecko ma poważne problemy z oddychaniem lub problem o podłożu anatomicznym.
Podsumowanie
Podsumowując, regurgitacja u niemowląt jest zjawiskiem normalnym. Jednak ważne jest, aby być świadomym i zwracać uwagę na wszelkie oznaki, które mogą niepokoić oraz porozmawiać z lekarzem, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Gastroesophageal reflux in infants – UpToDate. (n.d.). Retrieved April 23, 2019, from https://www.uptodate.com/contents/gastroesophageal-reflux-in-infants
- Reflujo gastroesofágico en los bebés. (n.d.). Retrieved April 23, 2019, from https://www.guiainfantil.com/salud/cuidadosespeciales/reflujo/index.htm
- Ramos, H. A., Ferrer González, J. P., & Castillo, L. O. (n.d.). Reflujo gastroesofágico en niños. Retrieved from https://www.aeped.es/sites/default/files/documentos/rge.pdf
- Reflujo gastroesofágico en bebés – Bebés y niños. (n.d.). Retrieved April 23, 2019, from https://www.webconsultas.com/bebes-y-ninos/afecciones-tipicas-infantiles/reflujo-gastroesofagico-en-bebes
- Regurgitación en los bebés – familydoctor.org. (n.d.). Retrieved April 23, 2019, from https://es.familydoctor.org/regurgitacion-en-los-bebes/
- Reflujo gastroesofágico en bebés. (n.d.). Retrieved from https://medlineplus.gov/spanish/refluxininfants.html