Rak trzustki i jego pierwsze objawy hormonalne

Do głównych objawów raka trzustki należą między innymi ciągłe zmęczenie, nagła i niewyjaśniona utrata masy ciała, żółtaczka, ból w okolicy trzustki.
Rak trzustki i jego pierwsze objawy hormonalne
Nelton Abdon Ramos Rojas

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Ostatnia aktualizacja: 01 stycznia, 2023

Rak trzustki to choroba, która dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety w każdym wieku. Jednak zwykle częściej dotyka starszych mężczyzn.

Naukowcy nie ustalili jeszcze przyczyny. Jednak zidentyfikowali kilka czynników ryzyka, w tym między innymi wiek, palenie tytoniu, otyłość, cukrzycę i zapalenie trzustki.

Krótki opis trzustki

Trzustka jest wydłużonym narządem, który znajduje się za żołądkiem i pełni wiele ważnych funkcji organizmu. W rzeczywistości trzustka składa się z dwóch rodzajów komórek:

 • Komórki wydzielania wewnętrznego: zwykle znajdują się w wyspach trzustkowych. Zasadniczo wytwarzają hormony, które bezpośrednio uwalniają do krwioobiegu. Zwykle produkują insulinę i glukagon oraz są w stanie regulować ilość glukozy we krwi.
 • Komórki zewnątrzwydzielnicze: syntetyzują enzymy, które przemieszczają się do dwunastnicy przez maleńkie przewody trzustkowe. Te następnie przyczepiają się do przewodu żółciowego (który pochodzi z wątroby) w kierunku jelita cienkiego. Enzymy, które wytwarzają, pomagają w trawieniu niektórych składników odżywczych, takich jak lipidy lub tłuszcze.

Rodzaje raka trzustki

Istnieją dwa rodzaje raka trzustki, w zależności od rodzaju komórek, na które wpływa. Mając to na uwadze, wyróżniamy:

 • Zewnątrzwydzielniczy rak trzustki: jest to najczęstszy rodzaj tej choroby. W większości przypadków rozwija się w komórkach wytwarzających enzymy trawienne.
 • Guzy neuroendokrynne trzustki (złośliwe lub nowotworowe): wpływają na komórki wysp trzustkowych, które wytwarzają hormony, a następnie uwalniają je bezpośrednio do krwioobiegu. Możemy rozróżnić różne podtypy w zależności od rodzaju komórki, na którą wpływa nowotwór (zobacz najczęstsze objawy).

Jakie są najczęstsze objawy raka trzustki?

Rak trzustki.

Eksperci AECC wyjaśniająchoroby może wystąpić kilka charakterystycznych oznak.

Należy wyjaśnić, że objawy mogą się różnić w zależności od rodzaju nowotworu trzustki występującego u pacjenta.

Zewnątrzwydzielniczy rak trzustki

 • Nudności i wymioty.
 • Zmęczenie i ciągłe wyczerpanie.
 • Utrata apetytu – często prowadzi do niepożądanej utraty wagi.
 • Zwiększenie rozmiaru pęcherzyka żółciowego i (lub) wątroby.
 • Dyskomfort w jamie brzusznej, który może następnie rozprzestrzenić się na pobliskie obszary (na przykłąd plecy).
 • Żółtaczka lub zażółcenie skóry. Dochodzi do niej, ponieważ rak blokuje wspólny przewód żółciowy, w wyniku czego gromadzi się bilirubina.
  • Bilirubina jest pigmentem wytwarzanym przez wątrobę, który normalnie dociera do dwunastnicy przez ten przewód.
 • Inne powiązane objawy to ciemniejszy mocz i zmiany w charakterystyce stolca (zmiany w jego odcieniu i konsystencji).

Oto niektóre z objawów hormonalnych:

 • Zmiany w teksturze tkanki tłuszczowej pacjenta. Wynika to z nieprawidłowego uwalniania enzymów trzustkowych.
 • Cukrzyca: w tym przypadku komórki zewnątrzwydzielnicze niszczą komórki syntetyzujące insulinę. W związku z tym wzrasta poziom glukozy we krwi i pojawiają się charakterystyczne objawy tej choroby.
 • Niewielkie zmiany poziomu glukozy we krwi.

Guzy neuroendokrynne trzustki (złośliwe lub nowotworowe): zależą od typu komórki, w której rozwinął się rak:

 • Gastrinoma: nowotwór objawia się w komórkach produkujących gastrynę, zwiększając jej produkcję. Ogólnie substancja ta pomaga syntetyzować więcej kwasu w żołądku. Ten stan jest znany pod nazwą zespołu Zollingera-Ellisona.
 • Insulinoma, czyli wyspiak: wpływa na komórki produkujące insulinę, które dzielą się w sposób niekontrolowany. Powoduje również hipoglikemię lub niski poziom glukozy we krwi.
 • Glukagonoma: rak rozwija się w komórkach wytwarzających glukagon. Powoduje hiperglikemię lub podwyższony poziom glukozy we krwi.
 • Somatostatinoma, czyli guz somatostatynowy: somatostatyna zwykle pomaga regulować inne hormony. Guz ten może również zmieniać ogólne poziomy tej substancji.
 • PPoma: wiąże się z nadprodukcją polipeptydu trzustkowego (PP), który reguluje funkcje trzustki w normalnych warunkach.
 • VIPoma, inaczej Zespół Vernera i Morrisona: zmienia komórki, które syntetyzują wazoaktywny peptyd jelitowy (VIP). Najbardziej zauważalnym objawem jest przedłużająca się biegunka.

Zadanie lekarza

Po zdiagnozowaniu raka trzustki lekarz wskaże najbardziej odpowiednie opcje leczenia. W zależności od przypadku pacjentowi zostaną przedstawione takie lub inne alternatywy. Należy zauważyć, że w niektórych przypadkach do opieki nad pacjentem można zastosować więcej niż jeden rodzaj leczenia.

To może Cię zainteresować ...
Trzustka – oczyszczanie za pomocą ziół
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Trzustka – oczyszczanie za pomocą ziół

Aby cieszyć się życiem, ważne jest, by nasze narządy, takie jak trzustka, pracowały jak w zegarku. Dowiedz się jak dbać o trzustkę stosując natural...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.