Refluks - 8 praktycznych porad jak mu zapobiegać

Aby uniknąć refluksu żołądkowego najlepiej nosić luźną odzież, która nie opina brzucha, jako że obcisłe ubrania mogą wywierać zbytni nacisk na tą część ciała.
Refluks - 8 praktycznych porad jak mu zapobiegać

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Refluks następuje, kiedy kwasy żołądkowe podnoszą się w przełyku i docierają do ust. Zwykle opisywany jest jako uczucie palenia w górnej partii brzucha. Refluks często pojawia się wraz z innymi symptomami, takimi jak ból w klatce piersiowej, zgaga czy trudności w przełykaniu. 

Powodowany jest osłabionym lub źle funkcjonującym zwieraczem przełyku, mięśniową zastawką, której głównym celem jest utrzymywanie pokarmu oraz płynów w żołądku.

Chociaż refluks nie jest żadną chorobą, może pojawiać się sporadycznie i ważne jest podjąć pewne kroki, aby mu zapobiegać oraz uniknąć związanych z nimi komplikacji.

Biorąc pod uwagę to, że istnieje wiele czynników wywołujących refluks żołądka, w dzisiejszym artykule podzielimy się 8 wskazówkami na to, jak go unikać. Wypróbuj je!

1. Unikaj drażniącej żywności

Złe nawyki żywieniowe są głównym powodem stale powracającego refluksu. Jedzenie zbyt dużych porcji lub nieprawidłowy dobór składników są częstym powodem zgagi i podrażnienia żołądka.

Mięso i przetwory mięsne mogą powodować refluks

Z tego powodu najlepiej ograniczyć spożywanie poniższych produktów:

  • Przetworzone mięso
  • Oczyszczone mąki
  • Słodycze i ciastka
  • Przyprawy
  • Żywność puszkowana
  • Produkty z dużą zawartością sodu

2. Schudnij

Osoby z nadwagą zwykle cierpią częściej na refluks. Nadmierna waga wywiera większy nacisk na żołądek, co często powoduje, że jego kwasy podnoszą się do przełyku.

  • Utrzymywanie odpowiedniej i zdrowej wagi pomaga w trawieniu oraz zmniejsza ryzyko pojawienia się refluksu.

3. Rzuć palenie

Palacze tytoniu powinni z niego zrezygnować, jeśli chcą kontrolować nadmierną ilość kwasów w żołądku oraz przełyku.

Papierosy powodują refluks

Toksyny zawarte w papierosach zmniejszają produkcję śliny, substancji, która pomaga zapobiegać zgadze. Sprawiają również, że Twoje usta i przełyk są odwodnione, co przyczynia się do dalszych problemów trawiennych i pojawienia się refluksu.

4. Noś wygodne ubranie

Chociaż wiele osób nie zwraca na to uwagi, noszenie obcisłych ubrań może również być czynnikiem powodującym refluks żołądka. Ciasne dżinsy, paski oraz niektóre bluzki wywołują nacisk w okolicach brzucha co powoduje, że po posiłku kwasy żołądkowe podnoszą się.

  • Noś luźniejsze ubrania oraz rozepnij nieco spodnie po obfitym posiłku, aby uniknąć refluksu.

5. Przyjmij odpowiednią pozycję ciała

Twoja pozycja ciała podczas jedzenia oraz zaraz po nim odgrywa bardzo istotną rolę w funkcjonowaniu układu trawiennego.

Kobieta przy biurku

Odpowiednia postawa pomaga w przemieszczaniu się pokarmu z ust do żołądka, a grawitacja sprawia, że kwasy żołądkowe pozostają na swoim miejscu.

  • Leżenie lub przyjmowanie podobnej pozycji zaraz po jedzeniu zwiększa skurcze brzucha oraz ryzyko przemieszczania się kwasów żołądkowych, w konsekwencji pojawia się refluks.

6. Pijanie naparów a refluks

Właściwości przeciwkwasowe oraz wspomagające trawienie występują w wielu naturalnych produktach i mogą świetnie zapobiegać oraz leczyć objawy refluksu.

Ponadto regulują one pH żołądka oraz pomagają zwieraczowi przełyku w lepszej pracy.

Oto kilka zalecanych produktów roślinnych:

  • Mięta
  • Kardamon
  • Fenkuł włoski
  • Cynamon
  • Imbir
  • Cytryna
  • Gorczyca
  • Siemię lniane

7. Unikaj stresu

Regularne borykanie się ze stresującymi sytuacjami jest jednym z głównych powodów pojawiania się refluksu, o którym wiele osób zapomina. Wielu z was zapewne myślało, że między oboma zjawiskami nie ma żadnego związku, jednak w rzeczywistości refluks i stres są ściśle połączone.

Zmęczona kobieta
  • Pod wpływem stresu doświadczamy reakcji nerwowych, które naruszają i zmieniają funkcjonowanie pewnych procesów w naszym organizmie, między innymi w cewie pokarmowej, powodując zaburzenia trawienia.
  • Ponadto doświadczamy również zwiększonego wydzielania się pewnych stymulatorów, takich jak adrenalina, co związane jest zawyżonym poziomem kwasów żołądkowych.

8. Ogranicz spożycie alkoholu

Jeśli pijesz zbyt dużo alkoholu, może to podrażnić nabłonek wyściełający Twój żołądek oraz spowodować pojawienie się nieprzyjemnych symptomów, takich jak refluks. Ponadto toksyny zawarte w alkoholu są ciężkostrawne oraz wpływają na funkcjonowanie zastawki, która blokuje przemieszczanie się kwasów żołądkowych w kierunku przełyku.

Czy czujesz silne palenie w żołądku lub w gardle? Jeśli często narzekasz na ten problem zastosuj się do powyższych porad, aby utrzymać go pod kontrolą. Jeśli objawy nie ustępują lub pojawiają się bez wyraźnego powodu, skonsultuj się z lekarzem oraz upewnij się, że nie są one spowodowane czymś poważniejszym.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sethi S, Richter JE. Diet and gastroesophageal reflux disease: role in pathogenesis and management. Curr Opin Gastroenterol. 2017 Mar;33(2):107-111. doi: 10.1097/MOG.0000000000000337. PMID: 28146448.
  • Richter JE, Rubenstein JH. Presentation and Epidemiology of Gastroesophageal Reflux Disease. Gastroenterology. 2018 Jan;154(2):267-276. doi: 10.1053/j.gastro.2017.07.045. Epub 2017 Aug 3. PMID: 28780072; PMCID: PMC5797499.
  • Ness-Jensen E, Lagergren J. Tobacco smoking, alcohol consumption and gastro-oesophageal reflux disease. Best Pract Res Clin Gastroenterol. 2017 Oct;31(5):501-508. doi: 10.1016/j.bpg.2017.09.004. Epub 2017 Sep 7. PMID: 29195669.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.