Rak trzustki i jego pierwsze objawy hormonalne
Rak trzustki to choroba, która dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety w każdym wieku. Jednak zwykle częściej dotyka starszych mężczyzn.
Naukowcy nie ustalili jeszcze przyczyny. Jednak zidentyfikowali kilka czynników ryzyka, w tym między innymi wiek, palenie tytoniu, otyłość, cukrzycę i zapalenie trzustki.
Krótki opis trzustki
Trzustka jest wydłużonym narządem, który znajduje się za żołądkiem i pełni wiele ważnych funkcji organizmu. W rzeczywistości trzustka składa się z dwóch rodzajów komórek:
- Komórki wydzielania wewnętrznego: zwykle znajdują się w wyspach trzustkowych. Zasadniczo wytwarzają hormony, które bezpośrednio uwalniają do krwioobiegu. Zwykle produkują insulinę i glukagon oraz są w stanie regulować ilość glukozy we krwi.
- Komórki zewnątrzwydzielnicze: syntetyzują enzymy, które przemieszczają się do dwunastnicy przez maleńkie przewody trzustkowe. Te następnie przyczepiają się do przewodu żółciowego (który pochodzi z wątroby) w kierunku jelita cienkiego. Enzymy, które wytwarzają, pomagają w trawieniu niektórych składników odżywczych, takich jak lipidy lub tłuszcze.
Rodzaje raka trzustki
Istnieją dwa rodzaje raka trzustki, w zależności od rodzaju komórek, na które wpływa. Mając to na uwadze, wyróżniamy:
- Zewnątrzwydzielniczy rak trzustki: jest to najczęstszy rodzaj tej choroby. W większości przypadków rozwija się w komórkach wytwarzających enzymy trawienne.
- Guzy neuroendokrynne trzustki (złośliwe lub nowotworowe): wpływają na komórki wysp trzustkowych, które wytwarzają hormony, a następnie uwalniają je bezpośrednio do krwioobiegu. Możemy rozróżnić różne podtypy w zależności od rodzaju komórki, na którą wpływa nowotwór (zobacz najczęstsze objawy).
Przeczytaj więcej tutaj: Zapobieganie nowotworom a owoce i warzywa
Jakie są najczęstsze objawy raka trzustki?
Eksperci AECC wyjaśniająchoroby może wystąpić kilka charakterystycznych oznak.
Należy wyjaśnić, że objawy mogą się różnić w zależności od rodzaju nowotworu trzustki występującego u pacjenta.
Zewnątrzwydzielniczy rak trzustki
- Nudności i wymioty.
- Zmęczenie i ciągłe wyczerpanie.
- Utrata apetytu – często prowadzi do niepożądanej utraty wagi.
- Zwiększenie rozmiaru pęcherzyka żółciowego i (lub) wątroby.
- Dyskomfort w jamie brzusznej, który może następnie rozprzestrzenić się na pobliskie obszary (na przykłąd plecy).
- Żółtaczka lub zażółcenie skóry. Dochodzi do niej, ponieważ rak blokuje wspólny przewód żółciowy, w wyniku czego gromadzi się bilirubina.
- Bilirubina jest pigmentem wytwarzanym przez wątrobę, który normalnie dociera do dwunastnicy przez ten przewód.
- Inne powiązane objawy to ciemniejszy mocz i zmiany w charakterystyce stolca (zmiany w jego odcieniu i konsystencji).
Oto niektóre z objawów hormonalnych:
- Zmiany w teksturze tkanki tłuszczowej pacjenta. Wynika to z nieprawidłowego uwalniania enzymów trzustkowych.
- Cukrzyca: w tym przypadku komórki zewnątrzwydzielnicze niszczą komórki syntetyzujące insulinę. W związku z tym wzrasta poziom glukozy we krwi i pojawiają się charakterystyczne objawy tej choroby.
- Niewielkie zmiany poziomu glukozy we krwi.
Guzy neuroendokrynne trzustki (złośliwe lub nowotworowe): zależą od typu komórki, w której rozwinął się rak:
- Gastrinoma: nowotwór objawia się w komórkach produkujących gastrynę, zwiększając jej produkcję. Ogólnie substancja ta pomaga syntetyzować więcej kwasu w żołądku. Ten stan jest znany pod nazwą zespołu Zollingera-Ellisona.
- Insulinoma, czyli wyspiak: wpływa na komórki produkujące insulinę, które dzielą się w sposób niekontrolowany. Powoduje również hipoglikemię lub niski poziom glukozy we krwi.
- Glukagonoma: rak rozwija się w komórkach wytwarzających glukagon. Powoduje hiperglikemię lub podwyższony poziom glukozy we krwi.
- Somatostatinoma, czyli guz somatostatynowy: somatostatyna zwykle pomaga regulować inne hormony. Guz ten może również zmieniać ogólne poziomy tej substancji.
- PPoma: wiąże się z nadprodukcją polipeptydu trzustkowego (PP), który reguluje funkcje trzustki w normalnych warunkach.
- VIPoma, inaczej Zespół Vernera i Morrisona: zmienia komórki, które syntetyzują wazoaktywny peptyd jelitowy (VIP). Najbardziej zauważalnym objawem jest przedłużająca się biegunka.
Zadanie lekarza
Po zdiagnozowaniu raka trzustki lekarz wskaże najbardziej odpowiednie opcje leczenia. W zależności od przypadku pacjentowi zostaną przedstawione takie lub inne alternatywy. Należy zauważyć, że w niektórych przypadkach do opieki nad pacjentem można zastosować więcej niż jeden rodzaj leczenia.
To może Cię zainteresować ...