Rak skóry - Naucz się go rozpoznawać!
Rak skóry jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów na całym świecie. Pamiętajmy, że skóra jest największym organem ludzkiego ciała.
Pełni ona rozmaite funkcje: chroni organizm przed urazami i kontuzjami, stanowi barierę ochronną przed potencjalnymi atakami mikroorganizmów (które mogą się dla nas okazać zabójcze), jest odpowiedzialna za magazynowanie wody, bierze udział w formowaniu tkanki tłuszczowej oraz reguluje temperaturę ciała.
Poniżej przedstawiamy najczęstsze postacie, w jakich zwykle występuje rak skóry.
Rak skóry – jego najczęstsze postacie
Rak skóry jest wywoływany przede wszystkim generowanymi przez słońce gorącymi promieniami ultrafioletowymi. Powodują one mutację DNA komórek tkanek nabłonka. Doprowadza to tym samym do zmian na poziomie genetycznym i przekształca zdrową komórkę w komórkę nowotworową. Na całym świecie choroba ta znacznie częściej dotyczy osób o jasnej karnacji skóry.
Nowotwór podstawnokomórkowy
Ten typ nowotworu skóry występuje zazwyczaj na twarzy, w okolicach czoła i nosa. W wielu przypadkach ta odmiana raka bywa dziedziczna i predyspozycje genetyczne zwiększają ryzyko zachorowania. Dodatkowo, wystąpieniu tego typu raka skóry sprzyja ekspozycja na działanie promieni ultrafioletowych oraz substancji chemicznych, takich jak arsen.
Nowotwór płaskonabłonkowy
Zwykle pojawia się w miejscach, do których bezpośrednio dociera światło słoneczne – promienie ultrafioletowe swobodnie oddziałują na tkanki skóry. Nie ma jednak gwarancji, że tego typu rak skóry rozwinie się wyłącznie w miejscach nie osłoniętych odzieżą.
Nowotwór płaskonabłonkowy w początkowym stadium objawia się zaczerwienieniem skóry. Może również przybierać formę kurzajki. Płaskonabłonkowy rak skóry zwykle dotyka tylko miejsca, w którym się rozwija i ma tendencję do „wgryzania się” głęboko w otaczające go tkanki. Mimo wszystko istnieje też zagrożenie przerzutu na inne części ciała. W przypadku organów zwiększonego ryzyka bywa on śmiertelny.
Czerniak
Nowotwór ten powstaje w obrębie znamion barwnikowych. Przyjmuje on ciemny kolor w wyniku wzrostu poziomu melaniny – wydzielanego przez komórki skóry pigmentu, od którego zależy kolor naszej skóry. Stąd też pojawiają się na niej czarne lub ciemne plamy.
Rak skóry pod postacią czerniaka jest najczęstszą przyczyną zgonów w powodu nowotworów skóry. Zwykle dotyczy on osób o jasnej karnacji skóry. Co roku na całym świecie diagnozowanych jest około 165 000 przypadków czerniaka, z czego 48 000 kończy się śmiercią pacjenta.
Jego komórki są na ogół bardzo złośliwe, a to ze względu na ich wielką zdolność do przerzutów i do rozprzestrzeniania się po całym organizmie.
Oprócz skóry ten typ nowotworu atakuje również jelita i oczy. Co więcej, czerniak jest odpowiedzialny za śmierć 75% chorych na wszystkie odmiany raka skóry.
Generalnie, jednym z najważniejszych czynników wpływających na rozwój czerniaka jest ekspozycja na promienie ultrafioletowe. Bez względu na to, czy pochodzą one bezpośrednio od słońca, czy też aplikujemy je na skórę w solarium. Nie znaczy to jednak, że powinniśmy całkowicie zrezygnować ze słońca – wystarczy, że nauczymy się odpowiednio troszczyć o naszą skórę i zapobiegać tej śmiertelnej chorobie.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj ten artykuł: Czerniak – jego najwcześniejsze objawy
Rak skóry – Najlepsze metody zapobiegania
Osoby, które często wystawiają się na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, powinny zdawać sobie sprawę z ryzyka, jakie niesie ze sobą rak skóry. Istnieje szereg metod zapobiegania szkodliwemu promieniowaniu ultrafioletowemu.
Jeśli planujesz przebywać na słońcu, koniecznie zaopatrz się w:
- Nakrycie głowy (kapelusz, czapka z daszkiem, kaptur, itp.)
- Krem z filtrami UV
Szczególnie powinny zadbać o skórę osoby o jasnej karnacji i jasnych oczach oraz osoby około 50. roku życia. Te dwie grupy osób są szczególnie narażone na tę chorobę.
Na zakończenie podsumujemy czynniki, które najczęściej przyczyniają się do powstawania nowotworów skóry:
- Nadmierna ekspozycja na naturalne lub sztuczne światło emitujące promieniowanie ultrafioletowe. Można to robić wyłącznie po wcześniejszym zastosowaniu kremu z filtrami UV.
- Jasny kolor oczu
- Osłabiony układ odpornościowy
- Zmiany genetyczne zwiększające ryzyko nowotworów skóry
- Ekspozycja na arsen
- Ekspozycja na wysokie dawki promieniowania
Pamiętaj: zawsze noś przy sobie krem z filtrami UV i kapelusz na głowie, a rak skóry nie będzie Ci straszny!